هشدار مهم به مشترکان؛ مراقب قطع برق در تابستان باشید!

کدخبر: ۶۳۷۹۱۸
گزارش روز گذشته یک نهاد پژوهشی نشان می‌دهد که افزایش استفاده از کولر گازی در سال‌های اخیر سبب شده تا مصرف برق بخش خانگی جهش کرده و از طرفی مشترکان را با افزایش قبض برق مواجه می‌کند.
هشدار مهم به مشترکان؛ مراقب قطع برق در تابستان باشید!
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، موسسه ELineN گزارش داده است که تنها 26 درصد از مشترکان خانگی در تهران از کولر گازی استفاده می‌کنند، اما این سهم در واحدهای مسکونی جدید از 90 درصد فراتر رفته و آمار نصب کولرهای گازی با سرعت رو به افزایش است.کولر گازی با مشخصات آنچه در بازار ایران یافت می‌شود، مناسب آب و هوای با رطوبت کم نظیر تهران نیست و از طرفی مصرف برق آن 7 برابر کولر آبی است.

با تثبت نظام تعرفه‌گذاری پلکانی در صنعت برق برای بخش خانگی از بهمن ماه 1400، افزایش 7 برابری مصرف برق صرفا به معنای افزایش 7 برابری قبض برق نیست.

با در نظر گرفتن تعرفه پلکانی برق، اگر یک مشترک با کولر آبی در حد الگو برق مصرف کند با جایگزین کردن کولر گازی با افزایش 55 برابری هزینه برق مواجه خواهد شد.

kAqXrODO6OWz

با وجود تناسب کولر آبی با آب و هوای شهرهایی نظیر تهران، بسیاری از سازندگان واحدهای جدید مسکونی کانال‌ کولر آبی را از خانه‌های جدید حذف کرده‌اند.کارشناس مسکن سعید بیرانوند علت حذف کانال کولر از واحدهای مسکونی جدید را به دلیل محدودیت فضا خوانده و معتقد است که معماری واحدهای مسکونی با وجود کانال‌های کولر بسیار دشوار است و حذف آن می‌تواند طراحی منازل را بهینه‌تر از گذشته کند.

در مقابل، کارشناس انرژی حامد نیک‌خواه می‌گوید که حذف کانال کولر توسط سازندگان دلیل اقتصادی دارد، زیرا کانال کولر فضای مشاع را بیشتر کرده و متراژ فروخته شده به مردم را کاهش می‌داد و سازندگان برای سود بیشتر دست به حذف کانال کولر زده‎‌اند.
 
الگوی مصرف برق در مناطق به آب و هوایی نظیر تهران بر اساس مصرف اکثریت مردم و مطابق کولر آبی تعبیه شده و اقدام سازندگان مسکن نسبت به حذف کانال کولر آبی برای سود بیشتر می‌تواند به گرداب قبض برق نجومی برای خریدار ختم شود.در این راستا نهادهای نظارتی ساخت و ساز بایستی سخت‌گیری‌ها نسبت به نصب کانال کولر آبی توسط سازندگان را افزایش دهند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ اردیبهشت

      اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از…

    کارگزاری مفید