نیم قرن با اقتصاد ایران؛ 31 اردیبهشت

رئیس‌جمهور: پیشنهاد حذف یارانه بنزین را داده‌ایم

کدخبر: ۶۴۷۹۱۷
اقتصادنیوز: «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از وضعیت اقتصادی ایران دست پیدا کنیم.
رئیس‌جمهور: پیشنهاد حذف یارانه بنزین را داده‌ایم

نگاه روندی این مزیت را دارد که تاثیر اقتصاد بر سایر موضوعات جامعه ایرانی و تاثیر گرفتن اقتصاد از آنها را بتوانیم در یک مجموعه تجزیه و تحلیل کنیم و همچنین پاسخ به چراهای وضعیت کنونی اقتصادی داشته باشیم. اکنونِ اقتصاد ما محصول تلاش ها و تصمیم گیری ها در دهه های گذشته است. امسال در این پروژه سال های 1394،1384،1374،1364،1354 از هر دهه انتخاب شده است.

در سال 1403، اقتصادنیوز در «نیم‌قرن با اقتصاد ایران» با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان تقدیم مخاطبان می‌شود.

31 اردیبهشت 1354؛ قیمت جدید نفت شهریور اعلام می شود

شاهنشاه آریامهر و علیا حضرت شهبانو بعد از ظهر از سفر به آمریکا و اروپا به تهران بازمی‌گردند. شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو در پایان سفر رسمی به کشورهای ونزوئلا، مکزیک و ایالات‌متحده آمریکا از ظهر دوشنبه به طور خصوصی در پاریس اقامت داشتند.

بعد از مذاکرات سه ساعته شاهنشاه و ژیسکار دستن در الیزه خبرگزاری‌ها متن گفتگوی شاهنشاه را با خبرنگاران فرانسوی به سراسر جهان مخابره کردند.

شاهنشاه در این گفت‌و‌گو تاکید فرمودند که تورم غرب بین 30 تا 35 درصد قدرت خرید ما را کاهش داده است، ولی قیمت نفت به این میزان افزایش نخواهد یافت و این مساله‌ای است که اوپک در شهریورماه درباره آن تصمیم خواهد گرفت.

بلیت پروازهای داخلی «هما» 20 درصد گران شد

با تصویب شورای عالی هواپیمایی کشوری قیمت بلیت هواپیمای ملی ایران برای پروازهای داخلی، 20 درصد افزایش یافت. این نرخ جدید از اول خرداد ملاک فروش خواهد بود.

سخنگوی هما با اعلام نرخ‌های جدید، علت این افزایش بها را چنین توجیه کرد: از آنجا که هواپیمایی ملی ایران یک شرکت بازرگانی است و با توجه به زیان هنگفتی که این شرکت در پروازهای داخلی خود متحمل می‌شود، نرخ‌های جدیدی برای پروازهای داخلی متحمل می شود نرخ‌های جدیدی برای پروازهای داخلی در نظر گرفته شد تا از این راه درصدی از زیان پروازهای داخلی جبران گردد.

31 اردیبهشت 1374؛ تثبیت نرخ ارز سیاست مادر دولت در سال‌های آینده است

آیین‌نامه تنظیم بازار ارز موجب تثبیت بازار، تقویت تولیدات داخلی، افزایش صادرات و تامین منافع مصرف‌کنندگان است.

محمدخان، وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: دولت این سیاست را به عنوان سیاست مادر، در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داد.

وی در زمینه تاثیر تصمیم اخیر دولت بر قیمت‌ها گفت: دولت مصمم است به سیاست کنترل بازار ادامه دهد و در این راستا از اهرم‌هایی که به این امر کمک کنند، استفاده خواهد کرد که آیین‌نامه تنظیم بازار ارز، ازجمله اهرم‌های مهم و موثر در این زمینه است.

وی سطح پایین دستمزد، سوبسید و منابع انرژی در کشور را از مزیت‌های نسبی کالاهای صادراتی ایران دانست و ابراز اطمینان کرد که نرخ ثابت ارز، موجب ثبات فکر صادرکنندگان و تقویت بیش از پیش صادرات خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه دولت مصمم به اجرای دقیق این مصوبه است و با موارد خلاف به شدت برخورد خواهد کرد، پیش بینی کرد با اجرای سیاست جدید مقدار ارزی که تا پایان سال به کشور بازمی‌گردد، بیش از حد انتظار باشد و به سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌تر در بخش‌های مختلف اقتصادی بینجامد.

طراحی خودرو جدید ساخت داخل به اتمام رسید

یک نوع خودرو جدید با استفاده از امکانات موجود داخلی و بعضی از امکانات جدید که باید از خارج کمک بگیرد، در حال طراحی است.

به گفته محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنایع، شرکت طراحی این خودرو سال گذشته تاسیس شده و نخستین تجربه مهندسین ایرانی در طراحی خودرو است.

وی افزود: در نظر است از همکاری‌های فنی شرکت‌های خارجی نیز در این زمینه استفاده شود.

به گفته وی، این کار یک برنامه 3 ساله است تا خودرو جدید به خط تولید برسد.

نرخ انواع ارز در صرافی‌ها به شدت سقوط کرد

در حالی که معاملات ارزی در صرافی‌ها متوقف است، ارزش برابری انواع ارز در مقابل ریال، صبح امروز در صرافی به شدت سقوط کرد؛ به طوریکه قیمت‌های اعلام‌شده ازسوی صرافان پایین‌تر از نرخ‌های ارز صادراتی شبکه بانکی کشور است.

به گزارش خبرنگاران اقتصادی اطلاعات از مراکز عمده خرید و فروش ارز و سکه مقارن ساعت 11 صبح امروز تمامی صرافی‌ها فعالیت خود را آغاز کرده و نرخ‌های اعلام‌شده ازسوی آنها یک دست بود.

صرافان دلیل یکسان بودن نرخ را اعلام قیمت‌ها ازسوی بانک مرکزی ذکر می‌کردند.

هشدار وزیر کشور به اخلال‌گران بازار ارز

ماموران نیروی انتظامی از امروز با اخلال‌گران بازار ارز و عوامل قاچاق کالا به طور جدی برخورد می‌کند.

علی‌محمد بشارتی، وزیر کشور با تاکید بر مبارزه جدی با اخلالگران اقتصادی به تعیین نرخ دلار به قیمت 300 تومان اشاره کرد و گفت: هر شخص حقیقی یا حقوقی و هر سازمانی اعم از دولتی یا غیردولتی که نرخ تعیین‌شده ارز را رعایت نکرده و بیشتر از 300 تومان از متقاضی مطالبه کند، برخلاف مصوبه هیات دولت عمل کرده و نیروی انتظامی با آنها به شدت برخورد می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه وزارت کشور مسوول اجرای دقیق مصوبه هیات دولت و ضامن اجریی آن است، گفت: ماموران نیروی انتظامی با مشاهده هرگونه تخلف، متخلفان را دستگیر می‌کنند.

 

31 اردیبهشت 1384

رئیس‌جمهور: پیشنهاد حذف یارانه بنزین را داده‌ایم

سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور در هشتمین همایش سراسری مدیران ارشد صنعت نفت گفت: باید نفت از یک منبع خدادادی به قلب اقتصاد پویایی که می‌تواند هم زندگی مردم را بهتر کند و هم جایگاه جهانی ایران را ارتقا دهد، تبدیل می‌شود.

خاتمی افزود: واقعیت آن است که درآمد حاصل از نفت باید در بین کلیه اقشار جامعه به طور یکسان و عادلانه تقسیم شود. پیشنهادی که ما داشتیم فقط حذف یارانه بنزین بود که مورد قبول قرار نگرفت. ما می‌خواستیم برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه و صرفه‌جویی و تامین نیازهای قشر کم‌درآمد جامعه با حذف یارانه آن را به نفع افرااد کم‌درآمد سوق دهیم که می‌توانست پس از دو سال به بهبود وضع اقتصادی و معیشتی مردم کمک کند.

خاتمی انجام این اقدام را نیازمند اجماع در مدیریت کشور دانست و گفت: اکنون بخش‌های کم‌درآمد جامعه دارند از جیب خود یارانه را به افراد پردرآمد می‌پردازند و ما می‌توانستیم با حذف این یارانه که نیازمند وفاق ملی است، پس از دو سال به تعادل اقتصادی برسانیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: یارانه حق کم‌درآمدها است و از ناکامی‌های دولت من عدم توازن لازم در بهینه‌سازی وضع یارانه‌ها در کشور است. ما نمی‌توانیم در برابر محرومان جامعه بی‌تفاوت باشیم.

وی ادامه داد: توزیع درآمد در جامعه باید عادلانه باشد زیرا نمی‌توان میلیاردها تومان یارانه را از جیب کل ملت به نفع پولدارها هزینه کرد.

یارانه و مالیات باید در خدمت طبقات محروم جامعه باشد.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی