پیش‌بینی بورس فردا 22 اردیبهشت‌ماه 1403

کدخبر: ۶۴۵۸۴۵
اقتصادنیوز: هفته گذشته ؛ هفته چندان خوبی برای بازار اوراق بهادار تهران نبود و بازار یک هفته کامل را در مسیر نزولی گذراند تا بازهم به عدد 2.2 میلون واحدی برسد.
پیش‌بینی بورس فردا 22 اردیبهشت‌ماه 1403

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در روز چهارشنبه هفته پیش با افت 12 هزار و 300 واحدی همراه شد و خود را به عدد 2 میلیون و 219 هزار واحد رساند تا باز هم اهالی تکنیکالیست بازار سرمایه روی عدد 2.2 میلیون واحدی برای شاخص کل به عنوان یک سطح حمایتی حساب باز کنند.

ارزش معاملات در آخرین روز هفته گذشته برای بازار سرمایه 5 هزار و 600 میلیارد تومان بود که از این میزان سهم معاملات خرد باز هم به زحمت به عدد 3 هزار میلیارد تومان برای بازار بورس تهران می رسید.

چند روزی بود که در مورد گروه انبوه سازی صحبت کردیم و اشاره کردیم که این گروه باز هم مورد توجه اهالی بازار سرمایه قرار گرفته است. این گروه درست در روزهایی که ارزش معاملات به حدی نبود که بازار را جابجا کند رتبه اول برترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داده و با ارزش معاملاتی بیش از 251 میلیارد تومان در صدر برترین گروه های بازار سرمایه قرار گرفت. گروه خودرویی لیدر سنتی بازار سرمایه (با تمامی حواشی خود) که در اکثر مواقع در جایگاه اول قرار داشت با ارزش معاملاتی 222 میلیارد تومانی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. روز سه شنبه نیز فلزات اساسی با کمی اختلاف از خودرویی ها در جایگاه اول ایستاده بودند و حالا این گروه با ارزش 178 میلیارد تومان در ارزش معاملات رتبه سوم را به خود گرفته است.

خبر مرتبط
میزان تغییر مالکیت سهام در معاملات بورس تهران+ نمودار

اقتصادنیوز: در هفته اخیر و همزمان با تداوم ریزش شاخص کل بورس تهران، روند خروج سرمایه از بورس تهران نیز ادامه داشت.

ارزش بازار هم به رقم 7 هزار 664 هزار میلیارد تومانی رسیده است که نسبت به روزهای ابتدایی اردیبشهت ماه سال جاری (سوم اردیبهشت) که وارد کانال 8 هزار همتی شده بود افت بیش از 336 هزار میلیارد تومانی را ثبت کرده است.

اما دومین حراج اوراق مالی اسلامی در بازار با سود نرخ 28 درصدی برای تاریخ 18 اردیبهشت ماه 1403 بدون خریدار باقی ماند تا نرخ 28 درصدی هم خریداری نداشته باشد. 

اهالی بازار سرمایه معتقد هستند که تولید کننده با این نرخ‌ها توان تامین مواد اولیه و تولید را نخواهد داشت. بانک مرکزی این حراج را برای 25 اردیبهشت ماه تمدید خواهد کرد.

خبر رسیده است که معاون سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده است که برای سال 1403 قرار بر این است تا 10 شرکت دولتی را از طریق بازار سرمایه واگذار کنند. پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، هواپیمایی کیش، مجتمع صنعتی اسفراین،‌ فولاد اسفراین و آلومینای جاجرم شرکت‌هایی هستند که در سال جاری عرضه خواهند شد.

اما آیا بازار سرمایه توان ورود این شرکت ها را دارد؟ ارزش معاملاتی پایین بازار می‌تواند جواب‌گوی نیاز تامین مالی این شرکت‌ها باشد؟ یا قرار است مثل عرضه‌های اولیه سال 1402 بازدهی منفی را ثبت کنند؟

اما رونامه دنیای اقتصاد هم از یک بام و دو هوای واردات کالاهای خارجی نوشت در حالی که  پوستر نصب‌شده شهرداری تهران در ایستگاه‌های مترو نشان از دلایل شهرداری برای خرید کالای خارجی را نشان می‌دهد، سوال برای عموم شهروندان جامعه ایجاد می‌شود که چرا مردم عادی نمی‌توانند کالای خارجی بخرند. شهرداری دلایل مثبت قرداد خرید ناوگان عمومی از چین را این طور لیست کرده است که: توان شرکت چینی در تامین نیاز تهران ، سرعت لاکپشتی خودروسازان داخلی ، نیاز حیاتی تهران به خودروهای جدید ، کاهش آلودگی هوا ، کاهش مصرف بنزین و از همه مهمتر قیمت پایین نسبت به مدل و مشابه داخلی.

این‌ها مواردی هستند که مصرف کنندگان و عرضه کنندگان همه حوزه‌های اقتصاد، چه فعالان و مصرف کنندگان خودرویی و چه گروه لوازم خانگی و همچنین گروه گوشی های تلفن همراه تبلت و لپ تاپ و گروه های دیگر مدام در حالی بازگویی آن‌ها هستند، اما انگار مسئولی شنونده نیست. اما زمانی که خرید خودشان لازم باشد این موارد جزو محاسن و نکات مثبت قلمداد می‌شود.

 

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افت بیش از 12 هزار واحدی که در روز چهارشنبه برای خود رقم زده است به عدد 2.2 میلیون واحدی نزدیک‌تر شده است. عددی که برای یکسال گذشته به عنوان یکی از چالش‌های بازار سرمایه محسوب می‌شد اما قدیمی‌های بازار از این دست اعداد و سطوح زیاد به خاطر دارند و آخرین سطح نه چندان قدیمی که هنوز در خاطر خیلی از فعالان بازار است سطح یک میلیون و 600 هزار واحدی شاخص بود که خیلی مورد انتقاد و بحث نیز قرار داشت.

اما حالا شاخص کل یک بار دیگر به محدوده 2.2 میلیون واحدی رسیده است و اهالی بازار سرمایه  (تکنیکالیست‌های بازار) نیمه دوم بازار روز شنبه یا نهاتا روز یکشنبه را برای برگشت شاخص کل به مسیر صعودی معرفی می‌کنند. البته این نکته را نباید فراموش کرد درصورتیکه شاخص کل سطح 2.2 میلیون واحدی را از دست بدهد کار برای ادامه بازار بسیار سخت تر خواهد بود چرا که محدوده میانگین 55 روزه نیز در اثر این افت از دست خواهد رفت.

کل

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی