یک پیش‌بینی مهم از قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳

کدخبر: ۶۳۷۱۸۶
اقتصادنیوز: نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار مسکن در سال جدید توضیح داد.
یک پیش‌بینی مهم از قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، «داود بیگی‌نژاد» نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به وضعیت بازار مسکن، می‌گوید: ما در سال گذشته در حدود ۵۰ درصد افزایش هزینه ساخت را داشتیم و متوسط قیمت فروش آپارتمان هم چیزی در حدود ۷۰ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: در عین حال، مقدار ساختمان ساخته شده هم نسبت به سال ۱۴۰۱ کمتر از نیاز بازار بوده است. حجم معاملات و تعداد قراردادها نیز در حدود ۶۰ درصد کاهش داشته است.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: این یک نمای کلی از بازار مسکن در سال ۱۴۰۲ است که همه این‌ها را کنار هم بگذاریم، متوجه می‌شویم که هم قدرت خرید افت شدید داشته و هم این‌که سرمایه‌گذاری در بخش مسکن هم کاهشی بوده است.

خبر مرتبط
انتقاد وزارت راه از بانک‌ها درباره وام‌ مسکن/بانک‌ها باید از حالت تجاری به خدماتی تبدیل شوند

اقتصادنیوز: مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور نهضت ملی مسکن گفت: بانک‌ها باید از حالت تجاری به خدماتی تبدیل شوند؛ زیرا بانک‌ها به عنوان بازوی دولت‌اند که متأسفانه این روند در ایران بالعکس است.

بیگی‌نژاد متذکر شد: وقتی می‌گوییم تیراژ تعداد آپارتمان‌های ساخته شده کم است، به‌خاطر این است که میزان سرمایه‌گذاری در این بخش متاسفانه کاهشی بوده است.

وی ادامه داد: از طرفی هم تعداد معاملات خرید آپارتمان را که بررسی می‌کنیم، می‌بینیم ۶۰ درصد کاهش یافته که نشان می‌دهد قدرت خرید کمتر شده است.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن در سال ۱۴۰۳، گفت: واقعیت این است که یک بخشی از قیمت مسکن به عرضه و تقاضا مربوط می‌شود، اما نهاده‌های ساختمانی و عوامل تولید مسکن، پارامترهایی است که قیمت آپارتمان را تعیین می‌کند.

بیگی‌نژاد افزود: در این میان، بالاخره چند رویداد مهم در سال ۱۴۰۳ پیش روی اقتصاد ایران و جهان است. در اقتصاد ایران، بالاخره کسانی که در مجلس رای آوردند، امسال در مجلس حضور پیدا می‌کنند و باید ببینیم چه مسیری را برای اهداف دولت در بخش مسکن ترسیم می‌کنند.

وی عنوان کرد: همچنین باید ببینیم بازارهای موازی با بخش مسکن چه مسیری را طی می‌کنند و چه کاهش یا جهشی را خواهند کرد که قطعا قیمت مسکن نیز از آن تاثیر می‌گیرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید