دور دنیا

رویاپردازی تازه امارات و عربستان؛ کشورهای عربی به صف شدند/ قیمت‌ها در بازار کاهشی ماند

کدخبر: ۶۴۶۳۴۴
اقتصادنیوز: امروز قیمت ها در بازار روند نزولی را تجربه کردند و قیمت دینار عراق در شرایطی روز یکشنبه را به پایان رسانده است که 45 تومان معامله شده است تا نسبت به شنبه یک تومان کاهش داشته باشد.
رویاپردازی تازه امارات و عربستان؛ کشورهای عربی به صف شدند/ قیمت‌ها در بازار کاهشی ماند

به گزارش اقتصادنیوز، کشورهای عربی که این روزها با برنامه های اقتصادی بزرگ و کلان، نام خود را بر سر زبان ها انداخته اند، در تازه ترین پروژه خود دست روی صنعت معدن گذاشته و در سودای راه اندازی کسب و کاری تازه هستند.

براساس گزارش فایننشال تایمز، یک معدن مس بسیار ارزشمند در زامبیا، این روزها برای فروش گذاشته شده است و در لیست خریداران آن یک شرکت از امارات متحده عربی به نام «هلدینگ منابع بین‌المللی» دیده می شود. شرکت هلدینگ منابع بین‌المللی که یک امپراطوری تجاری به ارزش 240 میلیارد دلار که توسط شیخ طحنون بن زاید آل نهیان، فرزند بنیان‌گذار امارات اداره می‌شود.

تا دسامبر 2023، «هلدینگ منابع بین‌المللی» موافقت کرد تا 51 درصد از سهام این شرکت معدنی زامبیا را به ارزش 1/1 میلیارد دلار خریداری کند. فراتر از امارات متحده عربی، یک کشور برجسته در صنعت معدن در میان کشورهای عربی، عربستان سعودی است که می‌خواهد سهم بخش معدن در اقتصاد این کشور تا سال 2035 میلادی به 75 میلیارد دلار افزایش یابد. براساس گزارش اکوایران، عمان فرآیند ساخت یک کارخانه فولاد را آغاز کرده که پتانسیل تبدیل شدن به بزرگ‌ترین کارخانه فولاد سازگار با محیط زیست جهان را دارد. نکته مهم درباره رویکرد اخیر کشورهای عربی در حوزه صنعت معدن، برنامه ریزی آنان برای دوری از اقتصاد وابسته به نفت و گسترش ابعاد اقتصاد در این کشورهاست؛ امر مهمی که بدون شک می تواند آینده متفاوتی را برای منطقه رقم بزند. به بهانه مروری بر تحرکات تجاری اخیر کشورهای عربی، نگاهی به قیمت ارز این کشورها در بازار تهران خواهیم انداخت.

قیمت درهم امارات امروز 23 اردیبهشت 1403

درهم امارات هم امروز در جریان مبادلات ارزی بازار تهران عقبگرد نسبی را در مقایسه با روز گذشته تجربه کرده است؛ هر درهم عصر امروز 345 تومان ارزان و 16307 تومان ارزش گذاری و مبادله شد.

قیمت امروز ریال عمان

امروز ریال عمان هم در شرایطی بازار را سپری کرد که افت قیمت را در پیش گرفت و با تجربه ریزش دو هزار و 250 تومانی که داشت، 156500 تومان خرید و فروش شد.

نرخ برابری ریال عمان و دلار آمریکا هم امروز در بازار ارز تهران به 2.6 رسیده است.

آخرین نرخ دینار عراق

قیمت دینار عراق اما امروز را در حالی سپری کرد که نسبت به روز گذشته شیب نزولی را تجربه کرد و در شرایطی روز یکشنبه را به پایان رسانده است که 45 تومان معامله شده است تا نسبت به شنبه یک تومان کاهش داشته باشد.

قیمت لیر ترکیه در بازار

قیمت لیر ترکیه در جریان معاملات بازار ارز تهران شیب نزولی را تجربه کرده است و با افت ارزش 45 تومانی نسبت به روز پنجشنبه، 1850 تومان نرخ گذاری و خرید و فروش شد.

آخرین قیمت منات آذربایجان

امروز قیمت منات آذربایجان هم در جریان مبادلات بازار ارز تهران مسیری جز کاهش را پیش روی خود ندید و با تجربه افت 500 تومانی، 35300 تومان دست به دست شد.

قیمت امروز درام ارمنستان

قیمت درام ارمنستان هم در بازار امروز تهران به اصطلاح معامله گران رنج بود و تنها دو تومان کاهش یافت. هر درام امروز 155 تومان مورد معامله قرار گرفت.

آخرین نرخ لاری گرجستان در بازار

روند نزولی ارزها برای لاری گرجستان هم تکرار شد تا در مقایسه با روز گذشته، 320 تومان ارزان شود. هر لاری در پایان معاملات بازار ارز تهران 22690 تومان قیمت خورد.

نرخ برابری لاری گرجستان و دلار آمریکا هم امروز در بازار به 2.67 رسیده است.

قیمت بات تایلند امروز

امروز قیمت بات تایلند هم در جریان مبادلات ارزی معامله گران مسیر کاهشی را دنبال کرده و 23 تومان پایین آمده است تا نسبت به دو روز گذشته، 1608 تومان خرید و فروش شود.

نرخ رینگیت مالزی در بازار

در نهایت نوبت به رینگیت مالزی رسید که به مانند ارزهای مرور شده بر مدار کاهش قیمت حرکت کرد و 180 تومان ارزان شد تا 12670 تومان عرضه و معامله شود.

خلاصه معاملات امروز بازار ارز تهران از عقبگرد نسبی قیمت ها نسبت به روز گذشته حکایت دارد و نکته جالب توجه درباره معاملات امروز نوسان کاهشی محسوس قیمت ها بود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی