اعلام نتیجه ششمین حراج اوراق مالی اسلامی/ بی میلی بانک‌ و بورس به حراج دولتی!

کدخبر: ۶۵۲۲۹۳
اقتصاد نیوز : نتایج حراج ششم اوراق مالی در 16 خرداد ماه نشان می‌دهد که با وجود عرضه بیش از 30 هزار میلیارد تومان اوراق توسط دولت، نه بانک‌ها و نه بازار سرمایه اقدام به خرید اوراق نکردند.
اعلام نتیجه ششمین حراج اوراق مالی اسلامی/ بی میلی بانک‌ و بورس به حراج دولتی!

 

 

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از اکوایران، یکی از راه‌های تامین مالی و کسب درآمد دولت، فروش اوراق مالی اسلامی است. در حراج هفتگی دولت که از کانال بانک مرکزی انجام می‌شود، چهار نوع اوراق مالی اسلامی که اصطلاحا به آن‌ها «اَراد» گفته می‌شود با نرخ سودهای مختلف که بین 28 درصد تا 28.9 درصد است عرضه می‌شود و بانک‌ها یا بازار سرمایه می‌توانند نسبت به خریداری آن اقدام کنند.

در حراج ششم دولت که در تاریخ 16 خرداد ماه انجام شد، مجموعا بیش از 30 هزار میلیارد تومان اوراق از سوی دولت عرضه شد اما نه بانک‌ها و نه بازار سرمایه هیچ مبلغی از این اوراق را خریداری نکردند و دولت نتوانست در این حراج درآمدی از طریق فروش اوراق کسب کند.

25

عرضه 30 همتی اوراق دولتی در حراج ششم

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که در حراج ششم اوراق مالی اسلامی دولت، چهار نوع از اوراق به نام‌های اراد 157، اراد 158، اراد 159 و اراد 160 عرضه شد.

حجم عرضه اراد 157 برابر با یک هزار و 890 میلیارد تومان بوده و نرخ سود آن کمتر از سایر اوراق و برابر با 28 درصد در نظر گرفته شده است. اراد 158 نیز به میزان 9 هزار و 930 همت و با نرخ سود 28.5 درصدی عرضه شده است. همچنین، اراد 159 نیز با نرخ سود 28.7 درصد و حجم 8 هزار و 850 میلیارد تومانی عرضه شده است. در نهایت، ارزش اراد 160 عرضه شده از سوی دولت نیز به 9 هزار و 674 میلیارد تومان رسیده است. نرخ سود این اوراق از سایرین بالاتر و برابر با 28.9 درصد است.

بنابراین، در مجموع 30 هزار و 344 میلیارد تومان اوراق از سوی دولت عرضه شده است. در اقدامی جالب‌توجه، هیچ یک از بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی در این حراج شرکت نکرده‌اند. این در حالی است که در هفته‌های گذشته، حداقل یک بانک متقاضی خرید اوراق دولتی بوده است. بازار سرمایه نیز که مشتری جدی اوراق دولتی در هفته‌های گذشته بود، در این هفته برای خرید اوراق اقدامی نکرده است. به نظر می‌رسد عدم مشارکت بازار سرمایه، جذاب‌نبودن نرخ سود این اوراق باشد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی