بخشنامه مهم بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی+جزییات

کدخبر: ۶۵۱۶۵۸
اقتصادنیوز: بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد: بانک‌ها مکلفند جلسه فوق‌العاده هیأت مدیره با موضوع بررسی نحوه رعایت نرخ‌های سود ابلاغی بانک مرکزی را با قید فوریت برگزار کنند؛ برنامه یادشده باید شامل تدابیر و اقدامات اصلاحی لازم الاجرا حداکثر ظرف مدت ۲ هفته به منظور اصلاح و تعدیل نرخ‌های سود ارائه شود.
 بخشنامه مهم بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی+جزییات

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این بانک در بخشنامه شماره ۶۰۷۵۱‌/۰۳ تاریخ ۱۶ خرداد ماه ۱۴۰۳، تصمیمات اتخاذ شده در جلسه روسای هیات مدیره بانک‌ها در زمینه وظایف هیات مدیره و کمیته تطبیق در رعایت نرخ سود تسهیلات اعطایی و نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری مدت دار را به شبکه ابلاغ بانکی کرد.

خبر مرتبط
بانک مرکزی به بانک‌ها ضرب الاجل داد/ فقط 2 هفته فرصت دارید

اقتصادنیوز :معاون بانک مرکزی ضمن هشدار به هیأت مدیره بانکها درخصوص رعایت نرخ سودهای مصوب تأکیدکرد:بانک‌های متخلف باید حداکثر طی دو هفته آینده نسبت به اصلاح نرخ غیرمتعارف سود سپرده ها اقدام کنند، در صورت عدم اصلاح، با این دسته از بانک هاقاطعانه برخورد می‌شود.

در این بخشنامه به بخشنامه شماره ۲۸۰۳۷۳‌/۰۱ تاریخ ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ موضوع مقررات ناظر بر نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات همچنین بخشنامه شماره ۲۹۶۷۱۷‌/۰۲ تاریخ سوم اسفند ۱۴۰۲ با موضوع ضوابط ناظر بر انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (خاص) و جلسه تاریخ ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ که با حضور معاون نظارت بانک مرکزی با موضوع تاکید بر وظایف نظارتی رئیس هیأت مدیره و کمیته‌های تخصصی هیأت مدیره برای حصول اطمینان از رعایت قوانین و مقررات مزبور در آن بانک‌/موسسه اعتباری؛ استناد و مقرر شده است بر اساس موارد مطرح شده در جلسه مورد اشاره آن بانک‌ یا موسسه اعتباری با قید فوریت با توجه به مهلت‌های تعیین شده اقدامات زیر را انجام دهد:

۱) جلسه فوق‌العاده هیأت مدیره با موضوع بررسی نحوه رعایت نرخ‌های سود ابلاغی بانک مرکزی با قید فوریت برگزار و در صورت احراز تخطی از مقررات مزبور در آن بانک‌/موسسه اعتباری، برنامه اصلاحی لازم مصوب و حداکثر تا روز سه‌شنبه تاریخ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ به معاونت نظارت این بانک ارائه شود. برنامه یادشده باید شامل تدابیر و اقدامات اصلاحی لازم الاجرا حداکثر ظرف مدت ۲ هفته به منظور اصلاح و تعدیل نرخ‌های سود باشد.

۲) نحوه تعامل با تسهیلات‌یاران و هرگونه اقدامات مربوط به لندتک (LendTech) باید در چارچوب ضوابط «الزامات ناظر بر نحوه همکاری مؤسسات اعتباری با شرکت‌های تسهیلات یار»، موضوع بخشنامه شماره ۲۵۰۹۵۰‌/۰۲ تاریخ ۱۳ دی ۱۴۰۲ باشد و هرگونه اقدام خارج از چارچوب مزبور تخطی از ضوابط محسوب می‌شود. نحوه عمل آن بانک‌/موسسه اعتباری در این زمینه باید به گونه‌ای باشد که نرخ های سود مؤثر تسهیلات فراتر از نرخ‌های اعلامی بانک مرکزی نباشد.

۳) در زمینه اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (خاص) ۳۰ درصدی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مکلفند حداکثر ظرف مدت ۲ هفته از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، مشخصات پروژه‌های مربوط به سپرده‌های یادشده را که به تأیید هیأت مدیره خود رسیده است، به مدیریت کل عملیات پولی و اعتباری این بانک ارسال کنند. چنانچه بانک‌/مؤسسه اعتباری پروژه‌ای را معرفی ننماید، موظف است این نوع گواهی سپرده را به سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت متناظر و با نرخ‌ سود منطبق با بخشنامه صدرالاشاره تبدیل کند.

۴) رؤسای هیأت مدیره بانک‌/مؤسسه اعتباری مکلفند بر حسن اجرای قوانین و مقررات یاد شده به طور ویژه‌ نظارت کنند. همچنین در این خصوص مدیر ارشد واحد رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) آن بانک‌/مؤسسه اعتباری نیز موظف است گزارش عملکرد رعایت نرخ‌های سود ابلاغی را به کمیته رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) و هیأت مدیره ارائه کند.

براساس این گزارش، در صورت عدم رعایت مفاد این بخشنامه و نرخ‌های سود مقرر، ارجاع موضوع به هیأت انتظامی بانک‌ها و یا اقدامات مقتضی در چارچوب قوانین و مقررات در مورد صلاحیت حرفه‌ای مدیرعامل، اعضای مرتبط هیأت ‌مدیره و مدیر ارشد واحد رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) بانک‌/مؤسسه اعتباری متخلف در دستور کار قرار خواهد گرفت.

خواهشمند است دستور فرمایند مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره ۱۴۹۱۵۳‌/۹۶ تاریخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۶به تمامی واحدهای ذی‌ربط آن بانک‌/مؤسسه اعتباری ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به‌عمل آید. ‌

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی