بررسی رشد نقدینگی در ماه فروردینِ ۱۳ سال اخیر

دو قله اصلی نرخ رشد نقدینگی در 13 سال اخیر/ ثبت کمترین سطح از فروردین ۹۹+ نمودار

کدخبر: ۶۵۰۳۱۱
اقتصادنیوز: آمارهای رشد نقدینگی از فروردین ماه سال ۱۳۹۱ تا فروردین ماه سال ۱۴۰۳ نشان می‌دهد نرخ رشد نقدینگی در فروردین ماه ۱۳ سال اخیر دو قله اصلی داشته است.
دو قله اصلی نرخ رشد نقدینگی در 13 سال اخیر/ ثبت کمترین سطح از فروردین ۹۹+ نمودار

به گزارش اقتصادنیوز، بررسی آمارهای نقدینگی نشان می‌دهد در فروردین ماه سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۳ نرخ رشد نقدینگی دو قله اصلی داشته است. در این میان بیشترین نرخ رشد نقدینگی مربوط به فروردین ماه ۱۳۹۳ و کمترین آن مربوط به فروردین ماه ۱۳۹۱ بوده است. همچنین طبق آمارها می‌توان گفت نرخ رشد نقدینگی در فروردین ماه امسال به کمترین سطح خود در پنج سال اخیر رسیده است.

030309

رشد نقدینگی فروردین امسال در کف پنج‌ساله خود

آمارهای رشد نقدینگی از فروردین ماه سال ۱۳۹۱ تا فروردین ماه سال ۱۴۰۳ نشان می‌دهد نرخ رشد نقدینگی در فروردین ماه ۱۳ سال اخیر دو قله اصلی داشته است. بررسی دقیق این روند حاکی از آن است که در فروردین ماه سال ۹۱ نرخ رشد نقدینگی کمترین سطح خود را داشته و معادل ۲۱.۳ درصد بوده است. در ادامه پس از دو سال این نرخ با افزایش به ۴۰.۹ درصد در فروردین ۱۳۹۳، اولین قله خود را به ثبت رسانده است.

براساس گزارش اکوایران، سپس در سال ۱۳۹۴ این نرخ رشد کاهش پیدا کرده و به ۲۱.۶ درصد رسید و تا سال ۱۳۹۸ قله مهمی را تجربه نکرد. این روند تقریبا ثابت در فروردین سال ۹۸ به اتمام رسید و نرخ رشد نقدینگی از فروردین ۹۹ وارد یک روند افزایشی شد. به طوریکه نرخ رشد نقدینگی در فروردین ۱۴۰۰ به دومین قله خود با ۳۸.۸ درصد رسید.

بعد از ثبت قله دوم در نرخ رشد نقدینگی، به تدریج این نرخ رشد روند کاهشی به خود گرفت و در فروردین سال‌های بعد از خود به مسیر نزولی خود ادامه داد به طوریکه در فروردین سال ۱۴۰۳، نرخ رشد نقدینگی به پایین‌ترین سطح خود در پنج سال گذشته رسید. بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی، نرخ رشد نقدینگی در فروردین سال ۱۴۰۳ در سطح ۲۴.۱ درصد قرار گرفت و نسبت به فروردین سال ۱۴۰۲ نزدیک به ۷ واحد درصد کاهش پیدا کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی