مشترکان بدمصرف برق تنبیه می‌شوند/ نظارت صددرصدی شرکت برق

کدخبر: ۶۴۰۵۸۵
اقتصادنیوز : مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق (توانیر) گفت: ۸۰۰ هزار مشترک بد مصرف، ۹۰۰ هزار کیلووات‌ساعت و حتی بالاتر برق مصرف می‌کنند که به همین دلیل این مشترکان مجهز به کنتور هوشمند می‌شوند.
مشترکان بدمصرف برق تنبیه می‌شوند/ نظارت صددرصدی شرکت برق

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «مصطفی رجبی مشهدی» درباره نصب کنتور های هوشمند توسط مشترکان پرمصرف افزود: از میان حدود ۳۲ میلیون مشترک خانگی، نزدیک به ۸۰۰ هزار مشترک بیش از ۲. ۵ برابر الگو برق مصرف می‌کنند مصارف آنان واقعاً نامتعارف است.

وی با بیان اینکه در مناطقی مانند تهران، اصفهان، شیراز، مشهد الگوی مصرف برق ۳۰۰ کیلووات‌ساعت است، خاطرنشان کرد: ابن در حالی است که ۸۰۰ هزار مشترک مذکور، ۹۰۰ هزار کیلووات‌ساعت و حتی بالاتر برق مصرف می‌کنند که به همین دلیل این مشترکان مجهز به کنتور هوشمند می‌شوند.

مدیرعامل توانیر ادامه‌داد: نصب کنتورهای هوشمند باعث خواهد شد که این مشترکان از میزان مصرف خود به‌صورت برخط مطلع شوند و برای کاهش آن برنامه‌ریزی کنند.

خبر مرتبط
ساعت کار ادارات تغییر می‌کند/ الزام کاهش 30 درصدی مصرف برق توسط کارمندان

اقتصادنیوز: مدیرعامل شرکت توانیر گفت:ساعات کارت ادارات در فاصله ١٥ خرداد تا ١٥ شهریور از ساعت ٦ صبح تا ١٣ خواهد بود.

رجبی مشهدی گفت: در این شرایط و به دلیل مصرف بالا، برای این مشترکان استفاده از «برق سبز» یا تجدیدپذیر توجیه اقتصادی خواهد داشت، زیرا این گروه از مشترکان در ساختمان‌هایی بزرگ و با استطاعت مالی مناسب ساکن هستند که امکان نصب پنل‌های خورشیدی را دارند.

وی اضافه‌کرد: نصب پنل خورشیدی و تامین بخشی از برق مورد نیاز از طریق انرژی تجدیدپذیر باعث خواهد شد تا این مشترکان بخشی از مصرف برق خود را تامین و به پایداری برق سایر مشترکان نیز کمک کنند.

مدیرعامل توانیر درباره مصرف بالای برخی مشترکان تجاری و چگونگی رصد آنان، با بیان اینکه مشترکان تجاری پرمصرف مجهز به کنتور هوشمند هستند، گفت: با این‌حال مشترکان تجاری از صنوف مختلف تشکیل شده‌اند که تعیین الگو برای آنها مشکل است.

رجبی مشهدی اظهار داشت: به این منظور امسال برای نخستین‌بار طرح تشویقی مشترکان تجاری نیز به اجرا در خواهد آمد که پیش‌بینی‌شده است که این گروه درصورتی‌که مصارف خود را نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش دهند، بر اساس دستورالعملی که در حال تدوین است مورد تشویق قرار گرفته و جوایز ارزنده به آنان اهدا شود.

وی افزود: همچنین امسال برنامه‌ریزی‌شده است که بتوان از برق تولیدی فروشگاه‌هایی که دارای مولد برق هستند استفاده و سوخت آنها تامین شود.

چرا شروع زمان تغییر ساعات کاری از ۱۵ خرداد تعیین شد؟

مدیرعامل توانیر درباره تغییر ساعات کاری از ۱۵ خرداد نیز گفت: در این طرح مبنا بر اساس افزایش دمای هوا و در نتیجه بالا رفتن مصرف برق بوده است.

رجبی مشهدی افزود: تعیین و تنظیم ساعات کار ادارات در اختیار هیات وزیران است، با اخذ موافقت دولت، ساعات کار ادارات در فاصله ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور از ساعت ۶ صبح تا ۱۳ خواهد بود.

به گفته وی، این طرح در سال گذشته نیز اجرا شده بود که با تاکید رئیس‌جمهور درباره آغاز به کار متروها، مهدهای کودک و شناوری ابتدای صبح برای کارمندانی که فرزند خردسال داشتند، رضایت نسبی کارمندان و سایر بخش‌ها را بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده، کسب کرد.

مدیرعامل توانیر گفت: باتوجه‌به خاموش‌شدن وسایل سرمایشی در ادارات، اجرای این طرح در سال گذشته موجب صرفه‌جویی ۸۵۰ مگاواتی در مصرف برق شد که معادل مصرف دو یا سه استان کشور بود.

رجبی مشهدی ادامه‌داد: بر اساس این مصوبه مقرر شده است که وسایل سرمایشی در ادارات واقع در اقلیم معتدل کشور، یک ساعت زودتر از خاتمه کار و در مناطق گرمسیر هم‌زمان با پایان ساعت کار خاموش شود.

وی اظهار امیدواری کرد: اجرای این طرح موجب تامین برق پایدار برای همه مشترکان و اختصاص صرفه‌جویی حاصل از آن به بخش تولید شود.

سخنگوی صنعت برق، درباره چگونگی نظارت بر اجرای این طرح نیز با بیان این که امسال هدف‌گذاری انجام شده برای صرفه‌جویی از محل اجرای این طرح حدود یک‌هزار و ۵۰۰ مگاوات است، خاطرنشان‌کرد: تاکنون حدود ۸۰ درصد از ادارات به کنتور هوشمند مجهز شده‌اند و ادارات باقی‌مانده نیز تا شروع فصل پیک (اوج مصرف) به این نوع کنتورها مجهز خواهند شد.

رجبی مشهدی با اشاره به این که بر اساس مصوبه هیات وزیران ادارات باید در ساعات کاری مصارف خود را ۳۰ درصد و پس از پایان ساعات کاری ۶۰ درصد کاهش دهند، گفت: با نصب کنتورهای هوشمند مصرف برق، ادارات کنترل‌پذیر می‌شود و درصورتی‌که میزان صرفه‌جویی تعیین شده در مصوبه توسط ادارات رعایت نشود، شرکت‌های توزیع می‌توانند این موضوع را رصد، پیگیری و کنترل کنند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی