سه میلیون لاستیک وارد می‌شود/ عرضه از تقاضا جا ماند

کدخبر: ۶۴۷۵۴۸
اقتصادنیوز: رئیس هیات مدیره انجمن صنفی لاستیک کشور گفت: در حال حاضر نیاز کشور به تایر خودرو سالانه ۳۰ میلیون حلقه است که ۲۷ میلیون حلقه در داخل تولید می‌شود.
سه میلیون لاستیک وارد می‌شود/ عرضه از تقاضا جا ماند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا گنجی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی لاستیک کشور در گفت: در گذشته تفاوت قیمت لاستیک بازار و دولتی بالا بود بر همین اساس وزارت صمت یک سامانه‌ای را در این خصوص راه اندازی کرد،  زمانی هم که تولید تایر افزایش یافت ما به وزارت صمت اعلام کردیم که دیگر نیازی به این سامانه نیست.

او افزود: متاسفانه سامانه‌ای که وزارت صمت برای عرضه تایر ایجاد کرد خودش باعث صف در عرضه لاستیک می‌شود، اگر این سامانه حذف شود قیمت تایر کاهش می یابد، کل نیاز سالانه کشور به تایر ۳۰ میلیون حلقه است به طوری که از این رقم ۲۷ میلیون حلقه در داخل کشور تولید می‌شود.

گنجی تصریح کرد: متاسفانه شرکت‌های تولید ملزم به ارائه گمرکی برای دریافت مواد اولیه خود هستند و این در حالی است که تجار از این امر مثتثنی‌ها هستند و همچنین تجار می‌توانند قیمت آزاد تایر را به فروش برسانند ولی شرکت‌های تولیدی اینگونه نیستند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی لاستیک کشور گفت: تجار به جای اینکه لاستیک پراید بیاورند تمامی لاستیک های خودرویی را وارد کرده اند امروز باید نیاز بازار رفع شود، اگر لاستیکی که تولید داخل است به دلایلی بترکد بیمه شامل می‌شود ولی لاستیک‌هایی که وارد می شود  اینگونه نیست.

گنجی تصریح کرد:در عین حال باید اقدامات موثری در راستای تدوین و انتشار تاریخ شفاهی صنعت تایر در کشور صورت گیرد که در قالب آن بتوان، روایت و داستان این صنعت و بزرگان آن را در اختیار عموم قرار داد.

او بیان کرد:متاسفانه سامانه هم که همیشه دارای اختلال است، ولی توصیه ما این است که وزارت صمت این سامانه را حذف کنند چرا که در گذشته اصلا سامانه نبود و هیچگونه کمبودی یا افزایش قیمتی را شاهد نبوده ایم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی