نه به دلار در روسیه/ یوان جایگزین دلار و یورو شد

کدخبر: ۶۵۳۴۹۳
اقتصادنیوز: بانک مرکزی روسیه (CBR) در بیانیه‌ای اعلام کرد که یوان چین به ارز خارجی اصلی این کشور تبدیل و جایگزین یورو و دلار شده است.
نه به دلار در روسیه/ یوان جایگزین دلار و یورو شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم،  بانک مرکزی روسیه (CBR) روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که یوان چین به ارز خارجی اصلی این کشور تبدیل و جایگزین یورو و دلار شده است.

به گفته این بانک، نرخ مبادله یوان-روبل اکنون مسیر سایر جفت ارزها را در بورس مسکو (MOEX) از جمله یورو و دلار تعیین می‌کند.

این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که آخرین دور تحریم‌های ایالات متحده باعث شد تا بورس مسکو در روز چهارشنبه معاملات دلار و یورو را متوقف کند. بریتانیا روز پنجشنبه از آمریکا پیروی کرد و محدودیت‌هایی را علیه سیستم مالی روسیه اعمال کرد.

معاملات دلار آمریکا و یورو در بازار خارج از بورس (OTC) ادامه خواهد داشت.

خبر مرتبط
تحریم روسیه شکست خورد/ برنامه اتحادیه اروپا عوض شد؟

اقتصادنیوز :رویترز به نقل از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا گزارش داد که بروکسل به دلیل مخالفت آلمان با طرح پیشنهادی برای مجازات شرکت‌هایی که با مسکو تجارت می‌کنند، در مورد دور جدید تحریم‌ها علیه روسیه به توافق نرسیده است.

در بیانیه بانک مرکزی روسیه آمده است: نرخ مبادله یوان/روبل… به یک نقطه مرجع برای فعالان بازار تبدیل خواهد شد. سهم یوان در معاملات بورس مسکو در ماه می 54 درصد بود. بنابراین، یوان در حال حاضر به ارز اصلی در مبادلات تبدیل شده است.

به گفته این سازمان نظارتی، طی دو سال گذشته در نتیجه تغییر مسیر جریان‌های تجاری روسیه به شرق و تغییر واحد پول تسویه حساب‌ها به روبل، یوان و سایر ارزهای متعلق به کشورهای دوست، سهم دلار و یورو در بازار روسیه به طور مداوم کاهش یافته است.

خبر مرتبط
خبر مهم وزیر نفت درباره سرمایه گذاری روسیه در میادین نفتی ایران

وزیر نفت در پایان سفر به مسکو و پس از مذاکره با الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه،‌ ایگور لویتین، دستیار رئیس‌جمهوری روسیه در همکاری‌های بین‌المللی و سرگئی تسیویلیف، وزیر انرژی این کشور به تشریح نتایج سفر خود پرداخت.

بر اساس این گزارش، در بحبوحه تحریم های غرب علیه روسیه پس ازجنگ اوکراین، مسکو فعالانه شروع به جایگزین کردن دلار و یورو در تجارت خارجی کرده است.

از آن زمان تاکنون تعداد حساب های بانکی و تراکنش های بین شرکت ها و مؤسسات مالی مربوط به ارزهای غربی به طرز چشمگیری کاهش یافته است. قبل از این تنش‌ها، سهم دلار و یورو در تسویه حساب‌های روسیه حدود 90 درصد بود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی