رکوردداران واردات برنج در جهان/ رتبه ایران چند است؟

کدخبر: ۶۳۱۱۱۴
اقتصادنیوز: در سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ فیلیپین بزرگترین واردکننده برنج بود و «ایران» در جمع واردکنندگان برنج جایگاه سیزدهم را به خود اختصاص داده‌ است.
رکوردداران واردات برنج در جهان/ رتبه ایران چند است؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، بررسی روند تولید برنج آسیاب شده در بازه زمانی مورد بررسی 513.5 میلیون تن بوده است. هرچند برنج به عنوان یک نوع دانه مشخص می شود، اما در واقع بیش از ۴۰ هزار نوع برنج وجود دارد که بر اساس چندین ویژگی مانند اندازه، محتوای نشاسته و آسیاب طبقه بندی می شوند. برنج در بسیاری از فرهنگ‌ها و غذاهای مختلف یافت می‌شود، اما چین پیشرو و پس از آن هند و بنگلادش در مصرف برنج قرار دارند.

عمده کشورهای واردکننده برنج

با توجه به اهمیت برنج در برخی از کشورها این سوال مطرح می‌شود که عمده واردکننده این کالای مهم چه کشورهای بوده‌اند؟ براساس داده‌های انجمن غلات ایران واردات برنج به «فیلیپین» حدود ۳.۸ میلیون تن بوده است که این کشور را به کشوری پیشرو در واردات برنج در سراسر جهان تبدیل کرده است.

ارزیابی‌ها نشان می‌هد «چین» در بازه زمانی مورد بررسی حدود ۲.۸ میلیون تن واردات برنج داشته است و در جایگاه دوم کشورهای واردکننده این محصول اساسی قرار گرفته است که اختلاف قابل توجهی با «فیلیپین» دارد.

اما در جایگاه سوم کشورهای واردکننده برنج کشور...

مشروح این گزارش را در اکوایران با عنوان «معرفی 20 واردکننده برنج دنیا؛ ایران در جایگاه چندم ایستاد؟» بخوانید.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید