نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۲۸ خرداد

جزئیات توافق مهم نفتی ژاپن با ایران

کدخبر: ۶۵۳۹۲۴
اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از وضعیت اقتصادی ایران دست پیدا کنیم
جزئیات توافق مهم نفتی ژاپن با ایران

نگاه روندی این مزیت را دارد که تاثیر اقتصاد بر سایر موضوعات جامعه ایرانی و تاثیر گرفتن اقتصاد از آنها را بتوانیم در یک مجموعه تجزیه و تحلیل کنیم و همچنین پاسخ به چراهای وضعیت کنونی اقتصادی داشته باشیم. اکنونِ اقتصاد ما محصول تلاش ها و تصمیم گیری ها در دهه های گذشته است. امسال در این پروژه سال های 1394،1384،1374،1364،1354 از هر دهه انتخاب شده است.

در سال 1403، اقتصادنیوز در «نیم‌قرن با اقتصاد ایران» با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان تقدیم مخاطبان می‌شود.

28 خرداد 1354؛ تمام مطالبات کارمندان امسال پرداخت می‌شود

کلیه مطالبات کارکنان رسمی و پیمانی دولت تا پایان سال باید پرداخت شود و ادارات دولتی طلب هیچ کارمندی از بابت اجرای مقررات استخدامی را نباید به سال بعد موکول کنند.

وزارت دارایی و امور اقتصادی طی بخشنامه‌ای دستور پرداخت مطالبات کارمندان را صادر کرد. در این بخشنامه اضافه شده که از موسسات و ادارات نباید درخواست‌های متعددی برای تامین اعتبارات تعیین‌شده پرداخت شود.

28 خرداد 1384؛ مذاکره ترکیه برای خرید گاز طبیعی از ایران

سازمان خط لوله دولتی ترکیه اعلام کرد: به زودی هیاتی از ترکیه عازم تهران می‌شود تا درباره پیشنهاد ارسال گاز طبیعی ایران از طریق یک خط لوله به ترکیه به بحث بپردازد.

مقام‌های این هیات در مورد طرح خرید 280 میلیارد میلیارد فوت مکعب (8 میلیارد مترمکعب) با مقام‌های ایرانی ملاقات و گفت‌و‌گو خواهند کرد.

18 خرداد 1384؛ ژاپن درخصوص نرخ خرید نفت خام با ایران به توافق رسید

شرکت‌های نفتی ژاپن با شرکت ملی نفت ایران درخصوص خرید نفت خام در معاملات بلندمدت و مستقیم و در دوره سه ماهه تابستانی «جولای تا سپتامبر» به توافق رسیدند.

روزنامه نیهون کیزای در این زمینه گزارش داد که نرخ خرید نفت خام از ایران در معاملات مستقیم بر پایه نرخ نفت خام عربستان سعودی تصمیم‌گیری می‌شود.

در این توافق بنا شده است که نرخ نفت خام سبک ایران در هر بشکه از نفت خام سبک عربستان سعودی 10 سنت کمتر باشد که این تفاوت نسبت به دوره سه ماهه پیشین «آوریل تا ژوئن» ثابت مانده است.

نرخ خرید نفت خام سبک عربستان سعودی در ماه گذشته 36 دلار و 15سنت بوده است.

این گزارش نشان می‌دهد که در این توافق همچنین تصمیم بر این گرفته شد که نرخ نفت خام سنگین ایران در هر بشکه 15 سنت کمتر از نفت خام میدیام عربستان سعودی در ماه گذشته 44 دلار و 50 سنت بوده است.

28 خرداد 1394؛ دو راه تامین کسری منابع هدفمندی

برآوردها نشان می‌دهد دولت در سه ماه نخست سال جاری 600 میلیارد تومان بیش از منابع پیش‌بینی‌شده در قانون بودجه به پرداخت یارانه نقدی اختصاص داده است. نکته ای که می‌تواند تاخیرهای اخیر در واریزی یارانه نقدی را معنی کند. مسوولان  اقتصادی دولت در ماه‌های اخیر بارها بر مشکل تامین منابع مالی در زمینه پرداخت یارانه نقدی تاکید کرده اند.

آمارهای موجود در زمینه پرداخت یارانه نقدی و کسری احتمالی 6 هزار میلیارد تومانی در این زمینه موجب شده تا محمدباقر نوبخت در جمع اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس عزم جدی برای شناسایی اقشار پردرآمد را اعلام کند.

در حالی هم‌اکنون کسری بودجه 6 هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها برای دولت در سال‌جاری پیش‌بینی شده است که کارشناسان اقتصادی از حذف یارانه نقدی اقشار ثروتمند در شتاب بالا به‌عنوان سناریوی اصلی مقابله با این کسری بودجه یاد می‌کنند. سناریوی دوم بر کاهش تعداد پرداخت یارانه نقدی در سال تاکید دارد. در صورتی که دولت نتواند ثروتمندان را از لیست یارانه‌بگیران حذف کند، می‌تواند با حذف یارانه 2 ماه تمام متقاضیان و پرداخت 10 یارانه نقدی در سال کسری بودجه پیش‌بینی شده در رابطه با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را جبران کند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی