سرانجام تفاهم‌نامه گازی ایران و روسیه/ایران گوی سبقت را از ترکیه ربود

کدخبر: ۶۵۵۸۶۵
اقتصادنیوز: امروز تفاهم‌نامه‌ای بین ایران و روسیه برای انتقال و صادرات گاز روسیه به ایران امضا شد که گام بلندی در راستای تبدیل کشورمان به هاب گازی منطقه و تحقق وعده رئیس‌جمهور شهید است.
سرانجام تفاهم‌نامه گازی ایران و روسیه/ایران گوی سبقت را از ترکیه ربود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، در روزهای پایانی دولت سیزدهم، وزارت نفت موفق شد تفاهم‌نامه‌ای با روسیه برای تبدیل شدن ایران به هاب گازی منطقه امضای کند؛ اقدامی که در راستای تحقق وعده رئیس‌جمهور شهید است.

بر اساس این گزارش، امروز (چهارشنبه ۶ تیرماه) تفاهم‌نامه‌ای در تهران بین نماینده ویژه فدراسیون روسیه و وزیر نفت کشورمان با هدف توسعه و تقویت همکاری دو کشور در زمینه گاز امضا شد که بر اساس آن قرار است صادرات گاز روسیه به ایران انجام شود.

جواد اوجی وزیر نفت در این باره با اشاره به اینکه وعده رئیس‌جمهور شهید برای تبدیل ایران به هاب گازی منطقه محقق شد، گفت: امروز پیش‌قرارداد انتقال گاز روسیه به ایران با آقای میلر رئیس هیئت‌مدیره گازپروم امضا شد.

وی افزود: این تفاهم‌نامه در تهران بین نماینده روسیه و ایران امضا شده و به توسعه و تقویت همکاری دو کشور در زمینه گاز انجامید و قرار است صادرات گاز روسیه به ایران صورت گیرد.

وزیر نفت با بیان اینکه خوشبختانه چارچوب انتقال گاز از روسیه مشخص شد، بیان کرد: امضای تفاهم‌نامه‌ انتقال گاز روسیه، کار بزرگی است و در بحث موازنه انرژی تحولات خوبی را رقم خواهد زد؛ امیدواریم در زمان بسیار کوتاه این تفاهم‌نامه تبدیل به قرارداد شود.

بنا بر اخبار واصله، طبق این پیش‌قرارداد، ایران گاز روسیه را به قیمت مناسب خریداری کرده و با قیمت بالاتر به کشورهای عراق، ترکیه و پاکستان صادر خواهد کرد.

به نظر می‌رسد در مسیر استفاده از گاز روسیه برای تبدیل به هاب گازی، ایران گوی سبقت را از رقیب خود یعنی ترکیه ربوده است. منتظر جزئیات بیشتر باشید.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی