اوکراین برای دور زدن تحریم‌های روسیه چه برنامه‌ای دارد؟

کدخبر: ۶۵۳۸۷۷
اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور اوکراین از برنامه‌ریزی این کشور برای ایجاد مراکز غلات اوکراین در بنادر آفریقا با همکاری کنیا خبر داد.
اوکراین برای دور زدن تحریم‌های روسیه چه برنامه‌ای دارد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، اوکراین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غلات در جهان شناخته می‌شود، صادرات این کشور پس از آغاز جنگ با روسیه، با چالش‌های متعددی روبرو شد و محدودیت‌های اعمال شده دسترسی به بنادر و مسیرهای صادراتی را دشوار کرد.  پیش از و با توافق روسیه برای بازه‌ای چند ماه صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه صورت می‌گرفت که این مسیر هم با توقف توافق بسته شد و حال این کشور به دنبال مسیرهای جدید صادراتی است. چندی پیش رومانی اعلام کرده که پایانه ترانزیت محولات کشاورزی به ویژه غلات در مرز مشترک با اوکراین را راه اندازی کرده است؛ پس از رومانی اوکراین اعلام کرد که به دنبال همکاری با کنیا برای ایجاد مراکز غلات در بنادر آفریقاست.

خبر مرتبط
پیش نویس کنفرانس صلح اوکراین آماده شد/ کفه ترازو به سمت کی یف

اقتصادنیوز: کشورهای حاضر در «کنفرانس صلح اوکراین» در سوئیس ضمن آنکه پیش‌نویس بیانیه نهایی خود را ارائه کرده‌اند، امروز برای دومین و آخرین روز گرد هم جمع می‌شوند تا درباره جنگ اوکراین و نگرانی‌های مربوط به زندگی غیرنظامیان در این جنگ گفت‌وگو و رایزنی کنند.

به گزارش انجمن غلات ایران و به نقل از «pravda» ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین با ویلیام روتو، همتای کنیایی خود برای مذاکره در مورد ایجاد مراکز غلات اوکراینی در بنادر آفریقا دیدار کرد.

  رییس جمهور اوکراین در صفحه شخصی خود نوشت «ما در مورد موضوع امنیت غذایی که برای هر دو کشور حیاتی است، همچنین، توسعه روابط اوکراین و کنیا و پروژه‌هایی در زمینه صادرات محصولات کشاورزی بحث کردیم».

خبر مرتبط
زلنسکی اسلحه را زمین گذاشت/ سیگنال مهم اوکراین به روسیه برای صلح؛ پایان جنگ قطعی شد؟

اقتصادنیوز: زلنسکی گفت که پس از موافقت جامعه بین‌المللی، پیشنهادی برای پایان جنگ به مسکو ارائه خواهد کرد.

 وی افزود: ما مشارکت احتمالی کنیا در ایجاد مراکز غلات اوکراینی در بنادر آفریقا را بررسی کردیم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی