گزارش تطبیقی «اقتصادنیوز» از بار ترافیکی فروردگاه های پرتردد کشور در نوروز 1403

تیک‌آف 6 فرودگاه در جابجایی مسافران نوروزی+ اینفوگرافیک

کدخبر: ۶۳۸۷۰۸
اقتصادنیوز: پرترددترین مقاصد پرواز نوروزی هواپیماها در ایران که سهم بالایی در جابجایی مسافران نوروزی داشتند معرفی شدند. در این گزارش، به بررسی آمار پروازی 6 فرودگاه کشور پرداخته شده که رتبه نخست تا ششم جابجایی مسافر در مسیرهای پروازی کشور را به خود اختصاص داده‌اند.
تیک‌آف 6 فرودگاه در جابجایی مسافران نوروزی+ اینفوگرافیک

به گزارش اقتصادنیوز، بررسی آمارهای رسمی نشان می دهد که فرودگاه مهرآباد تهران، مشهد، کیش، شیراز،اصفهان و تبریز به ترتیب پر ترددترین فرودگاه های کشور در بازه سفرهای نوروزی مردم بوده است. 

بررسی اقتصادنیوز نشان می دهد که تردد هوایی در بازه ۲۴ اسفندماه تا 15 فرودین ماه که زمان پیک سفرهای نوروزی بوده 6 فرودگاه داخلی یادشده کشور، بیشترین حجم ترافیکی مسافران نوروزی را به خود اختصاص دادند.

سازمان هواپیمایی کشوری، علاوه بر 6 فرودگاه یادشده به عنوان رکوردداران در مسیرهای داخلی،‌ اعلام کرد که در مسیر خارجی، بیشترین پروازها به عراق (کربلا و نجف)، ترکیه و امارات انجام شده است.

بنابر اعلام «جعفر یازرلو»  سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری که گفته «آمار اعزام و پذیرش مسافر و همچنین نشست و برخاست پروازهای نوروزی امسال نسبت به بازه زمانی نوروز ۱۴۰۲ افزایشی بود»، از ابتدای آغاز عملیات پروازهای نوروزی یعنی ۲۴ اسفند 1402 تا پایان روز پانزدهم فروردین ماه ۱۴۰۳، در مجموع «سه میلیون و ۹۴ هزار و ۱۵۵ مسافر با ۲۵ هزار و ۵۸ پرواز» جابه‌جا شدند.

اقتصادنیوز در این گزارش ضمن بررسی آمارهای رسمی و اعلام رتبه فرودگاه های پرترافیک کشور در نوروز 1403، به بررسی میزان رشد تعداد مسافران و پروازهای نوروزی 1403 نسبت به مدت مشابه در سال 1402 پرداخته است.

نکته جالب این بررسی آن است که با وجود اعلام سازمان هواپیمایی کشوری مبنی بر افزایشی بودن سفرهای نوروزی 1403 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تطبیق آمار پرواز و مسافران هر یک از فرودگاه ها و مقایسه آن با نوروز 1402، از رشد مثبت در همه این فرودگاه ها حکایت ندارد؛ دراین میان برخی فرودگاه ها با رشد پرواز و مسافران روبرو شدند اما برخی دیگر رشد منفی در تعداد مسافران نوروزی و پروازها را نسبت به نوروز سال گذشته تجربه کردند.

رشد_تعداد_مسافر_و_پروازهای_نوروزی_1403 (2)

بررسی اقتصادنیوز از آمارهای اعلامی سازمان هواپیمایی کشور، شرکت فرودگاههای کشور و همچنین بررسی آمارهای اعلامی برخی فرودگاه ها نشان می دهد که «فرودگاه بین المللی مهرآباد» با «شش هزار و 326 پرواز» و «759 هزار مسافر» رتبه اول جابجایی مسافران نوروزی از طریق خطوط هوایی را به خود اختصاص داده است.

در ادامه، «فرودگاه مشهد» با «سه هزار و 46 پرواز» و «417 هزار و 692 مسافر» در رتبه دوم قرار دارد و «فرودگاه کیش» با «یک هزار و 709 پرواز» و «217 هزار و 703 مسافر» رتبه سوم بیشترین پرواز و جابجایی مسافر در بازه 24 اسفند تا 15 فروردین 1403 را از آن خود کرده است.

همچنین «فرودگاه بین المللی شیراز» با «یک هزار و 334 پرواز» و «151 هزار و 199 مسافر»، «فرودگاه بین‌المللی اصفهان با اعزام و پذیرش 94 هزار و 168 مسافر و «820 پرواز»  و «فرودگاه تبریز» با «743 پرواز» و «83 هزار و931 مسافر» در جایگاه چهارم تا ششم فرودگاه های پرتردد در بازه آغاز و پایان سفرهای نوروزی امسال قرار دارند که در مدت یادشده، بیشترین بار ترافیکی را داشتند.

البته اقتصادنیوز در بررسی فرودگاه های پرتردد به آمار تردد مسافر و هواپیما در «فرودگاه بین‌المللی اصفهان» نیز پرداخته است. این فرودگاه در بازه یادشده، با اعزام و پذیرش «94 هزار و 168 مسافر» و «820 پرواز» در رتبه بندی فرودگاههای تحت مالکیت شرکت فرودگاههای کشور سال 1403 جایگاه چهارم را دارد اما به دلیل اینکه اطلاعات دقیق از آمار پروازها و مسافران نوروزی سال گذشته این فرودگاه وجود ندارد، امکان مقایسه و محاسبه رشد میسر نبوده و از پرداختن به آن صرف نظر شده است.

تاکید بر این نکته ضروری است که  آمار شرکت فرودگاههای کشور مشتمل بر اطلاعات فرودگاههای تحت مالکیت این سازمان بوده و آمار فرودگاههای کیش، قشم و عسلویه که در مالکیت این سازمان نیستند، از منابع دیگری نظیر سازمان هواپیمایی کشوری یا اطلاعات مندرج در وبسایت فرودگاه های مذکور دریافت و بررسی شده است.

رتبه‌بندی_پرترافیک‌ترین_فرودگاه‌های_ایران_در_نوروز_۱۴۰۳

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی