نیم قرن با اقتصاد ایران؛ 9 اردیبهشت

نرخ سود بانکی و سپرده قانونی کاهش یافت

کدخبر: ۶۴۲۸۸۱
اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از وضعیت اقتصادی ایران دست پیدا کنیم.
نرخ سود بانکی و سپرده قانونی کاهش یافت

نگاه روندی این مزیت را دارد که تاثیر اقتصاد بر سایر موضوعات جامعه ایرانی و تاثیر گرفتن اقتصاد از آنها را بتوانیم در یک مجموعه تجزیه و تحلیل کنیم و همچنین پاسخ به چراهای وضعیت کنونی اقتصادی داشته باشیم. اکنونِ اقتصاد ما محصول تلاش ها و تصمیم گیری ها در دهه های گذشته است. امسال در این پروژه سال های 1394،1384،1374،1364،1354 از هر دهه انتخاب شده است.

در سال 1403، اقتصادنیوز در «نیم‌قرن با اقتصاد ایران» با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان تقدیم مخاطبان می‌شود.

نهم اردیبهشت 1354؛ لیست واحدهای تولیدی برای واگذاری سهام به مردم تهیه می‌شود

در نخستین نشست شورای اجرای گسترش مالکیت صنعتی که بعد از ظهر دیروز با شرکت هفت وزیر و روسای بانک مرکزی و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در کاخ دارایی صورت پذیرفت، تصمیم گرفته شد که ظرف یک هفته لیست کامل واحدهای تولیدی دولتی که مشمول واگذاری تا 99 درصد سهام و واحدهای بخش خصوصی که مشمول واگذاری تا 49 درصد سهام به مردم می‌شوند آماده و اعلام گردد. این لیست در اجلاس چهارشنبه هفته آینده به شورا داده خواهد شد.

هوشنگ انصاری، وزیر امور اقتصادی و دارایی که ریاست شورا را به عهده دارد، بعد از نخستین اجلاسیه شورا در یک مصاحبه مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی به اتفاق فرخ نجم‌آبادی وزیر صنایع شرکت کرد.

انصاری گفت: در اولین جلسه شورایی که طبق فرمان شاهنشاه آریامهر موظف است اجرای برنامه گسترش مالکیت واحدهای تولیدی را زیر نظر داشته باشد، مذاکرات مبسوطی در زمینه اوامر ملوکانه صورت گرفت و تصمیماتی اتخاذ گردید.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: براساس این تصمیمات دبیرخانه‌ای برای تعیین واحدهای صنعتی و معدنی که مشمول این فرمان می‌شوند در وزارت صنایع و معادن زیر نظر حبیب آگهی، معاون این وزارتخانه تاسیس می‌گردد و همزمان دبیرخانه دیگری نیز زیر نظر قاسم لاجوردی، نایب رئیس اتاق ایران، در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن برای هماهنگ کردن این برنامه مهم ایجاد خواهد شد.

نهم اردیبهشت 1364؛ لایحه قانون کار به تصویب هیات دولت رسید

در جلسه دیروز هیات دولت، بررسی لایحه قانون کار ادامه یافت و این لایحه جهت تقدیم به مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

نهم اردیبهشت 1374؛ ایران خواستار جایگزینی «ین» به جای دلار در معاملات نفتی شد

شرکت‌های نفتی ژاپن اعلام کردند، شرکت ملی نفت ایران پیشنهاد کرده با توجه به کاهش شدید ارزش دلار، ارز حاصل از فروش نفت خود را به ین دریافت دارد.

پیشنهاد تغییر ارز در معاملات نفتی چند میلیارد دلاری باعث کاهش بیشتر ارزش دلار در برابر ین و مارک شد.

«توشیو کوئیشی»، تحلیلگر صنعت نفت در مدیریت سرمایه‌گذاری «شرو» در ژاپن اعلام کرد که انتظار نمی‌رود شرکت‌های نفتی ژاپن یا جامعه جهانی این پیشنهاد را بپذیرند.

یک مقام بلندپایه شرکت نفت «نیپون» گفت: اگر تنها معاملات ایران و ژاپن به ین صورت گیرد، مشکلات بسیاری به‌وجود خواهد آمد.

وی گفت: ایرامر مشکلی را حل نخواهد کرد، زیرا زمانی که نرخ مشخصی تعیین شود، هر دو طرف در معرض خطرات ارزی قرار خواهند گرفت.

نهم اردیبهشت 1394؛ نرخ سود و سپرده قانونی کاهش یافت

شورای پول و اعتبار شب گذشته نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی را تغییر داد.

براساس تصمیم این شورا نرخ سود یکساله سپرده‌های بانکی به 20 درصد کاهش یافت. سقف نرخ سود تسهیلات در قالب عقود مشارکتی نیز به 24 درصد تنزل کرد.

نرخ سود عقود مبادله‌ای نیز با یک واحد درصد کاهش 21 درصد تصویب شد. یک هزار و یکصد و نود و هشتمین جلسه شورای پول و اعتبار شب گذشته با دستورکار تعیین نرخ سود بانکی برگزار شد و درنهایت اعضای این شورا به کاهش نرخ سود بانکی رای دادند.

این نشست در حالی برگزار شد که پیش از آن مدیران عامل بانک‌های خصوصی بر نرخ سود 20 درصدی برای سپرده‌های یکساله تفاهم کرده بودند و درنهایت شب گذشته بانک مرکزی تفاهم بانک‌های خصوصی را تایید کرد.

علاوه‌بر این شورای پول و اعتبار سقف نرخ سود تسهیلات در قالب عقود مشارکتی را 24 درصد تصویب کرد. پیش از تسهیلات در قالب عقود مشارکتی با سقف نرخ سود 28 درصد پرداخت می‌شد که با تصیم شورای پول و اعتبار به 24 درصد رسید.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی