جدول درآمدهای نفتی و مالیاتی دولت در بودجه ۱۴۰۳ امروز در مجلس تصویب شد

کدخبر: ۶۴۳۵۸۷
اقتصادنیوز: جدول شماره ۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ که به درآمدهای دولت در بخش‌هایی نظیر درآمدهای نفتی، مالیاتی، حقوق گمرکات، حقوق مالکانه دولت در معادن و ارتباطات اختصاص دارد، در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.
 جدول درآمدهای نفتی و مالیاتی دولت در بودجه ۱۴۰۳  امروز در مجلس تصویب شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، در جلسه علنی روز دوشنبه - ۱۰ اردیبهشت ماه - مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ که مربوط به بخش دوم آن و جداول بودجه است در دستور کار قرار گرفت و جدول شماره (۵) که به درآمدهای دولت از جمله درآمدهای نفتی، مالیاتی، حقوقی و گمرکات، حقوق مالکانه دولت در معادن و حقوق مالکانه دولت در ارتباطات اختصاص داد، به تصویب نمایندگان رسید.

رحیم زارع در این رابطه گفت: در جداول ۷۵ همت (هزار میلیارد تومان) اوراق نیاز بود که آن را برگرداندیم، همچنین مالیات در برخی از استان‌ها به صورت غیرمتعارف افزایش پیدا کرده بود که آن را تعدیل کردیم.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۳ با بیان اینکه برای نخستین بار است که مجلس شورای اسلامی جداول را بررسی می‌کند، افزود: با توجه به اینکه سقف منابع بسته شده مصوبات کمیسیون‌های تخصصی را از محل جابه‌جایی ردیف‌ها اجرایی کردیم نمونه آن تقویت نیروهای مسلح است که رشد خوبی اعمال شد.

خبر مرتبط
مخالفت نمایندگان با حقوق و مزایای جدول هفتم لایحه بودجه ۱۴۰۳

اقتصادنیوز: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات جدول هفتم لایحه بودجه که مربوط به حقوق و مزایا است، مخالفت کردند.

وی ادامه داد: اعتباراتی برای حوزه فرهنگی ، دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش، ورزش، آسیب‌های اجتماعی، قانون جوانی جمعیت و راهیان نور در نظر گرفته شده است. برای حوزه‌ آموزش و پرورش جابه‌جایی در ردیف‌ها صورت گرفت تا ترمیم حقوقی برای خدمتگزاران این حوزه و فنی و حرفه‌ای صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ با بیان این‌که در حوزه سلامت پیشنهادات کمیسیون بهداشت و درمان اعمال شد، تصریح کرد: طرح‌هایی که در جدول ۲۰ حذف شده بود را برای استان‌ها آوردیم و اعتباراتی نیز تخصیص پیدا کرد. در حوزه بهسازی روستاها و پرداخت طلب راه‌های روستایی و همچنین ساخت منازل در فراجا و کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیز اعتباراتی مدنظر قرار گرفت.

خبر مرتبط
فوری / جدول مربوط به منابع بودجه ۱۴۰۳ تصویب شد

اقتصادنیوز: نمایندگان مجلس شورای اسلامی جدول پنج لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ مربوط به منابع را تصویب کردند.

حاجی بابایی: کمیسیون تلفیق تغییری در جدول شماره (۵) اعمال نکرد

همچنین حمیدرضا حاجی بابایی در توضیح جدول شماره (۵) در سخنانی گفت: امسال به رغم پیچیدگی‌هایی که بودجه ۱۴۰۳ داشت، مجلس با همکاری دولت تلاش کرد که کمترین تغییرات را در آن اعمال کند و مجلس شورای اسلامی حتی یک ریال بر مالیات‌ها اضافه نکرده است.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ افزود: طبق مصوبه مجلس سقف معافیت‌ها برای برخی از مناطق کاهش داده شد که بخشی از آن را در شهرستان ها اضافه می‌کنیم. به عبارت دیگر مالیات هایی که به مجلس آمده در هیچ بخشی افزایش داده نشده و به مانند لایحه بودجه مصوب شده است. زمانی که کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۳ تشکیل شد، حدود هزار میلیارد تومان از درآمدها به درآمدهای مالیاتی استان مربوط است. البته تعدادی از نمایندگان در استان های مختلف اعتراض داشتند که چرا در استان این میزان مالیات افزایش داده شده است.

حاجی بایایی توضیح داد: طبق گزارش رئیس سازمان مالیاتی در کمیسیون تلفیق، ایشان اعلام کردند که این افزایش مالیات در استان ها انجام نشده بلکه به عنوان مثال هر استانی که صنعتی تر است و ۱۰ پروژه بزرگ را دنبال می‌کند و سهم آنها از مالیات به عنوان نمونه ۲ هزار میلیارد تومان شده است، مالیات آن را که پیش از این تهران دریافت می کرده است، از امسال خود استان آن مالیات را دریافت می‌کند.

نماینده مردم همدان در مجلس خاطرنشان کرد: برخی از استان‌ها به این موضوع اعتراض داشتند و جدول ۵ جدید که گزارش تصحیح شده دولت است، بارگذاری شد. اما کمیسیون تلفیق تغییری در درآمدهای استانی ایجاد نکرد و بودجه‌های استانی بالا و پایین نرفته است.

منظور: بار مالیاتی امسال نسبت به ۳ سال گذشته سبک تر شده است

در همین باره،رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود در سخنانی گفت: اجرای بودجه ۱۴۰۳ را از همان روزهای اول امسال بر اساس مصوبات بخش نخست بودجه آغاز کردیم و این جداول کمک خواهد کرد که تکالیف به صورت دقیق مطابق سهم‌بندی‌هایی که در توزیع اعتبارات و تجهیز منابع صورت می‌گیرد، تکمیل کنیم.

داوود منظور اظهار داشت: در بخش دوم لایحه بودجه ۱۴۰۳ بر اساس خط مش‌هایی که در قسمت بودجه تصویب شد و ارقام کلانی که در بخش‌های هزینه‌ای مصوب شده بود؛ تنظیم کردیم. این موضوع تجربه جدیدی برای سازمان برنامه و بودجه بود که باید توزیع جدید اعتبارات با سقف‌های جدید انجام و شاید کار در تجربه جدید کمی سخت شود.

منظور ادامه داد: جدول شماره ۵ که به موضوع درآمدهای اختصاص دارد، بخش‌هایی است که پیش از این در مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود. یعنی اینکه منابع ما در فصل‌های مختلف مانند درآمدهای نفتی، درآمدهای مالیاتی، درآمدهای حقوقی و گمرکات، حقوق مالکانه دولت در معادن، حقوق مالکانه دولت در ارتباطات، درآمد حاصل از مالکیت دولت و چگونگی توزیع آن در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: سقف‌ها در بخش نخست لایحه بودجه مصوب و در بخش دوم جزییات تعیین شده است همچنین برخی در زمان تصویب جداول بودجه نگرانی داشتند. در حالی که با هر منطقی که محاسبه کنیم، بار مالیاتی امسال نسبت به ۳ سال گذشته سبک تر شده است. به این علت که چند اتفاق مهم رخ داده که این اتفاق ها سبب شده درآمدهای مالیاتی دولت افزایش داده شود.

منظور خاطرنشان کرد: یکی از این اتفاق ها این بود که برخی از معافیت هایی که وجود داشت، حذف شد و این معافیت به درآمد مالیاتی تبدیل می‌شود و به مودیان مالیاتی فشاری وارد نخواهد کرد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی