صعود قیمت طلا در پی تضعیف دلار/طلا برای دارندگان ارزهای دیگر جذاب شد

کدخبر: ۶۵۶۰۹۵
اقتصادنیوز: شاخص دلار با کاهش 0/3 درصدی روبه‌رو شده و همین امر منجر به جذاب شدن طلا برای دارندگان ارزهای دیگر شده است.
صعود قیمت طلا در پی تضعیف دلار/طلا برای دارندگان ارزهای دیگر جذاب شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، قیمت طلا در روز پنجشنبه (7 تیر) به دلیل تضعیف دلار، 1 درصد افزایش یافت و از پایین‌ترین سطح دو هفته گذشته که در جلسه قبل به آن رسیده بود، فاصله گرفت. تمرکز بازار بر داده‌های کلیدی تورم آمریکا برای پیدا کردن سرنخ‌های بیشتر در مورد مسیر نرخ بهره فدرال رزرو بوده است.

به نوشته رویترز، قیمت لحظه‌ای طلا تا ساعت 17:42 به وقت ایران با 1/3 درصد افزایش به 2327 دلار به ازای هر اونس رسید، این در حالیست که قیمت فلز زرد در روز چهارشنبه به پایین‌ترین سطح خود از 10 ژوئن (21 خرداد) سقوط کرده بود. معاملات آتی طلای آمریکا نیز 1/1 درصد رشد داشت و به 2337 دلار رسید.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در Blue Line Futures، گفت: «برخی داده‌های منتشر شده از بازار طلا حمایت کردند. موجودی‌های عمده‌فروشی که پایین‌تر از حد انتظار بود، محرک اصلی بوده است. همچنین رقم نهایی تولید ناخالص داخلی به‌طور قابل توجهی پایین‌تر است. بنابراین، شاخص دلار که کاهش یافته است، به قیمت آتی طلا رونق می‌دهد.»

کاهش شتاب اقتصادی با داده‌هایی که نشان می‌دهد هزینه‌های کسب‌وکار برای تجهیزات در ماه می کاهش یافته است، همراه بوده در حالیکه افت صادرات باعث افزایش کسری تجارت کالا شده است. دولت آمریکا در سومین برآورد خود از تولید ناخالص داخلی (GDP) برای سه‌ماهه ژانویه تا مارس، تأیید کرد که رشد اقتصادی در سه‌ماهه نخست به شدت کاهش یافته است.

کاهش 0/3 درصدی شاخص دلار در مقابل سبدی از ارزها، باعث جذاب‌تر شدن طلا برای دارندگان ارزهای دیگر شده، در حالیکه بازده اوراق خزانه‌داری 10 ساله آمریکا به 4/2845 درصد درصد کاهش یافت.

حتی با وجود اینکه بانک مرکزی ایالات متحده تنها یک کاهش نرخ بهره را پیش‌بینی کرده است اما به طور گسترده، نظر سرمایه‌گذاران همچنان بر دو کاهش نرخ بهره در سال جاری میلادی استوار است.

نرخ بهره پایین‌تر، هزینه فرصت نگهداری طلای بدون بهره را کاهش می‌دهد.

انتشار گزارش کلیدی تورم یعنی شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) که معیار ترجیحی تورم فدرال رزرو است، قرار است در روز جمعه منتشر شود.

بازارها همچنین در حالت آماده‌باش برای نشانه‌هایی از مداخله مقامات ژاپن در بازار یِن بودند زیرا این ارز در نزدیکی پایین‌ترین سطح 38 ساله خود در برابر دلار به سر می‌برد.

عدم قطعیت اقتصادی، تمایل به افزایش تقاضا برای طلا را تقویت می‌کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی