مهلت نجومی بانک ها به بدهکاران بانکی/ 85 هزار میلیارد تومان در جیب بدهکاران ماند!+ نمودار

کدخبر: ۶۳۴۷۳۱
اقتصادنیوز: بررسی ها نشان می دهد که از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه امسال 24 بانک کشور وام 195 هزار بدهکار بانکی را به مبلغ 85.8 هزار میلیارد تومان امهال کردند.
مهلت نجومی بانک ها به بدهکاران بانکی/ 85 هزار میلیارد تومان در جیب بدهکاران ماند!+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز، بانک‌های کشور در بهمن ماه نیز به بیش از 7 هزار بدهکار بانکی فرصت جبران برای بازپرداخت تسهیلات دادند.

 
طی 11 ماهه نخست سال جاری حدود 4 هزار و 800 همت تسهیلات توسط سیستم بانکی کشور پرداخت شده که از این میان، 1.8  درصد به بدهکاران خوش‌شانس تعلق گرفته و به نوعی فرصت دوباره برای جبران بدهی‌هایشان به آنها داده شده است.

گزارش مربوط به تسهیلات پرداختی بانک‌های کشور به تفکیک امهالی و غیرامهالی به تازگی از سوی بانک مرکزی منتشر شده که به نظر می‌رسد بخشش بدهکاران بانکی در سال جاری با وجود کاهش در ماه‌ اخیر، همچنان ادامه دارد.

آنطور که اکوایران گزارش داده است، تسهیلات امهالی به معنای این است که به بدهکاران برای بازپرداخت تسهیلات بدون لحاظ کردن جریمه تاخیر، فرصت دوباره داده می‌شود.

طبق قانون این فرصت تنها یک‌بار و به مدت 5 سال امکان‌پذیر بوده و بانک‌ها می‌توانند به دو حالت این فرصت را به بدهکار بدهند، یکی ادامه قرارداد فعلی با کمک تقسیط یا تمدید قرارداد و حالت دوم به صورت انعقاد قرارداد جدید، در قالب تجدید یا تبدیل قرارداد.

24 بانک طی 11ماهه نخست امسال به 195  هزار بدهکار،85.8  همت وام امهالی اعطا کرده‌اند اما در مقابل 5 بانک تمایلی به بخشش جرایم دیرکرد و امهال وام‌ها نشان نداده‌اند. افزایش نرخ تورم و ریسک نقدینگی می‌تواند دلیل اصلی این امر باشد.

photo_2024-03-12_12-23-02

کدام بانک‌ها بدهکاران را بخشیدند؟

بررسی جزییات داده‌ها نشان می‌دهد که در یک ماهه بهمن ماه امسال، حدود 1.6 درصد کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها را تسهیلات امهالی تشکیل داده که معادل 7.8 همت بوده است.

در بهمن ماه امسال بانک‌های ملی، سپه، پست بانک، مسکن، کشاورزی، صنعت و معدن، توسعه صادرات، توسعه تعاون، صادرات، تجارت، ملت، رفاه، سامان، سرمایه، سینا، آینده، دی، شهر، گردشگری، ایران زمین، پاسارگاد و خاورمیانه وموسسه اعتباری ملل تعداد 11 هزار و 583 فقره تسهیلات به ارزش 7 هزار و 792 میلیارد تومان را امهال کردند.

تعداد و ارزش تسهیلات امهالی بانک‌های یاد شده در بهمن ماه نسبت به ماه قبل هرکدام به ترتیب 82 و 62 درصد کاهش داشته که نشان از افت تمایل بانک‌ها برای بخشش بدهکاران بانکی بوده است.

بررسی آمارها تسهیلات امهالی از ابتدای سال جاری نشان می‌دهد، میزان این تسهیلات از نظر تعداد و ارزش در ماه قبل یعنی در دی ماه بی‌سابقه بوده اما در ماه‌های دیگر در سطح پایین‌تری قرار داشته است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید