ایران به پایداری در در تولید گندم رسید

کدخبر: ۶۵۰۲۸۴
اقتصادنیوز: معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در طول ۳ سال گذشته در اصلاح نژاد گندم به دستاوردهای خوبی رسیده ایم، گفت: ایران به پایداری در تولید گندم دست پیدا کرد.
ایران به پایداری در در تولید گندم رسید

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، مجتبی خیام‌نکویی اظهار داشت: گندم ‌مهمترین محصولی است که در سبد غذایی شهری و روستایی کشور وجود دارد که به صورت متوسط سرانه مصرف گندم برای هر ایرانی بین 150 تا 160 کیلوگرم محاسبه شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تات ادامه داد: خوشبختانه با فعالیت‌های انجام شده در طول 3 سال گذشته در اصلاح نژاد گندم به دستاوردهای خوبی رسیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه ایران به پایداری در تولید گندم دست پیدا کرد، افزود: مهم‌ترین چالشی که در تولید گندم وجود دارد برنگشتن به زمانی است که کاهش بارندگی معضل شود و کاهش چشمگیری در این حوزه به وجود آید.

خیام‌ نکویی با اشاره به فعالیت های محققیق در مجموعه سازمان تحقیقات ترویج به یک مسیر خود کفایی در حوزه نان رسیده ایم، عنوان کرد: اگر این روند در 5 سال آینده ادامه پیدا کند قابلیت این را داریم که مازاد تولید خود را برای صادرات استفاده کنیم.

معاون وزیر و رئیس سازمان تات بیان کرد: 7 استان کشور 50 درصد از میزان تولید را دارا هستند و بیشترین تمرکز ما در این استان‌ها‌ست.

خیام‌نکویی با اشاره به کوچک‌سازی سازمان تات عنوان کرد: ما در بحث چابکسازی در سازمان تات به دنبال این هستیم که نقش مشارکت‌های مردمی در حوزه فعالیت‌های آموزش‌، ترویج ، تحقیق را افزایش دهیم و یکی از رسالت‌های ما افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان در حوزه بخش کشاورزی است.

‌وی با بیان اینکه امروز 600 شرکت دانش بنیان داریم که این رقم متناسب با بخش کشاورزی نبوده است، ادامه داد: در چابکسازی سازمان تات به دنبال این هستیم که کلیه دانش های فنی که در مجموعه موسسات تحقیقاتی تولید شده به صورت رایگان به ‌شرکت‌های دانش بنیان برای امر تجاری‌سازی محول کنیم‌.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی