نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۰ خرداد

کمک 344 میلیون دلاری بانک جهانی به طرح‌های شمال ایران

کدخبر: ۶۵۰۲۴۶
اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از وضعیت اقتصادی ایران دست پیدا کنیم.
کمک 344 میلیون دلاری بانک جهانی به طرح‌های شمال ایران

نگاه روندی این مزیت را دارد که تاثیر اقتصاد بر سایر موضوعات جامعه ایرانی و تاثیر گرفتن اقتصاد از آنها را بتوانیم در یک مجموعه تجزیه و تحلیل کنیم و همچنین پاسخ به چراهای وضعیت کنونی اقتصادی داشته باشیم. اکنونِ اقتصاد ما محصول تلاش ها و تصمیم گیری ها در دهه های گذشته است. امسال در این پروژه سال های 1394،1384،1374،1364،1354 از هر دهه انتخاب شده است.

در سال 1403، اقتصادنیوز در «نیم‌قرن با اقتصاد ایران» با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان تقدیم مخاطبان می‌شود.

10 خرداد 1354؛وزارت خزانه داری آمریکا با افزایش قیمت نفت مخالفت کرد

وزارت خزانه داری آمریکا در گزارشی که در واشنگتن انتشار یافت، ‌اعلام کرد که قیمت کنونی نفت با واقعیت‌های اقتصادی، نه با تولید نه با ارزش سایر منابع انرژی و نه بهای سایر کالاهایی که در بازارهای جهانی معامله می‌شود تناسب ندارد و درنتیجه هیچ گونه علتی برای بالا بردن آن وجود ندارد.

در گزارش گفته می شود که از سال 1995 قیمت نفت پنج برابر قیمت کالاهایی که کشورهای صادرکننده نفت وارد می‌کنند، افزایش یافته است.

10 خرداد 1374؛ موافقت اصولی با ساخت 150 هتل در کشور

سرپرست مرکز آموزش عالی ایرانگردی و جهانگردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های بعمل‌آمده، تا پایان برنامه پنج ساله دوم، ایران سالانه از محل جذب یک میلیون توریست 500 میلیون دلار درآمد ارزی کسب می‌کند.

وی گفت: برای تامین امکانات اقامتی و پذیرایی از جهانگردان، موافقت اصولی برای احداث 150 هتل در کشور با تخصیص 35 میلیارد ریال اعتبار اولیه صادر شده است.

10 خرداد 1384؛ بانک جهانی 344 میلیون دلار به طرح‌های شمال ایران اختصاص داد

سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اعلام کرد: مدیران اجرای بانک جهانی با اعطای 344 میلیون دلار وام برای دو طرح در شمال ایران موافقت کرد.

از مجموع 344 میلیون دلار تسهیلات مصوب، 120 میلیون دلار برای طرح مدیریت جامع آب و خاک سد پاشکلا (البرز) و 224 میلیون دلار برای بهبود شبکه آب و فاضلاب چهار شهر رشت، انزلی، ساری و بابل در نظر گرفته شده است.

این گزارش حاکی است در طرح شبکه آب و فاضلاب چهار شهر شمالی علاوه‌بر توجه به مسائل شهری و بهداشت عمومی، حفاظت از منابع طبیعی مانند تالاب انزلی نیز از اولویت‌های خاص برخوردار است.

10 خرداد 1394؛ لیزینگ مسکن هم می‌آید

با حذف دو مانع اصلی از پیش پای شرکت‌های لیزینگ برای ورود به حوزه تامین مالی مسکن، اخیرا امکان رفع مانع آخر نیز با ارائه یک پیشنهاد از جانب انبوه‌سازان، فراهم شد.

در جریان تدوین پیش‌نویس مربوط به «نحوه فعالیت و راه‌اندازی لیزینگ مسکن» طرح عرضه غیرنقدی یا همان فروش بلندمدت آپارتمان‌های نوساز در قالب بازار خرید اعتباری، روی میز تصمیم‌گیران قرار گرفته که در صورت موافقت نهایی با آن، چالش تامین منابع با سود بالا برای شرکت‌های لیزینگ حل می‌شود.

در این طرح با تشکیل مثلث «انبوه‌ساز، لیزینگ و خریدار» آپارتمان‌های رسوب‌شده در بازار راکد ملک به صورت اقساط 5 تا 12 ساله و با معدل اجاره به شرط تملیک به متقاضیان مصرفی واگذار و در ازای فروش غیرنقدی درصدی به قیمت روز و نقدی واحد مسکونی، اضافه می‌شود.

این فرآیند، نیاز لیزینگی‌ها به منابع نقدی را که علی‌القاعده باید با نرخ‌های به مراتب بالاتر از سقف سود 21 درصدی تسهیلات لیزینگ تامین شود، پوشش می‌دهد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی