سهم بخش خدمات در بازار کار استان‌ها چقدر است؟

خدمات؛ پررونق‌ترین شغل در 28 استان کشور/ تهران در رتبه دوم ایستاد+ جدول

کدخبر: ۶۵۲۳۶۹
اقتصادنیوز: از میان 31 استان کشور، سهم بخش خدمات از کل اشتغال در استان بوشهر 62.7 درصد و بالاتر از سایر استان‌ها است. به عبارت دیگر، در این استان از هر 100 نفر شاغل، تقریبا 62 نفر در بخش خدمات مشغول به کار هستند.
خدمات؛ پررونق‌ترین شغل در 28 استان کشور/ تهران در رتبه دوم ایستاد+ جدول

به گزارش اقتصادنیوز، خدمات یکی از بخش‌های سه‌گانه اقتصاد است که بیشترین تعداد شاغلان را در خود جای داده است. داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که در سال گذشته، سهم این بخش از اشتغال در کل کشور 51.9 درصد بود. به عبارت دیگر، از هر 100 نفر شاغل در کل کشور، تقریبا 52 نفر در بخش خدمات مشغول به کار بوده‌اند.

این نسبت، میانگینی از کل کشور است و برای هر استان به صورت جداگانه محاسبه و اعلام می‌شود. طبق این محاسبات، سهم بخش خدمات از اشتغال کل کشور در استان بوشهر بالاتر از سایر استان‌ها بوده و نزدیک به 63 درصد است. پس از آن نیز استان تهران قرار گرفته است. بوشهر و تهران تنها استان‌هایی هستند که سهم خدمات از اشتغال در آن‌ها به بالای 60 درصد رسیده است.

در مقابل، کرمان و خراسان شمالی کمترین سهم خدمات از اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند. با اینکه این دو استان در مقایسه با سایر استان‌ها سهم کمتری از خدمات را در اشتغال خود به ثبت رسانده‌اند، اما این سهم همچنان بالای 35 درصد است و از میانگین سهم کشاورزی و صنعت از اشتغال در کشور بالاتر است.

030319

رونق بالای خدمات در بازار کار 1402

براساس گزارش اکوایران، از میان 31 استان کشور، سهم بخش خدمات از کل اشتغال در استان بوشهر 62.7 درصد و بالاتر از سایر استان‌ها است. به عبارت دیگر، در این استان از هر 100 نفر شاغل، تقریبا 62 نفر در بخش خدمات مشغول به کار هستند. در رتبه دوم، استان تهران با سهم 62.5 درصدی قرار گرفته است. این دو استان تنها استان‌هایی هستند که سهم خدمات از اشتغال در آن‌ها به بالای 60 درصد رسیده و بخش جدی بازار کار را تشکیل داده است.

در 28 استان نیز بخش خدمات بین 60 تا 40 درصد از اشتغال هر استان را به خود اختصاص داده است. برای مثال، این سهم در کرمانشاه، قم و گیلان در محدوده 52 درصد و در استان‌های یزد و قزوین در محدوده 46 درصد قرار گرفته است.

در سوی دیگر این طیف، 2 استان قرار گرفته‌اند که سهم خدمات از اشتغال در آن کمتر از 40 درصد است. اولین استان، کرمان است که سهم 37.6 درصدی دارد. به بیان دیگر، از هر 100 شاغل کرمانی، 37 نفر مشغول به کار در بخش خدمات است. خراسان شمالی نیز استان دوم از نظر سهم پایین بخش خدمات است. این سهم در خراسان شمالی 39.8 درصد است. با اینکه این دو استان در مقایسه با سایر استان‌ها سهم کمتری از خدمات را در اشتغال خود به ثبت رسانده‌اند، اما این سهم همچنان بالای 35 درصد است و از میانگین سهم کشاورزی و صنعت از اشتغال در کشور بالاتر است.

030319

ثبات سهم خدمات از اشتغال استان‌ها در سال گذشته

سهم گروه خدمات از اشتغال استان‌ها در سال گذشته نسبت به سال 1401 تقریبا در اکثر استان‌ها ثابت مانده و تغییر چندانی نکرده است.

شدیدترین تغییر، افزایش 9.7 واحد درصدی این سهم در استان همدان است. خراسان رضوی و ایلام نیز به ترتیب با افزایش 2.6 واحد درصدی و 2.7 واحد درصدی روبه‌رو بوده‌اند. در مقابل، این سهم در استان یزد 2.5 واحد درصد کاهش یافته است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی