تجارت 61 میلیارد دلاری ایران با کشورهای عضو کنفرانس اسلامی

کدخبر: ۶۳۹۴۴۷
اقتصادنیوز: رییس‌کل گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام‌کرد: تجارت ایران با ۵۶ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی در سال ۱۴۰۲ با ۱۹ صدم درصد افزایش به رقم ۶۱ میلیارد دلار رسید.
تجارت 61 میلیارد دلاری ایران با کشورهای عضو کنفرانس اسلامی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، محمد رضوانی‌فر افزود: سال گذشته میزان وزنی تجارت ایران با کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی ۹۴ میلیون و ۶۴۰ هزار تن بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۲۲ درصد کاهش داشته است.

وی بیان‌داشت: از مجموع تجارت خارجی کشورمان با اعضای سازمان کنفرانس اسلامی در سال ۱۴۰۲ میزان ۲۹ میلیارد دلار به صادرات و ۳۲ میلیارد دلار به واردات از کشورهای عضو کنفرانس اسلامی اختصاص داشت.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در این مدت صادرات به کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزش ۱۱ درصد کاهش و واردات از این کشورها ۱۳ درصد افزایش داشته است.

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه سازمان کنفرانس اسلامی با ۵۷ کشور عضو ۲۴ درصد جمعیت و ۲۱درصد سرزمین قابل سکونت دنیا را در اختیار دارد، گفت: بزرگترین شرکای تجاری کشورمان در بین کشورهای اسلامی شامل امارات متحده عربی، ترکیه، عراق، پاکستان، عمان، افغانستان، مالزی و اندونزی است.

به گفته وی، در بین بزرگترین شرکای تجاری ایران در سال ۱۴۰۲، تجارت ایران با کشورهای ترکیه، عراق و اندونزی کاهش و با کشورهای امارات متحده‌ عربی، پاکستان، عمان، افغانستان و مالزی افزایش داشته است.

رضوانی‌فر اظهار داشت: سال گذشته بیشترین میزان صادرات کشورمان در بین اعضای سازمان کنفرانس اسلامی به عراق، امارات متحده عربی، ترکیه، پاکستان، افغانستان، عمان، اندونزی و جمهوری آذربایجان بوده است.

به گفته وی، در این مدت صادرات به کشورهای کامرون، گامیبیا، مصر، برونئی و یمن از بیشترین افزایش و صادرات به کشورهای عربستان سعودی، سودان، اردن، ساحل عاج و تونس از بیشترین کاهش برخوردار بوده است.

رئیس کل گمرک ایران خاطرنشان‌کرد: بیشترین میزان واردات از کشورهای عضو کنفرانس اسلامی در سال ۱۴۰۲ از مبدا امارات متحده عربی، ترکیه، عمان، پاکستان، مالزی، عراق، ازبکستان و اندونزی بوده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی