همکاری‌های جدید ایران و روسیه کلید خورد/ جزئیات پروژه‌های نفت و گاز و انرژی هسته‌ای

کدخبر: ۶۳۱۳۹۶
اقتصادنیوز: معاون نخست‌وزیر روسیه از ایجاد پروژه های حوزه‌های نفت و گاز، هسته‌ای، ترانزیت و کشاورزی میان دو کشور خبر داد.
همکاری‌های جدید ایران و روسیه کلید خورد/ جزئیات پروژه‌های نفت و گاز و انرژی هسته‌ای

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، الکساندر نواک، در مراسم پایانی هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه اظهار داشت: بیش از 200 نفر در قالب هیئت روسی برای این اجلاس به تهران آمدند. 

وی به 22 بهمن‌ماه و روز استقلال و آزادی ایران اشاره کرد و ادامه داد: در این روز با رای مردم خردمند، ایران اعلام استقلال کرد و به‌عنوان کشور آزاد و مستقل در جهان مطرح شد.

معاون نخست‌وزیر روسیه با تأکید بر اینکه در همان سال‌ها شوروی، جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخت و همکاری‌ها ادامه یافت، گفت: پس از آن نیز فدراسیون روسیه با ایران همکاری داشته و به‌عنوان یک شریک راهبردی شناخته شده است.

نواک افزود: دو کشور روسیه و ایران در این سال‌ها برای حاکمیت و حفظ ارزش‌های سنتی، فرهنگی و خانوادگی تلاش‌های فراوانی کرده‌اند. 

وی ادامه داد: با توجه به توافق‌های روسای جمهوری دو کشور زمینه‌های سیاسی، نظامی، همکاری‌های اقتصادی و ... افزایش یافته است. همکاری بین همه نهادها رو به رشد بوده و در ماه می 2023 موافقت‌نامه ساخت راه‌آهن رشت - آستارا امضا شد و در دسامبر سال 2023 سفر رسمی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو انجام شد. 

خبر مرتبط
ناگفته های شکست اوکراین در جبهه شرق/ عزم روسیه برای پیشروی در شرق

اقتصادنیوز: با تصرف شهر آودیوکا در شرق اوکراین توسط ارتش روسیه، معادلات خط مقدم به طور قابل توجهی تغییر کرده و زمینه برای فصل طاقت‌فرسا بعدی جنگ فراهم شده، زیرا نیروهای اوکراینی تعدیل می شوند و نظامیان روسی برای حملات آینده اصلاح.شکست اوکراین در این شهر درگیر، که از سال 2014 مورد حمله قرار گرفت، زمانی که جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه با نیروهای دولتی برای کنترل شرق کشور جنگیدند، در زمان خطرناکی رخ داد. در حالی که حمله تمام عیار روسیه وارد سومین سال خود می شود، نیروهای اوکراینی دارای مهمات اندکی هستند و با کمبود فزاینده نیرو مواجه اند.

معاون نخست‌وزیر روسیه با بیان اینکه اکنون به‌صورت بی‌سابقه‌ای تبادل هیئت‌ها بین دو کشور انجام می‌شود، گفت: در مدت اخیر پایه حقوق قرادادی بین دو کشور توسعه داشته و پارسال 15 موافقت‌نامه بین دو کشور امضا شد و  اکنون 400 سند در پایه قراردادی ایران و روسیه وجود دارد. 

نواک ادامه داد : از اول ژانویه سال 2024 ایران عضو رسمی سازمان بریکس شد و از همان ابتدا نیز  روسیه از این عضویت حمایت می‌کرد. از سویی همکاری‌های موضوعی بین دو کشور در بریکس ادامه دارد. همچنین در چارچوب بیانیه همکاری‌های اوپک و اوپک‌پلاس همکاری می‌کنیم.

وی تأکید کرد: در کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه نیز زمینه همکاری بین دو کشور بررسی شد و در این 3 روز هیئت‌ها مشغول به کار بودند.

معاون نخست‌وزیر روسیه به دیدار با محمد مخبر، معاون اول ریاست‌جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: در این دیدار مباحث خوبی مطرح شد و سند قرارداد جامع ایران و روسیه شامل همه روابط دو جانبه است.

خبر مرتبط
آرزوی انتخاباتی مقام روس برای ایران/ معاون نخست وزیر روسیه به مخبر چه گفت؟

اقتصادنیوز: معاون نخست وزیر روسیه در دیدار محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری تاکید کرد: برای جمهوری اسلامی ایران در روند برگزاری این دو انتخابات مهم و سرنوشت ساز آرزوی موفقیت داریم و قطعاً انتخاب مردم خردمند ایران تایید کننده راه توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی است.

نواک با بیان اینکه تلاش می‌کنیم زیرساخت‌های لازم برای توسعه روابط ایران و روسیه را هرچه بیشتر ایجاد کنیم، اظهار کرد: اکنون در حوزه‌های نفت و گاز، هسته‌ای، ترانزیت و کشاورزی قصد داریم پروژه‌های جدیدی را طراحی کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سه روز اخیر 21 زمینه همکاری مشترک میان ایران و روسیه مطالعه شده است، افزود: دو کشور امروز در زمینه تولید محصولات مشترک و صادرات به بازارهای ثالث به ویژه در بخش انرژی و کشاورزی به دستاوردها و نتیجه خوبی رسیده‌اند.

معاون نخست‌وزیر روسیه به حضور شرکت‌های ایرانی توانمند در زمینه دارو سازی و خودروسازی ایرانی در روسیه اشاره کرد و گفت: تلاش شده دوره کاملی از تجهیزات داروسازی و پزشکی ایرانی در روسیه ایجاد شود.

نواک با اشاره به پرتاب ماهواره ایرانی از سوی پرتابگر روسیه در روز آینده، تصریح کرد: اکنون بین دانشگاه‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف ارتباط خوبی ایجاد شده است، به طوری که تعداد دانشجویان ایرانی در روسیه با افزایش چهار برابری به 8 هزار نفر رسیده است.

وی از تمایل فدراسیون روسیه برای همکاری با ایران در زمینه فرهنگی، دیپلماتیک، گردشگری و ورزشی خبر داد و یادآور شد: ایران و روسیه می‌توانند به پیروزی‌های زیادی در زمینه روابط تجاری و اقتصادی به‌ویژه انرژی برسند.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • بررسی روند ۷ ساله نشان می دهد

   اقتصادنیوز: بررسی قیمت نسبی میان قند و شکر در هفت سال گذشته نشان می‌دهد قیمت نسبی میان این دو کالا حول میانگین نوسان…

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی