2 توافق مهم درباره مزد کارگران در سال 1403

کدخبر: ۶۳۴۰۶۳
اقتصادنیوز: نماینده کارگری در شورایعالی کار گفت: در نشست امروز بر سر محاسبات سبد معیشت به نتیجه نرسیدیم؛ گروه کارگری اعداد و ارقام پیشنهادی دولت را نپذیرفتند و نشست بدون حصول نتیجه مشخص به پایان رسید.
2 توافق مهم درباره مزد کارگران در سال 1403

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، عضو کارگری شورای عالی کار گفت: در نخستین نشست شورای عالی کار با دستورکار تعیین حداقل مزد،‌ بر دو موضوع بعد خانوار و مرجعیت مرکز آمار برای اعلام تورم توافق شد.

آیت اسدی عضو کارگری شورای عالی کار در مورد نتیجه نخستین نشست شورای عالی کار با دستور تعیین حداقل مزد کارگران برای سال آینده،‌ گفت: در این نشست که امروز دوشنبه 21 اسفند با حضور نمایندگان شرکای سه گانه (3 نماینده کارگری، 3 نماینده کارفرمایی و 4 نماینده دولتی) برگزار شد و چون هنوز سبد معیشت خانوار کارگری در کمیته تخصصی مزد تعیین نشده بود،‌ بر دو مورد توافق شد.

خبر مرتبط
فضانوردان چقدر حقوق می‌گیرند؟

اقتصادنیوز: ناسا در حال جذب نیرو برای سفر به مریخ و سایر اکتشافات فضایی است، حقوق سالانه فضانوردان را ۱۵۲ هزار دلار اعلام کرده است.

یکی از موارد توافقی بعد خانوار کارگری بود که بر اساس آخرین سرشماری 3.3 نفر باشد و نیز مرجع اعلام نرخ تورم مرکز آمار ایران باشد،‌قبلا نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی بود.

به گفته اسدی در مورد اقلام خوراکی سبد معیشت خانوار هم نماینده انستیتو تغذیه ایران توضیحاتی ارائه کرد، ولی قانع کننده نبود و قرار شد در جلسه بعدی کمیته مزد که احتمالا فردا باشد ،‌توضیحات بیشتری ارائه شود.

همچنین اصغر آهنی‌ها نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار نیز در مورد سبد معیشت کارگری گفت: سبد را آدمها تعیین نمی‌کنند،‌ بلکه بعد خانوار که 3.3 نفر است، نرخ تورم هم بر اساس گزارش مرکز آمار ایران 42.4 درصد است. البته اختلافهایی روی مواد خوراکی سبد تعریف شده انستیتوی تغذیه وجود داشت که فردا در جلسه کمیته مزد توضیح بیشتری ارائه می‌شود.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار،‌گفت: برخی تلاش می‌کنند کارگر و کارفرما را مقابل هم قرار دهند،‌ در حالی که این دو گروه لازم و ملزوم هم هستند و باید حداقل مزد هم منافع کارگر و هم کارفرما حفظ شود.

 

مذاکرات سبد معیشت به فردا موکول شد

ایلنا نوشت: باقری، نماینده کارگری در شورایعالی کار گفت: در نشست امروز بر سر محاسبات سبد معیشت به نتیجه نرسیدیم؛ گروه کارگری اعداد و ارقام پیشنهادی دولت را نپذیرفتند و نشست بدون حصول نتیجه مشخص به پایان رسید.

قرار شد فردا ساعت ۱۱ صبح، یک نشست کارشناسی در مورد محاسبه سبد معیشت برگزار شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید