بررسی تورم تولیدکننده محصولات مرغداری‌های صنعتی در پاییز ۱۴۰۲؛

سیگنال تورمی به قیمت مرغ+ نمودار

کدخبر: ۶۳۰۸۳۲
اکوایران: بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم تولیدکننده فصلی محصولات مرغداری‌های صنعتی در پاییز ۱۴۰۲ نسبت به تابستان افزایش یافته است که می‌تواند منجر به افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار شود.
سیگنال تورمی به قیمت مرغ+ نمودار

 

به گزارش اکوایران، تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از تورم تولیدکننده محصولات مرغداری‌های صنعتی نشان می‌دهد تورم فصلی و نقطه به نقطه پاییز ۱۴۰۲ نسبت به تابستان ۱۴۰۲ افزایش یافته و از طرف دیگر این تورم تولیدکننده سالانه برای این محصولات کاهشی بوده است.

تورم تولیدکننده مرغداری‌های صنعتی

گزارش‌های این مرکز حاکی از آن است که تورم فصلی محصولات مرغداری‌های صنعتی در پاییز ۱۴۰۲، در حدود ۱۲.۴ درصد بوده است. این در حالی است که این تورم در تابستان امسال نرخی معادل ۴.۴ درصد داشته است.

آمار تورم نقطه به نقطه تولیدکننده این مرغداری‌ها گویای افزایش قیمت تولید این محصولات است. برای مثال تورم نقطه‌ای در تابستان امسال معادل ۳۷.۹ درصد بوده که با افزایش به ۵۲ درصد در پاییز امسال رسیده است.

در سمت دیگر تورم تولیدکننده سالانه این محصولات قرار دارد که نسبت به تابستان امسال روند نزولی به خود گرفته است. طبق این آمار تورم تولیدکننده محصولات مرغداری‌ها در تابستان ۱۴۰۲ معادل ۷۰.۲ درصد بوده که به ۶۱.۵ درصد در پاییز امسال کاهش یافته است.

افزایش قیمت تولیدکننده گروه مرغ در پاییز امسال

آمارها نشان می‌دهد در قیمت تولید محصولات گروه مرغ در پاییز امسال نسبت به تابستان با افزایش مواجه شده است. بر این اساس تورم تولیدکننده فصلی این محصولات در تابستان امسال معادل ۰.۴ درصد بوده که به ۱۰.۲ درصد در پاییز افزایش یافته است.

تورم نقطه به نقطه گروه مرغ در پاییز امسال نیز با افزایش نسبت به تابستان به ۵۷.۳ درصد در پاییز رسیده است. اما تورم سالانه این محصولات روند متفاوتی را نسبت به تابستان طی کرده است.

بررسی‌ها حاکی از آن است که قیمت محصولات گروه مرغ در ۱۲ ماه منتهی به پاییز امسال نسبت به ۱۲ ماه منتهی به پاییز سال گذشته ۶۹.۵ درصد رشد داشته است. این در حالی است که تورم سالانه در تابستان امسال ۷۸ درصد بوده که در پاییز امسال روند کاهشی به خود گرفته است.

021130

تورم سالانه تولید گروه تخم مرغ به ۴۲.۹ درصد رسید

مرکز آمار ایران در این گزارش اعلام کرده است تورم فصلی تولیدکننده گروه تخم مرغ با افزایش از ۱۷.۷ درصد در تابستان امسال به ۱۸.۹ درصد در پاییز امسال رسیده است.

آمارهای تورم تولیدکننده نقطه به نقطه حاکی از آن است که قیمت تولید محصولات گروه تخم مرغ در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته ۳۹.۸ درصد افزایش یافته است. در صورتیکه این تورم در تابستان امسال ۲۶.۲ بوده است.

روند تورم تولیدکننده سالانه این گروه از محصولات مرغداری‌های صنعتی گویای آن است که این تورم در تابستان سال جاری معادل ۵۲.۹ بوده که با کاهش ۱۰ واحد درصدی در پاییز امسال در سطح ۴۲.۹ درصد توقف کرده است.

به طور کلی افزایش تورم تولیدکننده فصلی این محصولات در پاییز ۱۴۰۲ نسبت به تابستان گویای این نکته است که افزایش در قیمت تولید محصولات مرغداری‌های کشور به مرور خود را در افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار نشان خواهد داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۲ اردیبهشت

   اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از…

  اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
  کارگزاری مفید