افت سرمایه گذاری خارجی چین رکورد زد

کدخبر: ۶۵۵۱۶۵
اقتصادنیوز: بلومبرگ در این گزارش به بررسی کاهش شدید میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین پرداخته است. این نوع سرمایه‌گذاری در چین برای دوازدهمین ماه متوالی با کاهش همراه شده است.
افت سرمایه گذاری خارجی چین رکورد زد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، به نوشته بلومبرگ، داده‌های منتشر شده توسط وزارت بازرگانی چین در روز جمعه (1 تیر) نشان می‌دهد در پنج ماه نخست سال 2024 و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این کشور با کاهش 28/2 درصدی همراه شده و به 412/51 میلیارد یوآن (56/8 میلیارد دلار) رسیده است. این ارقام بدتر از افت 27/9 درصدی ماه آوریل بوده و نشان‌دهنده ادامه روند کاهشی متناوبی است که آغاز آن به ژوئن 2023 برمی‌گردد.

وزارت بازرگانی چین اعلام کرده کاهش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی از ژانویه تا می عمدتا به دلیل سطح غیرمعمول و بسیار بالای این نوع سرمایه‌گذاری در دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال گذشته میلادی بوده است. این وزارت‌خانه همچنین تکرار کرده مقامات از آغاز 2024، تلاش‌های خود برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی را افزایش داده‌اند.

خبر مرتبط
چین در خاورمیانه؛ میانجی یا دلال قدرت/ جنگ اسرائیل و حماس برگ برنده پکن را سوزاند؟

اقتصادنیوز: گروهی از ناظران ضمن اشاره به تلاش های چین برای افزایش نفوذش در خاورمیانه از جنگ اسرائیل و حماس به عنوان نقطه عطفی در تعاملات پکن با منطقه یاد می کنند. به باور آنها رویکرد منفعلانه چین بعد از حملات هفتم اکتبر حماس به اسرائیل، نشان از آن دارد که چین همیشه نمی تواند نقش بازیگری صلح ساز را ایفا کند.

به دنبال کاهش تاریخی ورود سرمایه خارجی به چین در بحبوحه نگرانی‌ها از چشم‌انداز رو به افول رشد اقتصادی این کشور، دولت چین سعی داشته اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به این کشور را تقویت کند.

لی چیانگ نخست‌وزیر چین در فوریه اعلام کرد تثبیت سرمایه‌گذاری خارجی از تمرکزهای کلیدی در برنامه‌های اقتصادی سال 2024 است. او همچنین به گسترش دسترسی بازار و بهبود فضای رقابت منصفانه متعهد شد.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی