چراغ سبز اپل به شبه قاره / هند جای چین را می‌گیرد؟

کدخبر: ۶۳۹۷۱۳
اقتصادنیوز: شرکت اپل، گوشیهای آیفون به ارزش ۱۴ میلیارد دلار را در سال مالی ۲۰۲۴ در هند، تولید کرد.
چراغ سبز اپل به شبه قاره / هند جای چین را می‌گیرد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، بلومبرگ نیوز به نقل از منابع آگاه نوشت: اپل اکنون ۱۴ درصد از گوشیهای آیفون یا از هر هفت آیفون، یک دستگاه را در هند تولید می کند.

فاکسکان که تولیدکننده قراردادی بزرگ آیفون است، در تولید آیفون در هند، تقریبا ۶۷ درصد و شرکت پگاترون، حدود ۱۷ درصد سهم دارد. کارخانه شرکت ویسترون در ایالت کارناتاکا که سال گذشته توسط گروه تاتا خریداری شد، سهم باقی مانده را تولید می کند.

اپل در بحبوحه تنشهای ژئوپلیتیکی میان آمریکا و چین و با وجود این که چین، بزرگترین قطب تولید آیفون در جهان است، سرگرم متنوع کردن زنجیره تامین خود است.

خبر مرتبط
اپل به سیم آخر زد/ حجم گسترده اخراج کارکنان کلید خورد

اقتصادنیوز: شرکت اپل بیش از ۶۰۰ نفر از نیروهای خود را پس از لغو طرح خود برای تولید خودروهای خودران، اخراج کرده است.

رویترز دوشنبه هفته جاری گزارش کرده بود شرکت پگاترون در مرحله مذاکرات پیشرفته قرار دارد تا کنترل کارخانه تولید آیفون خود واقع در نزدیکی چنای در ایالت جنوبی تامیل نادو را به گروه تاتا، واگذار کند.

بر اساس گزارش رویترز، این غول کالاهای مصرفی هند، در حال ساخت کارخانه دیگری در تامیل نادو است و پگاترون احتمالا شریک احتمالی این شرکت خواهد بود.

خبر مرتبط
هوش مصنوعی اپل با iOS 18 عرضه می‌شود

اقتصاد نیوز :براساس تازه‌ترین خبرها، سیری و سایر اجزای iOS 18 اپل در ماه ژوئن به انقلاب هوش مصنوعی ملحق خواهند شد.

هند در دوران نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور، تلاش کرده است روابط نزدیک‌تری با آمریکا بنا کرده و به یک قطب تولید محصولات الکترونیکی، تبدیل شود. اپل نخستین فروشگاه‌های خرده‌فروشی خود را در آوریل سال ۲۰۲۳ در هند افتتاح کرد و اکنون بازار رو به رشد هند را هم یک فرصت خرده‌فروشی و هم  یک پایگاه تولید مهم برای محصولاتش در بلندمدت می‌بیند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی