بریکس می‌تواند دلار زدایی کند؟/ چین علاقه‌ای ندارد؛ هند در حال مطالعه است!

کدخبر: ۶۳۴۰۷۹
اقتصادنیوز: گفته شده است که روسیه، چین و هند، دلار آمریکا را از 95 درصد تجارت خود کنار گذاشته اند.
بریکس می‌تواند دلار زدایی کند؟/ چین علاقه‌ای ندارد؛ هند در حال مطالعه است!

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه اطلاعات نوشت:این تغییر با افزایش گسترده استفاده از ارز ملی در تجارت بین روسیه و دو کشور بریکس تعریف شد. علاوه بر این، ICC گزارش داد که تسویه صادرات روسیه به دلار آمریکا یا یورو نیز به شدت کاهش یافته است. به طور خاص، از بیش از 85 درصد در سال 2021 به 34 درصد در سال گذشته کاهش یافته است.

در طول سال گذشته، اتحاد اقتصادی بریکس از برنامه های دلارزدایی خود عقب نشینی نکرده است. در واقع، در میان افزایش تحریم های غرب علیه روسیه، این کشور تمرکز تجاری خود را تغییر داد. در نتیجه، این بلوک استفاده کلی خود را از ارزهای محلی در تجارت دوجانبه افزایش داده است.

این انتقال منجر به تغییرات گسترده ای در نرخ استفاده کلی از ارزهای مختلف توسط سه کشور بزرگ شده است. روسیه با کمک بریکس قصد دارد سیستم پرداخت جدید را به بیش از 159 کشور در سراسر جهان ارائه دهد. این کشورها از جنوب، آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین هستند و سایر کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان را هم شامل می شود.

روسیه قصد دارد مکانیسم پرداخت جدید را پس از آماده شدن برای راه اندازی،به اکثریت جهان اعلام کند. روسیه کشور فعال عضو بریکس در حال حاضر بر روی سیستم پرداخت کار کرده و آن را به عنوان جایگزینی برایSWIFT تبلیغ می کند.

این در حالی است که دو عضو مهم و از اقتصادهای بزرگ عضو که مبادلات زیادی با ایالات متحده دارند، هند و چین، توانایی حذف دلار در مبادلات با ایالات متحده را نخواهند داشت.

هند عضو دیگر بریکس در حال مطالعه چشم انداز و استفاده از یک ارز جدید بریکس در برابر دلار آمریکا است. گزارش ها حاکی از آن است که هند به گروهی از تحلیلگران مالی دستور داده است تا احتمال ارز جدید بریکس را بررسی کنند. این دستور نشان می دهد که روشنفکران مالی و اندیشکده ها برای بحث در مورد تشکیل یک ارز جدید که می تواند جایگزینی برای دلار امریکا باشد، رهبری می کنند.یک مقام ارشد و سطح بالای دولتی از هند به شرط ناشناس ماندن گفت که مطالعه بر روی ارز بریکس می تواند نقطه بحث در اجلاس بعدی در اکتبر 2024 باشد.

بنابراین، آینده ارز بریکس اکنون در دست مقامات هندی است که در حال مطالعه این پیشنهاد هستند. اگر اندیشکده ها به این نتیجه برسند که یک ارز جدید به اتحاد کمک می کند، دلار آمریکا در معرض خطر باقی خواهد ماند.

با این حال، اگر تحلیلگران به این نتیجه برسند که یک ارز جایگزین هیچی کمک نمی کند، دلار آمریکا می تواند در موقعیتی عالی باشد.مقامات هندی هنوز جزئیاتی در مورد این مطالعه ارائه نکرده اند زیرا دستورات محرمانه باقی مانده است.

نشست آینده در ماه اکتبر می تواند تصمیم گیرنده و مهر و موم سرنوشت دلار امریکا باشد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید