کدام کشورهای هدف صادراتی« شنبه‌ » تعطیل هستند؟

لیست مقاصد صادراتی ایران با شنبه های تعطیل/ توصیه پارلمان بخش خصوصی برای رفع خودتحریمی

کدخبر: ۶۵۰۵۶۳
اقتصادنیوز: جدیدترین پژوهش اتاق بازرگانی اصفهان نشان می‌دهد؛اکثر اقتصاددانان، کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقدند؛ تعطیلی روز شنبه بهترین انتخاب است تا یک روز به عنوان تعطیلی مشترک بین تجار در سطح بین‌المللی در نظر گرفته شود تا ۴ روز قطع مراوادات تجاری بین المللی به ۳ روز تقلیل یابد.
لیست مقاصد صادراتی ایران با شنبه های تعطیل/ توصیه پارلمان بخش خصوصی برای رفع خودتحریمی

به گزارش اقتصادنیوز تغییر مصوبه مجلس در مورد تعطیلات آخر هفته از نگاه اقتصاددانان و فعالان اقتصادی یک خود تحریمی قطعی است. طبق مصوبه اخیر مجلس روز شنبه به جای پنجشنبه به تعطیلات آخر هفته اضافه شده است. اما تغییر این مصوبه مسیر مراودات ایران و کشورهای هدف اقتصادی را هم تغییر میدهد. زیرا هیچ کدام از کشورهای هدف ایران، پنجشنبه تعطیل نیستند. اما کدام کشورهای هدف صادراتی شنبه تعطیل هستند؟

تعطیلی بسیاری از کشورها که ایران با آنها مراودات تجاری دارد شنبه و یکشنبه است. در صورتی که پنجشنبه و جمعه در ایران تعطیل اعلام شود ارتباطات اداری مانند امور بانکی، گمرکی و ... با اختلال مواجه می‌شود.

بنابراین از حیث منافع اقتصادی، گزینه مطلوب تر این است که به جای پنجشنبه ها، روزهای شنبه تعطیل شود که حداقل بر روابط تجاری و مالی بین فعالان اقتصادی و بانک‌ها و مؤسسات تجاری ایران با دیگر کشورها اثر مثبت داشته باشد.

بر اساس گزارش اکوایران بسیاری از فعالان تجاری، دانشگاهیان و پژوهشگران به خصوص آنهایی که درحوزه تجارت بین‌الملل فعالیت دارند از این که چهار روز تعطیلی در حوزه تجارت خارجی اختلال ایجاد می‌کند گلایه دارند. بنابراین اگر بتوان یک روز آن را به چرخه فعالیت برگرداند، اثر مثبتی بر روابط تجاری و اقتصاد کشور خواهد داشت.

با توجه به تحریم‌ ایران که سبب کاهش تجارت به ویژه صادرات ایران به سایر کشورها شده است؛ انتخاب روز پنجشنبه به عنوان روز تعطیل آخر هفته نیز به صورت خودتحریمی عمل می‌کند و کاهش تجارت بین‌الملل را در پی خواهد داشت.

سرنوشت تعطیلی شنبه‌ها چه شد؟

تعطیلات و کشورهای هدف تجاری

در صورت تعطیلی پنجشنبه و جمعه در ایران، عملا ارتباط تجاری کشور با چهار شریک عمده تجاری در چهار روز و با دو شریک عمده تجاری در سه روز قطع می‌شود.

طبق آمار موجود 5 کشور عمده شریک تجاری ایران به لحاظ صادرات عبارتند از چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و هند که مجموع صادرات ایران به آنها در سال 1401 به میزان بالغ بر 30 میلیارد و 151 میلیون دلار (30،151،519،796) است و مجموع واردات ایران از این کشورها بالغ بر 53 میلیارد و 488 میلیون دلار (53،488،092،385 ) بوده است. در کل حجم تجارت با این پنج کشور به بالغ بر 83 میلیارد و 639 میلیون دلار بوده که 74 درصد از حجم تجارت کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی