تورم بخش صنعت اعلام شد/کدام بخش بیشترین تورم را به خود اختصاص داد؟

کدخبر: ۶۳۵۵۹۳
اقتصادنیوز: تورم ماهانه، نقطه به نقطه و سالانه بخش صنعت در دی ماه به ترتیب ۱.۱، ۲۱ و ۳۱.۱ درصد اعلام شد.
تورم بخش صنعت اعلام شد/کدام بخش بیشترین تورم را به خود اختصاص داد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار در دی ماه ١٤٠٢، شاخص قیمت کل تولیدکننده بخش صنعت ۱۰۶۹ بوده است.

بر این اساس، تورم ماهانه بخش صنعت ١.١ درصد بود که یعنی میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید محصولات صنعتی در داخل کشور، در دی ماه ١٤٠٢ نسبت به ماه قبل، ١.١ درصد افزایش داشته است. در این ماه بیش­ترین تورم ماهانه با ٢.٨ درصد مربوط به گروه "چاپ و تکثیر رسانه‌های ضبط شده" و کم‌ترین تورم ماهانه با منفی ٠.٦ درصد مربوط به گروه "ساخت کُک و فراورده‌های حاصل از پالایش نفت" است.

همچنین در دی ماه ١٤٠٢، تورم نقطه به نقطه بخش صنعت ۲۱ درصد بوده که یعنی میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید محصولات صنعتی در داخل کشور، در دی ماه ١٤٠٢ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۱ درصد افزایش داشته است. در این ماه بیش‌ترین تورم نقطه به نقطه با ۵۳.۳ درصد مربوط به گروه "ساخت ماشین‌آلات " و کم­ترین تورم نقطه به نقطه با منفی ٢.٤ درصد مربوط به گروه "ساخت فلزات پایه" است.

خبر مرتبط
رئیسی: تورم به ۳۵ درصد کاهش یافته است

اقتصادنیوز: به گفته سیدابراهیم رئیسی تورم از ۵۵ درصد به ۳۵درصد کاهش یافته است.

تورم سالانه صنعت ۳۱.۱ درصد محاسبه شده است. به عبارتی میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید محصولات صنعتی در داخل کشور، در ١٢ ماه منتهی به دی ماه ١٤٠٢ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٣١.١ درصد افزایش دارد. در این ماه بیش‌ترین تورم سالانه با ٧٠.٤ درصد مربوط به گروه "ساخت ماشین‌آلات" و کم‌ترین تورم سالانه  با ١٧.١ درصد مربوط به گروه "ساخت مواد شیمیایی و فراورده‌های شیمیایی" است.

گفتنی است در فصل پاییز، تورم فصلی تولیدکننده بخش صنعت ۲.۳ درصد، نقطه به نقطه ۳۵ درصد و سالانه ۳۱.۹ درصد بوده است. بر این اساس می‌توان گفت تورم نقطه به نقطه و سالانه بخش صنعت در دی ماه نسبت به فصل پاییز کاهش یافته است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید