تسریع ترخیص کالاهای اساسی در دستور کار قرار گرفت

کدخبر: ۶۳۹۴۲۶
اقتصادنیوز: گمرک و وزارت جهاد کشاورزی در نشستی مشترک برای ارائه تسهیلات حداکثری و تسریع در واردات و ترخیص کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۳ با یکدیگر توافق کردند.
تسریع ترخیص کالاهای اساسی در دستور کار قرار گرفت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم؛ در این نشست که با حضور پیمان‌پاک قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی و رضوانی‌فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در محل گمرک ایران برگزار شد، دو طرف توافق کردند تا در یک برنامه کاری با ارائه حداکثر تسهیلات و بهره‌گیری از تمامی ظرفیت های قانونی نسبت به ترخیص سریع کالاهای اساسی اقدام گردد.

 استفاده از ظرفیت قانونی ماده 42 قانون امور گمرکی و دیگر ظرفیت‌های قانونی سبب می‌شود ضمن ارزش‌گذاری دقیق در قالب تفاهم‌نامه و همکاری و هماهنگی مطلوب، عملیات تشریفات گمرکی برای واردات کالاهای اساسی با سرعت و تسهیل‌گری بالاتری انجام شود.

 همچنین متن پیش‌نویس تفاهم‌نامه نحوه تعیین ارزش کالاهای اساسی بین گمرک و وزارت جهاد کشاورزی آماده شده است که با امضای آن ارز‌ش‌گذاری کالاهای اساسی به طور مطلوب‌تری انجام خواهد شد.

براساس این گزارش، میزان واردات 25 قلم کالای اساسی در 12 ماهه 1402 بالغ بر 24.7 میلیون تن و به ارزش 19.5 میلیارد دلار بوده است که 63.4 درصد از وزن و 29.4 درصد از ارزش کل واردات را به خود اختصاص داده‌اند.

 اقلام اساسی شامل ذرت دامی، دانه سویا، برنج، روغن دانه‌آفتابگردان، کنجاله‌سویا و گندم موجود در فهرست 10 قلم اول کالاهای وارداتی در مجموع از نظر وزنی 48.6 درصد و از نظر ارزشی 15.4 درصد از کل واردات کشور بوده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی