بررسی شاخص فلاکت در مناطق شهری استان‌های کشور در پاییز ۱۴۰۲

تشدید فلاکت شهری در 25 استان ایران+ نمودار

کدخبر: ۶۳۰۶۳۱
اقتصادنیوز: شاخص فلاکت در مناطق شهری استان‌های کشور در پاییز ۱۴۰۲ نشان گر تشدید فلاکت شهری در 25 استان ایران است.
تشدید فلاکت شهری در 25 استان ایران+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز در پاییز 1402 شاخص فلاکت که دشواری و ناآرامی در اقتصاد را نشان می‌دهد، در مناطق شهری کشور بیش از میانگین کشوری بوده است. رکورد شاخص فلاکت در شهرهای ایران در استان لرستان به ثبت رسیده و کمترین سطح آن نیز در استان تهران. همچنین بررسی‌ها حاکی از تشدید شاخص فلاکت در یک سال گذشته در مناطق شهری 25 استان کشور است.

 

شاخص فلاکت شاخصی از میزان دشواری وضعیت اقتصادی در جامعه است. این شاخص از مجموع نرخ تورم و بیکاری به دست می‌آید. رشد هر دوی این شاخص‌ها رفاه زندگی افراد را به طور جدی متاثر خواهد و زندگی روزمره آن‌ها را مختلف خواهد کرد.

 

در پاییز 1402 شاخص فلاکت در سطح کشور برابر با 52 واحد بوده است. اما مقدار این شاخص در سطح استان‌های کشور متفاوت است. علاوه بر تفاوت استانی، ساختار شهری و روستایی مناطق نیز اقتصاد آن‌ها را متمایز و بنابراین شاخص فلاکت را متفاوت خواهد کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در پاییز امسال سطح فلاکت در مناطق شهری برابر با 52.3 و در روستاها برابر با 51.7 واحد بوده است. این یعنی ساکنان شهرهای کشور نسبت به روستانشین‌ها 0.6 واحد فلاکت بیشتری را تجربه کرده‌اند.

 در این گزارش شاخص فلاکت در سطح مناطق شهری کشور بررسی شده است. در پاییز سال جاری شهرهای استان لرستان رکورددار فلاکت بوده‌اند و شهرهای استان تهران کمترین سطح فلاکت را داشته‌اند. همچنین ارقام حاکی از تشدید فلاکت در یک سال گذشته در شهرهای 25 استان کشور است.

021125

شهرهای استان لرستان در صدر فلاکت شهری در ایران

 تورم و بیکاری دو شاخص منفی در اقتصادند که در زندگی روزمره نیز به شدت حس و سبب می‌شوند افراد از وضعیت اقتصادی خود احساس ناراحتی شدیدی کنند. در ادبیات اقتصادی شاخصی تعریف شده که این دو شاخص بیکاری و تورم را در یک شاخص تجمیع کرده است و به آن شاخص فلاکت گفته می‌شود. بنابراین شاخص فلاکت معیاری برای ارزیابی میزان آشفتگی و ناراحتی اقتصادی است.

 در پاییز 1402 عدد شاخص فلاکت در سطح مناطق شهری کشور برابر با 52.3 واحد ثبت شده است. در این میان بیشترین میزان فلاکت در شهرهای استان لرستان وجود داشته است. در این استان شاخص فلاکت برابر با 64.2 واحد بوده که از مجموع تورم سالانه برابر با 50 درصد در پایان پاییز و نرخ بیکاری برابر با 14.2 درصد حاصل شده است. نرخ بیکاری بالای این استان را می‌توان علت رکوردزنی آن در سطح استان‌ها دانست. در پاییز 1402 لرستان دومین استان کشور با بیشترین نرخ بیکاری بوده است. چهار محال و بختیاری، یزد و سیستان و بلوچستان دیگر استان‌ها با بیشترین سطح فلاکت در شهرهایشان بوده‌اند.

 از سوی دیگر کمترین سطح فلاکت نیز در شهرهای استان تهران وجود داشته است. در این مناطق نرخ تورم سالانه برابر با 39.2 درصد و نرخ بیکاری برابر با 5.4 درصد بوده و در نتیجه نرخ فلاکت برابر با 44.5 واحد بوده است.

 اما بررسی تغییرات شاخص فلاکت در سطح روستاهای کشور حاکی از افزایش سطح فلاکت در مناطق شهری 26 استان کشور در طی یک سال اخیر است.

 یکی از اهداف اقتصادی که از سوی دولت‌ها به خصوص در ایران همواره مهم و دارای اولویت ذکر می‌شود افزایش سطح رفاه زندگی مردم است. یک راه برای ارزیابی میزان تحقق این اهداف ارزیابی سطح شاخص فلاکت است.

 بررسی‌ها نشان می‌دهد از پاییز سال 1401 تا پاییز امسال شاخص فلاکت در مناطق شهری 25 استان کشور افزایش یافته است که در صدر آن‌ها شهرهای سیستان و بلوچستان بوده‌اند. میانگین شاخص فلاکت در شهرهای این استان از 53.36 واحد در سال گذشته به 61.96 واحد در سال جاری رسیده و بنابراین 8.60 واحد افزایش یافته است. شهرهای خراسان رضوی نیز دست کمی نداشته و در این مدت سطح فلاکت شهرهایشان 8.54 واحد افزایش یافته است. فارس و چهارمحال و بختیاری نیز در رده‌های بعدی بیشترین رشد سطح فلاکت در این یک سال قرار گرفته‌اند.

 مقایسه جداگانه آمار تورم و بیکاری با سال گذشته روشن می‌کند که علت تشدید فلاکت در 25 استان کشور از جانب رشد تورم در این یک سال بوده است.

 با این حال در 6 استان نیز سطح فلاکت کاهش یافته که در این میان بیشترین کاهش مربوط به استان ایلام برابر با 2.68 واحد بوده است. در این استان شاخص فلاکت از 54.54 واحد به 51.86 واحد رسیده است.

021125

 
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید