جایگزینی 10 هزار تاکسی با خودروی برقی/ برنامه وزارت صمت چیست؟

کدخبر: ۶۴۰۸۱۹
اقتصادنیوز: به گفته مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صمت براساس توافق وزارت صمت با تاکسیرانی تهران حدود 10 هزار خودروی برقی جایگزین تاکسی‌های فرسوده می‌شود.
جایگزینی 10 هزار تاکسی با خودروی برقی/ برنامه وزارت صمت چیست؟
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، حسن کریمی سنجری با اشاره به امضای چند توافقنامه برای جایگزینی تاکسی فرسوده با تاکسی برقی، گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده از سوی وزارت صمت و مذاکراتی که با شرکت تاکسیرانی تهران انجام شده در نظر داریم بین 8 تا 10 هزار خودروبرقی در قالب توافقنامه واگذاری از طریق شرکت خودروساز به متقاضیان واگذار کنیم.
 
مدیرطرح خودروهای برقی وزارت صمت بیان داشت: تاکنون چند شرکت توافقنامه مذکور را امضا و چند شرکت نیز به زودی آن را امضا می کنند.
وی افزود: پیش بینی می شود تا دو - سه ماه آینده تعداد خودروهای برقی ترخیص شده از گمرک به ٨ تا ١٠ هزار دستگاه برسد که تقریبا همه این خودروها برای بخش تاکسیرانی کشور در نظر گرفته شده است.

یارانه 500 میلیونی برای جایگزینی خودروهای برقی با تاکسی

مدیر طرح توسعه خودروی برقی وزارت صمت اظهار داشت: در صورتی که وجه یارانه ای که دولت برای این خودروها در نظر گرفته تامین شود و به متقاضیان خرید این خودروها پرداخت شود بزودی شاهد فعال شدن حدود 10 هزار دستگاه خودروی برقی در ناوگان تاکسیرانی خواهیم بود.

وی بیان داشت: مبلغ این یارانه حدود 500 میلیون تومان است که براساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر که بخشی از این ماده مربوط به بهینه سازی مصرف سوخت از محل صرفه جویی است، پرداخت می شود. طبیعتا پرداخت مبلغ یارانه از طریق بانک عامل به خریدار خودرو برقی صورت می پذیرد که در حال مذاکره با چند بانک هستیم.

هر تاکسی سالانه حدود 10 هزار لیتر بنزین مصرف می کند

کریمی سنجی بیان داشت: تاکسی های بنزینی در تهران بطور متوسط حدود 80 هزار کیلومتر در سال پیمایش دارند که با توجه به فرسودگی این تاکسی ها اغلب آنها مصرف بالایی دارند. بررسی ها نشان می دهد بعضی از این تاکسی ها تا ١٥ لیتر در هر 100 کیلومتر هم مصرف می کنند اما با در نظر گرفتن مصرف در حدود 10 تا 12 لیتر ، هر تاکسی، سالانه حدود 8 تا 10 هزار لیتر بنزین مصرف می کند که با احتساب هر لیتر بنزین وارداتی به قیمت 50 سنت پیداست سالانه بین 4 تا 5 هزار دلار هزینه مصرف بنزین یک دستگاه تاکسی است که تنها ٥ درصد آن توسط راننده پرداخت می شود و مابقی در قالب یارانه بنزین توسط دولت پرداخت می شود.

خبر مرتبط
آغاز فروش خودروهای برقی از اردیبهشت+ جزئیات

اقتصادنیوز: رئیس سازمان توسعه تجارت از فروش خودروهای برقی وارداتی از اردیبهشت ماه امسال خبر داد.

در واقع با جایگزین شدن خودروی برقی سالانه بین 8 تا 10 هزار لیتر بنزین به ارزش 4 تا 5 هزار دلار صرفه جویی می شود که باید بخشی از این صرفه جویی به صورت یارانه به خریدار تاکسی برقی پرداخت شود.
 
وی با بیان اینکه منابع صرفه جویی در طول زمان احصا می شود، بیان داشت: براساس قانون ، عائدی حاصل از صرفه جویی باید بعد از احصاء صرفه جویی پرداخت شود، بنابراین نقش بانک عامل واسطه شدن بین متقاضیان خرید تاکسی های برقی و دولت برای پرداخت این یارانه است.
 
این مقام مسئول در وزارت صمت، بیان داشت: اگر قیمت تاکسی برقی را حدود یک میلیارد تا یک میلیارد و دویست میلیون تومان در نظر بگیریم، رانندگان تاکسی بدون دریافت یارانه قدرت خرید آن را ندارند. ضمن اینکه راه اندازی این خودروها مشروط به ایجاد ایستگاه های شارژ خودرو برقی است که براساس مذاکراتی که با وزارت نیرو انجام شده تامین برق ایستگاه های منتخب برای تاکسی های برقی تهران در حال انجام است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی