وضعیت امنیتی دریای سرخ برای بازار نفت گران تمام شد

کدخبر: ۶۳۰۱۱۹
اقتصادنیوز: نرخ کشتی‌ها برای حمل نفت از خاورمیانه به چین به دلیل افزایش هزینه‌های بیمه در بحبوحه وضعیت امنیتی دریای سرخ، به ۶۶ هزار و ۶۰۰ دلار در روز رسیده که بالاترین میزان در سه ماه گذشته است.
وضعیت امنیتی دریای سرخ برای بازار نفت گران تمام شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، نرخ کشتی‌های بسیار بزرگ حمل نفت (VLCC) در پی تحولات دریای سرخ، به بالاترین رکورد ۳ ماه گذشته افزایش پیدا کرده است.

 نرخ کشتی‌های VLCC  برای حمل نفت از خاورمیانه به چین به دلیل افزایش هزینه‌های بیمه در بحبوحه وضعیت امنیتی دریای سرخ، به ۶۶ هزار و ۶۰۰ دلار در روز رسیده که بالاترین میزان در سه ماه گذشته است.

خبر مرتبط
فوری/ حادثه امنیتی در دریای سرخ/ انگلیس بیانیه داد+ جزییات

اقتصادنیوز: طبق اعلام سازمان عملیات تجارت دریایی انگلیس، یک حادثه امنیتی در آب‌های منطقه‌ای یمن به وقوع پیوسته است.

شرکت فراهم کننده اطلاعات بازار «فریت ویو» با اشاره به داده‌های کلارکسون اعلام کرد نرخ کشتی‌های VLCC در سه ماهه چهارم سال میلادی گذشته، به طور متوسط، ۲۱ هزار دلار بود. در سه ماهه سوم سال گذشته، نرخ روزانه، ۸۷۰۰ دلار بود.

بانک امریکا اعلام کرده است انتظار دارد برای مارس، نرخ روزانه این کشتی‌ها که قادر به حمل حدود دو میلیون بشکه نفت هستند، بین ۴۰ تا ۵۰ هزار دلار باشد و قیمت‌ها در سه ماهه دوم، به حدود ۳۵ هزار تا ۴۰ هزار دلار کاهش پیدا کند. آخرین باری که هزینه حمل نفت تا این حد افزایش داشت، در سال ۲۰۱۹ تحت تاثیر مسائل ژئوپلیتیکی خاورمیانه و تحریم‌های آمریکا علیه یک شرکت کشتیرانی چینی بود که باعث شد نرخ روزانه کشتی‌های VLCC، از ۲۵ هزار دلار، به مدت ۶ ماه، به بیش از ۱۵۰ هزار دلار افزایش پیدا کند.

از نیمه اول دسامبر، تعداد نفتکش‌هایی که از دریای سرخ عبور کردند، به میزان حداکثر ۶۰ درصد کاهش یافته است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در حالی که قیمت نفت تاکنون به حملات به کشتی‌های مرتبط با آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در دریای سرخ، واکنشی نشان نداده است، بیمه‌گران با افزایش نرخ روزانه در بهترین سناریو یا اعمال استثنا از هر گونه ادعای ریسک جنگ برای کشتی‌هایی که از این مسیر عبور می‌کنند، واکنش نشان داده اند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید