رونمایی از یک خودرو جدید در موزه خودروهای تاریخی

کدخبر: ۶۴۷۴۱۲
اقتصادنیوز: گروه موزه‌های دفینه از رونمایی یک خودرو جدید در موزه خودروهای تاریخی و برگزاری نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی مختلفی به این بهانه خبر داد.
رونمایی از یک خودرو جدید در موزه خودروهای تاریخی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «احسان بختیاری» دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی این گروه موزه‌ای که زیرنظر بنیاد مستضعفان مدیریت می‌شوند، درباره این برنامه‌ها که با محوریت شعار سال کمیته بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) با عنوان «موزه ها برای آموزش و پژوهش» برگزار می‌شود، گفت: امسال در هفته میراث فرهنگی دومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی موزه‌داری را با عنوان سنجه «بایدها و نبایدهای موزه‌داری در کشور» برگزار می‌کنیم. رویکرد این برنامه هم‌راستا با شعار امسال ایکوم مدنظر قرار داده شده است و با پرداختن به فضای میان رشته‌ای همچون حفاظت و مرمت، تاریخ هنر، موزه‌داری، باستان‌شناسی و جامعه‌شناسی مخاطب برگزار می‌شود.

‌او اضافه کرد: مهمانان این برنامه، اساتید به‌نام و صاحب‌نظر در این حوزه‌ها از جمله دکتر نمازی ـ رییس موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ، دکتر امامی ـ استاد تمام دانشگاه هنر اصفهان ، دکتر وطن‌دوست ـ رییس اسبق پژوهشکده حفاظت و مرمت ، دکتر مصطفی ده‌پهلوان ـ رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، دکتر حیدری ـ جامعه‌شناس و استاد دانشگاه علم و فرهنگ و محمدرضا کارگر ـ مدیرکل اسبق موزه‌ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی هستند.

خبر مرتبط
بازار تولید خودروهای برقی در دست چین

اقتصادنیوز: چین اکنون در تولید تراشه‌های نیمه هادی، خودروهای برقی و پنل‌های خورشیدی حرف اول را در جهان می‌زند. اما سیاستگذاری آن در رسیدن به این نقطه حائز توجه است.

‌دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی گروه موزه‌ای دفینه گفت: از نظرات و تجربیات این اساتید بهره خواهیم گرفت تا بتوانیم گام مؤثری در امر بایدها و نبایدهای موزه‌داری با همت گروه موزه‌های دفینه برداریم.

‌بختیاری افزود: دومین رویداد که از برنامه‌های اصلی و مهم گروه موزه‌های دفینه است رونمایی از دو فصلنامه بنیان هنر در موزه زمان خواهد بود. سومین شماره این دو فصلنامه امسال همزمان با هفته میراث فرهنگی منتشر می‌شود. پاسداشت فرهنگ، هنر و تاریخ کشور از ضرورت‌های ارج نهادن بر تلاش پیشینیان، نسل حاضر و آیندگان است به نحوی که بتوانیم مجموعه‌ای غنی و عظیمی که در اختیار ماست را در معرض دید عموم قرار داده و معرفی کنیم. در کنار آن شیوه‌های مهم و نوین موزه‌داری، نگهداشت و مرمت آثار، اصالت‌سنجی و دیگر فعالیت‌های موزه‌داری از جمله اهداف اصلی گروه موزه‌های دفینه است. طبیعتاً توانایی علمی و پژوهشی موجود منجر به تدوین این دو فصلنامه شده است که نتیجه فعالیت‌های علمی و پژوهشی این گروه را در اختیار علاقه مندان قرار می‌دهد.

‌او ادامه داد: در هفته میراث فرهنگی پردیس موزه‌ای رامسر، یازدهمین جشنواره با عنوان «مهرواره بهارنارنج» را از ۲۹ اردیبهشت تا چهارم خرداد برگزار می‌کند. این رویداد از دیرباز مورد استقبال همگان از جمله فعالان حوزه گردشگری، محصولات فرهنگی، تولیدکنندگان سوغات محلی، هنرمندان، اساتید، افراد بومی و غیر بومی و مسئولان قرار گرفته است، از این رو هرساله در حال برگزاری است.

‌بختیاری گفت: پردیس موزه‌ای دفینه هم در این هفته کارگاهی با عنوان خط و کتابت همراه با نمایشگاهی از جدیدترین آثار استاد «یدالله کابلی» را در روز ۳۱ اردیبهشت ماه افتتاح خواهد کرد که این برنامه تا ۱۵ خرداد ماه در این پردیس موزه‌ای ادامه دارد. وجود آثار خطاطی (شکسته نستعلیق) در موزه هنر اسلامی پردیس دفینه هدف برگزاری این نمایشگاه جانبی را فراهم ساخته است. این پردیس موزه‌ای، در روز سوم خرداد نیز میزبان فعالان فضای مجازی و رسانه‌ای خواهد بود. طبیعتاً ارتباط با فعالان این حوزه می‌تواند در معرفی و بهتر شناساندن موزه‌ها تاثیر مثبتی داشته باشد.

دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی موزه‌های دفینه افزود: موزه هنر ایران که یکی از موزه‌های فعال در حوزه برگزاری رویدادهاست در هفته میراث فرهنگی امسال با محوریت شعار سال ایکوم، نمایشگاهی از طرح‌های گرافیکی هنرمندان رشته گرافیک را با عنوان «آموزش، موزه و خلاقیت» در روز دوم خرداد افتتاح می‌کند و مقرر است این نمایشگاه به مدت دو ماه برپا باشد. همچنین نشست‌های تخصصی مرتبط با موضوع هنری بیان شده برگزار خواهد شد.

‌ او ادامه داد: موزه زمان هم دو رویداد برگزار می‌کند؛ رویداد هنری «درخت زمان» با بهره‌مندی از تخصص هنرمندان پیکرتراش و مجسمه‌ساز منتخب برگزار خواهد شد. در این برنامه درختان خشکیده موزه پیکرتراشی شده و فضای بصری موزه را زیباتر خواهند کرد. این برنامه از اول تا پایان خرداد توسط استاد جمشید مرادیان و شاگردان آنها که از اساتید به‌نام پیکرتراشی هستند، انجام خواهد شد. از آنجا که موزه زمان دارای گچ‌بری‌های فاخری است، برنامه یک روزه دورهمی هنرمندان گچ‌بر نیز روز ۲۹ اردیبهشت در محل این موزه برگزار خواهد شد.

بختیاری ادامه داد: موزه خودروهای تاریخی ایران نیز در روز ۲۸ اردیبهشت ماه گردهمایی خودروهای کلاسیک را برگزار کرد. این برنامه با هدف پیوند میان موزه و صاحبان خودروهای کلاسیک به برگزاری کارگاه‌های آموزشی مرتبط با صنعت و نگهداری خودرو پرداخت. این رویداد در ایجاد ارتباط بین خانواده‌های خودرویی و علاقه مندان به خودرو با موزه موثر خواهد بود. همچنین قرار است از خودرویی به نام «گراهام پیچ» رونمایی شود و در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار گیرد.

‌طبق اعلام روابط عمومی گروه موزه‌های دفینه، دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی موزه‌های دفینه با بیان اینکه موزه نور و روشنایی یزد در تاریخ ۲۵ اردیبهشت مقارن با روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی برنامه شاهنامه خوانی را با محوریت داستان فرود سیاوش با حضور یکی از اساتید ادبیات و زبان فارسی کشور برگزار کرد، گفت: در روز ۳۰ اردیبهشت هم نشست نقد و بررسی تکنیکی و محتوایی تابلوی نقاشی سقای کربلا را که هنر استاد صادق تبریزی است با حضور استاد مهرداد فلا ح شاگرد ایشان برگزار می‌شود. رویداد هنر آیینه‌کاری در معماری ایران هم سوم خرداد با حضور استاد محمد باقرگلپری برگزار خواهد شد. او با سابقه فعالیت در آیینه‌کاری این عمارت تاریخچه و روند بهره‌گیری از این هنر را تشریح خواهند کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی