اختلاف بر سر ممنوعیت واردات آیفون/ورود کدام مدل اپل ممنوع شد؟

کدخبر: ۶۵۰۳۷۲
اقتصادنیوز: در حالی مدیرکل واردات گمرک در بخشنامه جدیدی رسما از ممنوعیت واردات موبایل آیفون خبر داد، مدیرکل سازمان توسعه تجارت اعلام کرد این ممنوعیت مربوط به برندهای جدید است و شامل حال آیفون ۱۲ و ۱۳ نمی‌شود.
اختلاف بر سر ممنوعیت واردات آیفون/ورود کدام مدل اپل ممنوع شد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، نرگس باقری زمردی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت با اشاره به بخشنانه گمرک در مورد ممنوعیت واردات آیفون به کشور گفت: ورود مدل‌های جدید گوشی‌های هوشمند آیفون (14،15 و بالاتر ) با نشان تجاری (Apple) به کشور ممنوع است.

باقری زمردی با اشاره به اینکه مدل‌های قبلی آیفون(12، 13 و …) ممنوعیت ورود به کشور ندارند، گفت: سود بازرگانی 96 درصد مربوط به همه برندهای آیفون است.

این در حالی است که صدری خواه مدیر کل دفتر واردات گمرک ایران، طی بخشنامه ای به گمرکات اجرایی  در تاریخ 8 خرداد ماه  درخصوص واردات تلفن همراه اعلام کرده، واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری اپل ممنوع اعلام شده و در صورت لغو ممنوعیت ورود توسط مراجع ذیصلاح، سود بازرگانی آن به میزان 96 درصد تعیین شده است.

در بخشنامه گمرک اشاره ای به برندهای جدید نشده و پیگیری های تسنیم از گمرک هم حاکی است، با توجه به اینکه مدلهای 13 و پایین تر از خط تولید خارج شده و تنها مدلهای رفرش  از این گوشی وارد کشور می شد، طبق هماهنگی و استعلام از وزارت صمت واردات برند تجاری اپل به استناد مصوبه هییت دولت به صورت کامل ممنوع اعلام شده است.

ولی با این حال اظهارات مدیرکل سازمان توسعه تجارت ابهام جدید ایجاد کرده که نشان از عدم هماهنگی دستگاه‌های اجرایی با یکدیگر است و اینکه کدام دستگاه درست می گوید، برای مردم مبهم است.

سال گذشته حدود یک میلیارد دلار گوشی تلفن همراه بالای 600 دلار وارد کشور شده که قسمت عمده ان مربوط به مدلهای مختلف آیفون بوده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی