ابلاغ نحوه سهمیه بندی واردات در ۱۴۰۳

کدخبر: ۶۳۸۴۹۸
اقتصادنیوز : نحوه سهمیه بندی واردات انواع کالا در سال جاری ابلاغ شد.
 ابلاغ نحوه سهمیه بندی واردات در ۱۴۰۳

  به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، بر اساس اعلام سامانه جامع تجارت  نحوه  بررسی سهمیه واردات در سال 1403 شفاف شد. 

 بر این مبنا برای کاربرانی که فاقد سهمیه بازرگانی هستند، امکان ثبت پرونده به میزان 500 هزار دلار در حوزه‌های تولیدی و بازرگانی برای کاربرانی که کارت بازرگانی خود را قبل از سال 1403 دریافت کرده اند، همچنان وجود دارد.
خبر مرتبط
آمار گمرک از واردات کالاهای اساسی تا پایان بهمن 1402

اقتصادنیوز: براساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، ۱۷ میلیارد و ۸۲۶ میلیون دلار از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۱.۳۰ درصد افزایش و از حیث ارزش پنج درصد کاهش داشته است.

 در صورتی که ثبت‌سفارش در سال‌های قبل به صورت  کامل تأمین ارز شده باشد ، از بررسی سهمیه در سال 1403 معاف بوده و ارزش مصرفی آن پرونده در سال 1403 برابر صفر لحاظ خواهد شد.

در خصوص پرونده‌هایی که بصورت کامل تامین ارز نشده‌اند:
الف) *ثبت سفارش در سال های قبل، ترخیص داشته باشد* :
ارزش ترخیص سال‌های قبل از ارزش پرونده کم شده،  سپس عدد حاصله با باقیمانده سهمیه‌ی سال 1403 مقایسه می‌شود.  درصورتی که عدد حاصله کمتر از باقیمانده سهمیه باشد، مجوز سهمیه تایید شده و ارزش مصرفی پرونده از سهمیه سال 1403 برابر با مقدار  مابه التفاوت ارزش پرونده و ترخیص سال گذشته  لحاظ خواهد شد.
در صورتی که ارزش تامین‌های سال‌های گذشته بزرگتر از ارزش ترخیص سال‌های قبل باشد کاربران می‌توانند با کاهش ارزش پرونده به میزان ارزش تامین شده در سال‌های گذشته، پرونده را از کنترل سهمیه در سال 1403 معاف نمایند.
ب) *ثبت سفارش در سال های قبل ترخیص نداشته باشد* :
درصورتی که ارزش پرونده کمتر از باقیمانده سهمیه در سال 1403 باشد، مجوز مربوطه تایید شده و ارزش مصرفی پرونده از سهمیه‌ سال 1403 برابر با ارزش پرونده لحاظ خواهد شد.
همچنین کاربران می‌توانند با کاهش ارزش پرونده به میزان ارزش تامین شده در سال‌های گذشته، پرونده را از کنترل سهمیه در سال 1403 معاف نمایند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی