آخرین وضعیت پذیرش ایران خودرو و سایپا در بورس

کدخبر: ۶۳۱۱۱۱
اقتصادنیوز: ​مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص آخرین وضعیت پذیرش شرکت‌های ایران خودرو و سایپا در بورس تهران و واگذاری سهام شرکت‌های تودلی توضیحاتی داد.
آخرین وضعیت پذیرش ایران خودرو و سایپا در بورس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)؛ ولی اله جعفری مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص آخرین وضعیت پذیرش شرکت‌های ایران خودرو و سایپا در بورس اوراق بهادار تهران گفت: شرکت‌های مذکور در ۴ سال از ۵ سال گذشته مشمول ماده ۱۴۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت شده‌اند. بنابراین هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

وی افزود: در راستای بررسی وضعیت آخرین وضعیت شرکت‌های مذکور، هیات پذیرش هر سه ماه یک بار اقدام به برگزاری جلسه با شرکت‌های ایران خودرو و سایپا و بررسی برنامه‌های آن‌ها برای خارج شدن از شمولیت ماده ۱۴۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت می‌کند که مشروح برنامه‌های شرکت‌های خودروساز نیز از سوی بورس تهران بر روی سامانه کدال منتشر می‌شود.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص آخرین وضعیت عرضه سهام تودلی شرکت‌های خودروساز و تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص واگذاری مدیریت به مردم و سهامداران شرکت‌ها نیز عنوان کرد : مطابق ماده ۲۸ دستورالعمل حاکمیت شرکتی ناشران ثبت شده نزد سازمان (مصوب ۱۸ مهر ماه ۱۴۰۱ هیات مدیره سازمان) سهام متعلق به ناشر اوراق بهادار نمی‌تواند در اختیار شرکت‌های تحت کنترل وی باشد.

به گفته جعفری، با شرکت‌های ایران خودرو و سایپا مکاتبه و بر لزوم ارایه برنامه جهت واگذاری سهام شرکت‌های تودلی تا پایان مهلت تعیین شده تاکید شده و از نظر سازمان بورس، ماهیتاً و بر اساس ذات مقررات، سرمایه در مالکیت شرکت‌های زیر مجموعه شرکت‌های خودروسازی (سهام تودلی) از ابتدای سال آینده فاقد حق رای خواهد بود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید