گزارش «اقتصادنیوز» از بازار ارز

تنها شانس دلار برای فرار از رکود/ شرط کاهش قیمت دلار چیست؟/ پیش‌بینی قیمت دلار امروز یکشنبه ۲۷ خرداد

کدخبر: ۶۵۳۷۵۲
اقتصادنیوز: معامله گران روند حرکتی قیمت دلار در جریان معاملات امروز بازار ارز تهران را در دو جنبه پیش‌بینی کرده اند که تحقق هر کدام می‌تواند دلار را از رکود چند روز اخیر خارج کند.
تنها شانس دلار برای فرار از رکود/ شرط کاهش قیمت دلار چیست؟/ پیش‌بینی قیمت دلار امروز یکشنبه ۲۷ خرداد
عکس:‌ اقتصادنیوز/ دانیال شایگان

به گزارش اقتصادنیوز،‌ بی تحرک، راکد و کم نوسان؛ وضعیت بازار ارز تهران در روزهای اخیر در این سه کلمه خلاصه می‌شود؛ روندی که در پی آن قیمت دلار هم رمقی برای کاهش یا افزایش نداشته و در محدوده رنج در جا می‌زند. همچون معاملات روز گذشته که برای این اسکناس آمریکایی اتفاق تازه‌ای نداشت و دلار در مرز 59 هزار تومان جا خوش کرد.

حال و روز تتر هم به عنوان یکی از مولفه های اثرگذار بر قیمت دلار چندان بهتر از این اسکناس آمریکایی نبود و این رمزارز که هفته گذشته توانسته بود بالای دلار قرار بگیرد،‌ در جریان معاملات روز شنبه پایین تر از دلار معامله شد و با عقبگرد کامل از کانال 59 هزار تومان،‌ 58 هزار و 750 تومان قیمت خورد.

اما روز گذشته انتشار خبری درباره کاهش تقاضای چین برای خرید نفت در کانون توجه معامله گران قرار گرفت؛‌ چرا که چین بزرگترین خریدار نفت ایران محسوب می‌شود و با توجه به سهم بزرگ منابع حاصل از صادرات نفتی ایران در منابع ارزی کشور، اتخاذ تصمیم کاهش تقاضا توسط چین بر رشد اقتصادی و منابع ارزی اثرگذار خواهد بود. فعالان بازار چشم انتظار نتایج کاهش تقاضای نفت چین بر مناسبات اقتصادی تهران و پکن در آینده هستند.

اما پیش بینی روند حرکتی دلار در معاملات امروز در دو جنبه قابل بررسی است،‌ اول، براساس گفته تحلیلگران فنی، ‌بررسی تکنیکی دلار حکایت از آن دارد که این اسکناس در محدوده ۵۸ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۶۰ هزار و ۲۰۰ تومان گرفتار شده است و برای خروج از این محدوده نیازمند ثبیت در خارج از آن است. این گروه از تحلیلگران معتقدند در صورتی که دلار بتواند یکی از این محدوده ها را شکسته و خارج از آن تثبیت دهد،‌ در همان جهت حرکت خود را ادامه خواهد داد. بر اساس گزارش اقتصادنیوز،‌ دومین پیش بینی از قیمت دلار به نوسانات تتر بازمی‌گردد،؛ رمز ارزی که روز گذشته در محدوده 58 هزار و 750 تومان قرار گرفت و به عقیده فنی های بازار، اگر محدوده حمایتی 58 هزار و 700 تومان را در جریان معاملات امروز از دست بدهد و از آن عبور کند،‌ مسیر کاهشی را در پیش خواهد گرفت. موضوعی که نیازمند تثبیت قیمت ، زیر این مرز حمایتی است. همچنین اگر تتر بتواند از مرز مقاومتی 59 هزار و 600 تومان گذر کرده و یک روز کامل بالای آن ماندگار شود،‌ نقطه پایانی بر روند اصلاحی خود خواهد گذاشت و مسیر افزایشی را در پیش خواهد گرفت. براساس گزارش اقتصادنیوز،‌ معامله گران معتقدند مسیر حرکتی تتر در جریان معاملات امروز برای بازار ارز و قیمت دلار بسیار مهم است و می تواند تنها شانس اسکناس آمریکایی برای خروج از محدوده رنج باشد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی