رئیس سازمان غذا و دارو: قیمت دارو در ایران بالا نیست، به شرط آنکه...

کدخبر: ۶۴۵۸۲۷
اقتصادنیوز: رئیس سازمان غذا و دارو گفت: معتقدیم قیمت دارو در ایران بالا نیست، به شرط آنکه پوشش صحیح بیمه‌ای داشته باشد.
رئیس سازمان غذا و دارو: قیمت دارو در ایران بالا نیست، به شرط آنکه...

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، سیدحیدر محمدی، با تاکید بر اهمیت بحث تجویز و مصرف منطقی دارو، افزود: معتقدیم به رغم همه تلاش‌های صورت گرفته، هنوز مصرف و تجویز دارو در کشور منطقی نشده و این موضوع دلایل متعددی دارد.

وی ادامه داد: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تقریباً حدود نیمی از داروها دارای تجویز و مصرف نامناسب هستند. در عین حال نیمی از بیماران نیز در مصرف صحیح داروها کوتاهی می‌کنند؛ این در حالی است که استفاده نامناسب از داروها می‌تواند منجر به هدر رفت منابع شود.

خبر مرتبط
معضل بزرگ داروخانه‌ها برای خرید دارو / ۱۴۰۰ میلیارد چک برگشتی

اقتصاد نیوز : عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان ایران، به تشریح مهم‌ترین مشکلات داروخانه‌ها پرداخت.

محمدی با اشاره به چالش‌های اصلی تجویز و مصرف منطقی دارو در کشور تصریح کرد: سازمان غذا و دارو در این زمینه کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو را تشکیل داده است و دستورالعمل‌های مربوطه نیز در این راستا تدوین شده است.

وی همچنین به اقدامات مرتبط با تأمین پایدار دارو و آموزش‌های صورت گرفته در راستای تجویز و مصرف منطقی دارو در دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو از سال ۱۳۷۹ در کشور تشکیل شده است و هدف تشکیل این کمیته ارتقای سطح خدمات در حوزه دارو و ارائه الگوی صحیح مصرف داروها بوده است.

محمدی ادامه داد: موضوع مصرف منطقی همیشه به معنای کم کردن مصرف نیست، بلکه در برخی موارد داروهایی که باید مصرف شود نیز به صورت صحیح مصرف نمی‌شوند.

وی گفت: تأمین دارو به سختی در کشور انجام می‌شود و تأمین نقدینگی، تأمین مواد اولیه و جابجایی ارز با سختی انجام می‌شود و امیدواریم با مجموعه اقدامات انجام گرفته، تجویز و مصرف دارو در کشور مدیریت شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی