نیم قرن با اقتصاد ایران؛ 26 خرداد

نرخ سود بانکی به صورت پلکانی کاهش می‌یابد

کدخبر: ۶۵۲۸۲۶
اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از وضعیت اقتصادی ایران دست پیدا کنیم.
نرخ سود بانکی به صورت پلکانی کاهش می‌یابد
عکس: اکوایران/ دانیال شایگان

نگاه روندی این مزیت را دارد که تاثیر اقتصاد بر سایر موضوعات جامعه ایرانی و تاثیر گرفتن اقتصاد از آنها را بتوانیم در یک مجموعه تجزیه و تحلیل کنیم و همچنین پاسخ به چراهای وضعیت کنونی اقتصادی داشته باشیم. اکنونِ اقتصاد ما محصول تلاش ها و تصمیم گیری ها در دهه های گذشته است. امسال در این پروژه سال های 1394،1384،1374،1364،1354 از هر دهه انتخاب شده است.

در سال 1403، اقتصادنیوز در «نیم‌قرن با اقتصاد ایران» با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان تقدیم مخاطبان می‌شود.

26 خرداد 1364؛ همکاری مشترک کشتیرانی ایران و پاکستان

خبرگزاری «پی‌پی‌ای» پاکستان گزارش داد، مجلس ایران لایحه تاسیس یک کمپانی مشترک کشتیرانی ایران و پاکستان را به تصویب رساند.

این خبرگزاری به نقل از دریاسالار «عبدالوحید بهمبال» رئیس شرکت ملی کشتیرانی پاکستان گفت: دو کشور ایران و پاکستان در سال 1983 برای تاسیس کمپانی مشترک مزبور، موافقت کردند و این موافقتنامه برای تصویب نهایی به مجلس ایران ارجاع شد، دریاسالار عبدالوحید این سخنان را پیش از شرکت در جلسه سهامداران شرکت ملی کشتیرانی پاکستان ایراد کرد.

26 خرداد 1384؛ حضور میلیارد دلاری بانک جهانی در ایران

با اضافه شدن چهار پروژه، حجم پروژه‌های بانک جهانی در ایران به یک میلیارد و 550 میلیون دلار افزایش می‌یابد.

حجم پروژه‌های بانک جهانی در ایران تا ماه گذشته یک میلیارد دلار بوده است که با تصویب دو پروژه به ارزش 334 میلیون دلار در ماه گذشته پروژه‌های این بانک در ایران به یک میلیارد و 335 میلیون دلار افزایش یافته است.

این دو پروژه شامل پروژه آب و فاضلاب چهار شهر شمالی کشور به ارزش 224 میلیون دلار و پروژه مدیریت جامع آب و زمین البرز به ارزش 120 میلیون دلار بوده است.

این گزارش حاکی است بانک جهانی در نظر دارد چهار پروژه دیگر در ایران اجرا کند ه وام اختصاصی به این پروژه‌ها هنوز در هیات مدیره این بانک تصویب نشده است.

یکی از پروژه‌های ایران اختصاص وام 50 میلیون دلاری برای پروژه ایمن سازی جاده‌ها در این کشور است و مراحل آن در حال طی شدن است.

نرخ سود بانکی طی 5 سال پلکانی کاهش می‌یابد

در حال حاضر براساس طرحی که در مجلس در حال بررسی است؛ دولت مکلف می‌شود در یک فرصت زمانی مشخص ظرف مدت 5 سال نرخ سود بانکی را به صورت پلکانی کاهش دهد.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کاشه نرخ سود بانکی از سیاست‌های مجلس هفتم است و براساس طرحی که در مجلس در حال پیگیری است، دولت را مکلف می‌کند در فرصت 5 ساله برنامه چهارم توسعه نرخ سود بانکی را به صورت پلکانی در حدود 8 درصد کاهش دهد.

وی افزود: از آنجایی که کاهش پلکانی نرخ سود بانکی سبب ارزان شدن قیمت تولید می‌شود لذا به هر میزان که از نرخ کارمزد بانکی کاسته شود به همان میزان نیز قیمت تمام‌شده کالاهای تولیدی کاهش می‌یابد که این امر در تعمیم عدالت اجتماعی و اقتصاد خانوار، همچنین در مطرح شدن کالاهای داخلی در بازارهای جهانی و رقابت پذیری کالاها تاثیر مثبتی را بر جای خواهد گذاشت.

26 خرداد 1394؛ مخالفت با درخواست ارزی وزیر صنعت

مشاور مالی اتاق ایران از پاسخ منفی رئیس‌کل بانک مرکزی به درخواست وزیر صنعت برای تعیین تکلیف شیوه بازپرداخت وام‌های ارزی خبر داد.

محمدمهدی رئیس زاده با تشریح جزئیات جلسه ارزی فعالان اقتصادی، نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت و نماینده بانک مرکزی برای تسویه علی‌الحساب تسهیلات ارزی به نرخ روز گشایش تا زمان تعیین تکلیف نهایی ازسوی شورای پول و اعتبار گفت: در این جلسه نمایندگان بانک مرکزی، بانک صنعت و معدن و دفتر امور اقتصادی وزارت صنعت حضور داشتند تا در مورد نحوه تسویه ضوابط اعطای تسهیلات ارزی موضوع جزء «د» بند (6) قانون بودجه سال 1388 کل کشور تصمیم‌گیری کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی