گزارش تازه مرکز آمار از تورم بهمن ۱۴۰۲:

قیمت‌ها غافلگیر شدند ؛ تورم بهمن کاهش یافت

کدخبر: ۶۳۰۱۵۳
اقتصادنیوز: جدیدترین آمارهای منتشرشده نشان می‌دهد که هم تورم ماهانه و هم تورم نقطه‌ای و سالانه در بهمن امسال نسبت به دی ماه کاهش یافته است. تورم ماهانه بهمن در سطحی ایستاده که از اردیبهشت 1400 تاکنون بی‌سابقه بوده است.
قیمت‌ها غافلگیر شدند ؛ تورم بهمن کاهش یافت

به گزارش اقتصادنیوز، جدیدترین آمار منتشرشده از مرکز آمار نشان می‌دهد که بهمن ماه تا به اینجای کار آرام‌ترین ماه تورمی در سال 1402 بوده است. تورم ماهانه در بهمن سال جاری به کمتر از 1.5 درصد رسیده که از اردیبهشت سال 1400 تا کنون بی‌سابقه بوده است.

کاهش این شاخص نه تنها در نرخ ماهانه و به صورت کوتاه‌مدت مشاهده شده بلکه تورم نقطه به نقطه و سالانه بعنوان نماگرهای قیمتی بلندمدت نیز نزولی شده‌اند و به ترتیب به کمتر از 36 و 43 درصد رسیده‌اند. به نظر می‌رسد علت اصلی این کاهش، منفی‌شدن تورم ماهانه کالاهای خوراکی، آشامیدنی و دخانیات باشد. به عبارت دیگر، طبق داده‌های بدست آمده قیمت سبد خوراکی مردم در کل کشور نسبت به دی ماه ارزان‌تر شده است. می‌توان گفت این کاهش قیمت بیش‌تر متاثر از ریزش قیمت گوشت مرغ باشد.

021203

افزایش قیمت سبد مصرفی مردم در بهمن ماه، کمتر از 1.5 درصد

مرکز آمار در تازه‌ترین گزارش خود نرخ تورم ماهانه بهمن را 1.4 درصد اعلام کرده است. این نرخ در دی ماه برابر با 2.6 درصد بوده است. روند چهار ساله تورم ماهانه نشان می‌دهد که نرخ بهمن‌ ماه کمترین رکورد از انتهای اردیبهشت 1400 تا کنون محسوب می‌شود.

به گزارش اکوایران، تورم نقطه‌به‌نقطه بهمن نیز از روند ماهانه پیروی کرده و به 35.8 درصد کاهش یافته است. به بیان دیگر، خانوارها در بهمن ماه برای خرید یک سبد یکسان از کالا و خدمات 35.8 درصد بیش‌تر از بهمن سال گذشته هزینه کرده‌اند. این نرخ در دی ماه 38.5 درصد بوده بنابراین می‌توان گفت که از سرعت افزایش قیمت‌ها کاسته شده است. تورم سالانه نیز با عقب‌نشینی از کانال 43.6 درصدی، به سطح 42.5 درصد رسیده و نزولی شده است.

به نظر می‌رسد این کاهش تورم متاثر از تورم منفی کالاهای خوراکی در بهمن 1402 باشد. به بیان دقیق‌تر، تورم ماهانه خوراکی‌ها در این ماه به منفی 0.4 درصد رسیده است. تورم منفی به معنای ارزان‌تر شدن قیمت کالاهای خوراکی است. گروه‌های خوراکی متنوعی در این دسته «کالاهای خوراکی» قرار گرفته که یکی از مهم‌ترین آن‌ها «گوشت قرمز و مرغ» است. با توجه به این که قیمت مرغ در بهمن ماه نسبت به دی کاهش یافته می‌توان انتظار داشت که کاهش قیمت اقلام خوراکی نیز به تبع همین مسئله رخ داده باشد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی