خیز دومین اقتصاد بزرگ جهان برای به‌دست آوردن سهم بزرگ‌تر در بازارها

کدخبر: ۶۵۲۱۱۲
اقتصادنیوز: صادرات چین در ماه گذشته میلادی، 7/6 درصد رشد داشت که فراتر از پیش‌بینی اقتصاددانان بود. با این حال، رشد آهسته واردات،‌ نشان‌دهنده تقاضای داخلی ضعیف این کشور است.
خیز دومین اقتصاد بزرگ جهان برای به‌دست آوردن سهم بزرگ‌تر در بازارها

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، صادرات چین در ماه می بیشتر از حد انتظار با رشد همراه شد تا امیدها نسبت به حفظ شتاب دومین اقتصاد بزرگ جهان با تکیه بر بازارهای خارجی تقویت شود،‌ حتی با وجود تهدید تعرفه‌های جدید بر کالاهای صادارتی این کشور.

بلومبرگ گزارش داد، صادرات چین بر حسب دلار و در مقایسه با یک سال گذشته با رشد 7/6 درصدی همراه شده، در حالیکه رشد واردات معادل 1/8 درصد بوده است. این موضوع باعث ایجاد حدود 83 میلیارد دلار مازاد تجاری برای ماه می شده است. از سوی دیگر، اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند صادرات چین 5/7 درصد و واردات آن 4/3 درصد رشد پیدا کند.

نمودار چین

صادرات چین برای سومین ماه متوالی بهبود یافته است

چین به فروش محصولات خود در خارج از این کشور متکی شده تا بتواند سطح ضعیف مصرف در داخل را جبران کند؛ جاییکه بحران مسکن باعث شده خانوارها نسبت به هزینه‌کردهای خود به شکل محتاطانه عمل کنند. داده‌های صادرات و واردات دومین اقتصاد بزرگ جهان نشان می‌دهد که این استراتژی تا این برهه از سال جاری میلادی مثمر ثمر بوده است. این موضوع به تقاضای قوی جهانی برمی‌گردد که به سایر کشورهای آسیایی که نقشی پررنگ در زمینه صادرات دارند نیز کمک کرده است. برای مثال، صادرات کره جنوبی در ماه می به بالاترین سطح خود در حدود دو سال گذشته رسید. فروش نیمه‌رساناها (تراشه‌ها) نقش قابل توجهی در افزایش صادرات کره جنوبی داشته است.

یکی از اقتصاددانان به بلومبرگ اعلام کرده:‌ «کالاهای چینی که قابلیت رقابت بالایی دارند، در حال به دست آوردن سهم بزرگ‌تر در بازارهای جهانی هستند. این شتاب به کمک دلار قوی‌تر و کاهش قیمت توسط صادرکنندگان، احتمالا ادامه پیدا کند.»

با این حال، شرکت‌های چینی با مشکلات فزاینده‌ای مواجه هستند که می‌تواند اتکا به موتور صادراتی برای به دست آوردن رشد اقتصاد را دشوارتر کند. در صنایع پیشرفته مانند خودروهای الکتریکی، اقتصادهای توسعه‌یافته شامل آمریکا و اتحادیه اروپا در حال ایجاد موانع تجاری هستند.

این اتفاق تاکنون باعث ضربه خوردن صادرات خودرو توسط چین نشده است. کالاهای چینی که در ماه می در خارج از این کشور به فروش رفته، از لحاظ ارزش در جایگاه دوم برترین صادرات ماهانه در تاریخ این کشور قرار گرفته است. ارزش صادرات در ماه می تنها اندکی پایین‌تر از صادرات 10/7 میلیارد دلاری دومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه آوریل بوده است. با این وجود و انتظار از این موضوع که اتحادیه اروپا از ماه آینده میلادی بر خودروهای الکتریکی چین تعرفه‌های جدیدی وضع می‌کند، دسترسی پکن به بازار بزرگ اروپایی، سخت‌تر از همیشه خواهد شد.

در حال حاضر، صادرکنندگان چینی به ارسال زودهنگام محموله‌های خود ادامه می‌دهند یا برای دور زدن تعرفه‌ها، به انجام صادرات از طریق یک کشور ثالث اقدام می‌کنند.

صادرات چین به آمریکا نسبت به یک سال قبل با افزایش 4/8 درصدی همراه شده است که بیشترین رشد آن در سه‌ماهه اخیر محسوب می‌شود. همچنین صادرات به اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا با جهش 25 درصدی روبه‌رو بوده، اما ارسال کالاهای چینی به اتحادیه اروپا، 0/7 درصد کاهش یافته است.

 

بلومبرگ اکونومیکس چه می‌گوید؟

تقاضای خارجی قوی‌تر احتمالا به ادامه رشد صادرات چین در ماه‌های‌ آتی کمک می‌کند و اثرات پایه‌ای مطلوب به بهبود آمارها کمک خواهد کرد. با این وجود، این رشد احتمالا به اندازه‌ کافی قدرتمند نخواهد بود تا ضعف تقاضای داخلی را جبران کند؛ موضوعی که با آمار واردات ناامیدکننده، پررنگ می‌شود.

اریک ژو، اقتصاددان

حجم صادرات فولاد چین در ماه می در جایگاه دوم برترین آمار ماهانه از سال 2016 قرار گرفته و در مجموع 9/6 میلیون تن فولاد در ماه گذشته میلادی به فروش رفته است. با این حال، ارزش صادرات فولاد چین به کاهش خود ادامه می‌دهد. داده‌های ماه می در این خصوص هنوز در دسترس نیست، اما قیمت‌های صادراتی آهن و فولاد در کنار بسیاری از کالاهای دیگر، از اواخر 2022 در حال کاهش است.

تقاضای ضعیف داخلی باعث شده بسیاری از تولیدکنندگان چینی برای به دست آوردن بازار به کشورهای خارجی روی بیاورند، از جمله در صنایعی مانند فولاد و تجهیزات ساخت‌وساز که به دنبال ترکیدن حباب مسکن و تقویت ساخت‌وساز، بسیاری از مشتریان داخلی خود را از دست داده‌اند.

نمودار چین 2

 

کند شدن صادرات بیل مکانیکی توسط چین در سال جاری میلادی

این تغییر باعث تقویت صادرات کالاهای ارزان‌قیمت‌تر و صنایع پیشرفته شده است که اکنون به اولویت پکن تبدیل شده‌اند. این اتفاق همچنین می‌تواند واکنش منفی شرکای تجاری چین را به همراه داشته باشد، از جمله بازارهای نوظهور و اقتصادهای توسعه‌یافته که به دنبال حفاظت از صنایع خود هستند.

یک اقتصاددان دیگر به بلومبرگ گفته: «بعید است که تعرفه‌های قریب‌الوقوع به‌سرعت صادرات چین را تهدید کند. در حقیقت، این اتفاق می‌تواند میزان صادرات را اندکی افزایش دهد چراکه شرکت‌ها برای پیشی گرفتن از تعرفه‌ها،‌ به عرضه محصولات خود سرعت می‌بخشند.»

به دنبال انتشار داده‌های تجاری چین در روز جمعه (18 خرداد)، زیان بازارهای سهام این کشور عمدتا حفظ شد. شاخص سی‌اس‌آی 300 چین تا نیمرو جمعه، 0/7 درصد افت پیدا کرد و یکی از معیارهای سهام‌های چین در هنگ‌کنگ، 0/9 درصد از ارزش خود را از دست داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی