گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز

قیمت طلا جان گرفت؛ دلار ضعیف شد/ بازار ارز در حالت استندبای؛ قفل دلار باز می‌شود؟

کدخبر: ۶۵۳۰۴۱
اقتصادنیوز: بازار طلا و ارز همچنان نیم نگاهی به آمریکا و انتشار گزارش بانک مرکزی این کشور دارد؛ چرا که دلار در محدوده رنج قفل شده است و طلای جهانی می‌تواند در واکنش به تصمیم فدرال رزرو، به عنوان مولفه اثرگذار بر قیمت طلا و سکه در ایران عمل کند.
قیمت طلا جان گرفت؛ دلار ضعیف شد/ بازار ارز در حالت استندبای؛ قفل دلار باز می‌شود؟
عکس: اقتصادنیوز/ دانیال شایگان

به گزارش اقتصادنیوز، معاملات بازار طلا و ارز امروز چهارشنبه 23 خرداد در حالی سپری شد که همچنان معاملات نیم نگاهی به انتشار اخبار و نتیجه جلسه بانک مرکزی آمریکا و انتشار داده های تورمی ماه می در این کشور دارد و روند حرکتی بازار طلا و سکه می تواند متناسب با خبر منتشر شده از سمت ایالات متحده آمریکا دچار تغییر شده و مسیر متفاوتی را در پیش بگیرد. اتفاقی که با انتشار اخبار غیررسمی از گزارش داده های تورمی رخ داد و قیمت سکه که امروز رنج بود و نوسانی را تجربه نکرده بود، با رشد 50 هزار تومانی قیمت در محدوده 40 میلیون و 150 هزار تومان قرار گرفت.

به عقیده معامله گران بازار، با توجه به ثبات قیمت دلار و نوسان آن در دامنه رنج، روند حرکتی طلای جهانی در پی تصمیم فدرال رزرو و انتشار داده‌های تورمی آمریکا مهم ترین سیگنال برای بازار طلا و سکه ایران محسوب می شود. آماری که از تضعیف شاخص دلار در بازار جهانی و قدرت گرفتن اونس حکایت دارد. هر اونس در لحظه تدوین این گزارش رشد 16 دلاری را نسبت به آغاز معاملات تجربه کرده و 2338 دلار قیمت خورده است.

فارغ از قیمت اونس و اهمیت آن در معاملات بازار طلا و ارز، امروز سه موضوع مورد توجه فعالان بازار قرار گرفت؛ اول، ورود بیشترین میزان پول به صندوق درآمد ثابت در 10 روز گذشته به میزان 477 میلیارد تومان بود. اتفاقی که همواره پیش از تعطیلات شاهد آن هستیم و صندوق‌های درآمد ثابت در موقعیت های اینچنین محلی برای پول سرمایه گذاران هستند.

دومین نکته جالب توجه در بازار امروز، آمادگی معامله گران برای آغاز تعطیلات عید سعید قربان در کشورهای مسلمان از شنبه ۲۶خرداد به مدت ۶ الی ۱۰ روز بود؛ امری که در پی آن پنجشنبه آخرین روز معاملات در بازار هرات، سلیمانیه و دبی خواهد بود و این موضوع می تواند از سویی زمینه ورود نوسان گیران به بازار را فراهم کند.

سومین و آخرین نکته ای که امروز می توان به آن اشاره کرد، تعطیلی زودتر از موعد بازار درهم در دبی بود. در حالیکه بازار دبی هر روز ساعت 15:30 تا 16 به کار خود پایان می‌داد؛ امروز در اقدامی غیرمنتظره در ساعت 13:30 دقیقه معاملات را بست؛ اتفاقی نادر که به عقیده معامله گران باید دید تا چه اندازه متاثر از روند بازار بوده است. درهم در جریان معاملات امروز نوسان خاصی را تجربه نکرد و با حرکت در محدوده 16 هزار و 100 تومان، با نرخ 16 هزار و 80 تومان به کار خود پایان داد. همچنین دلار هرات هم که امروز را با نرخ 59 هزار و 40 تومان آغاز کرده بود، در نیمه دوم معاملات به کانال کاهشی ورود کرد و 58 هزار و 900 تومان خرید و فروش شد.

اما فارغ از بازار غیررسمی امروز، در سمت رسمی بازار قیمت ها روند صعودی را تجربه کردند و براساس اعلام مرکز مبادله ایران، نرخ حواله دلار 42599 تومان و قیمت دلار مبادله ای هم 45624 تومان بود. یورو مبادله ای هم خلاف افزایش قیمت را در پیش گرفت و 48967 تومان قیمت خورد. همچنین حواله یورو نیز 45720 تومان مبادله شد.

امروز قیمت درهم نیز در مرکز مبادله ایران بر مدار افزایش حرکت کرد و با نرخ 12423 تومان نرخ گذاری شد و هر حواله درهم هم 11599 تومان قیمت خورد.

Capture

همچنین در بازار طلا و سکه براساس اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر، هر سکه امامی 40 میلیون و 100 هزار تومان قیمت خورد و هر گرم طلای 18 عیار هم سه میلیون و 320 هزار و 800 تومان ارزش گذاری شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • رصد «اقتصادنیوز» از بازار خودروهای داخلی

   اقتصادنیوز: بازار خودروهای داخلی و مونتاژی امروز شاهد افت قیمت ۵ تا ۳۰ میلیونی بود؛ برخی خودروها بدون تغییر قیمت ماندند.

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی