ایران پتانسیل تولید چند تن زعفران را دارد؟

کدخبر: ۶۵۰۴۱۷
اقتصادنیوز :مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سطح زیرکشت زعفران ۱۲۲ هزار هکتار است که براین اساس پتانسیل تولید حداقل ۵۰۰ تن در کشور وجود دارد.
ایران پتانسیل تولید چند تن زعفران را دارد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسین زینلی گفت: بنابر آمار سطح زیرکشت زعفران ۱۲۲ هزار هکتار است که براین اساس به طور متوسط پتانسیل حداقل تولید ۵۰۰ تن محصول وجود دارد.

به گفته او، طی ۲ سال گذشته خشکسالی و سرمازدگی ها موجب شد که عملکرد تولید به ۳۹۰ تن برسد.

زینلی ادامه داد: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی و بارش برآورد می شود که امسال حداقل تولید از ۴۵۰ تن فراتر رود، از این رو به کشاورزان توصیه می کنیم که نسبت به عرضه زعفران طی ۲ تا ۳ ماه باقی مانده به فصل برداشت اقدام کنند تا صادرکنندگان با استفاده از این موقعیت بتوانند صادرات جذابی داشته باشند.

خبر مرتبط
عرضه زعفران صادراتی در بورس کالا

اقتصادنیوز: عضو شورای ملی زعفران گفت: بنابر اعلام تعاون روستایی ۸ خرداد بیش از ۶ هزارکیلوگرم زعفران صادراتی در بورس کالا عرضه می شود که این امر منجر به تعادل بازار داخل و واقعی بودن قیمت زعفران می‌شود.

مجری طرح گیاهان دارویی با بیان ایران از نظر سطح زیرکشت و تولید رتبه نخست در دنیا را داراست، گفت: بنابر آمار سال گذشته ۲۲۱ تن زعفران با ارزش بالغ بر ۲۲۷ میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شد.

خبر مرتبط
سهم ناچیز زعفران ایران از تجارت جهانی

اقتصادنیوز: به گفته کارشناسان، ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران در دنیا محسوب می‌شود اما به دلیل موانع صادرات از مبادی رسمی، سهم چندانی از تجارت بازار‌های جهانی ندارد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی