پرداخت تسهیلات در دولت سیزدهم چقدر رشد کرد؟+جدول

کدخبر: ۶۵۶۹۲۲
اقتصادنیوز: براساس آمارهای بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی در دولت سیزدهم در حوزه‌های مختلف رشد چشمگیری را تجربه کرده است.
پرداخت تسهیلات در دولت سیزدهم چقدر رشد کرد؟+جدول

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، تسهیلات پرداخت شده توسط بانک مرکزی در دولت سیزدهم نسبت به آغاز دولت در سال ۱۴۰۰ رشد در همه حوزه‌های پرداخت تسهیلات را نشان می‌دهد.

خبر مرتبط
افزایش تسهیلات بانک مرکزی در دو ماه اول سال 1403+‌ جدول

اقتصادنیوز:‌ تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی دو ماهه ابتدای سال ۱۴۰۳ مبلغ هفت هزار و ۲۱۹.۶ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال معادل ۳۶.۲ درصد افزایش داشته است. همچنین تسهیلات پرداختی خرد (کمتر از سه میلیارد ریال)، ۲۴.۵ درصد از کل تسهیلات پرداختی را شامل می‌شود.

بهبود ۵ درصدی سهم خانوار از تسهیلات پرداختی

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، سهم سرمایه در گردش از کل تسهیلات پرداختی در سال ۱۳۹۹ حدود ۶۱.۴ درصد گزارش شده که در سال ۱۴۰۲ به ۶۲.۴ درصد رسیده است. همچنین در ابتدای دولت سیزدهم (سال ۱۴۰۰) سهم خانوارها از تسهیلات پرداخت شده در شبکه بانکی حدود ۱۳.۳ درصد گزارش شده که در پایان سال ۱۴۰۲ با پنج درصد رشد به ۱۸.۳ درصد رسیده است.

علاوه بر این، کل تسهیلات پرداخت شده شبکه بانکی کشور طی دو ماهه نخست سال ١٤٠٣معادل هفت هزار و ۲۱۹ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به رقم دوره مشابه سال قبل به میزان ۳۶.۲ درصد افزایش داشته است. از کل تسهیلات پرداختی، ۷۹.۳ درصد به صاحبان کسب و کار و ۲۰.۷ درصد به مصرف کننده نهایی تعلق داشته است.

63087959

رشد تسهیلات ازدواج و فرزند آوری

براساس گزارش بانک مرکزی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت شده در سال ۱۴۰۰ از ۸۰ همت به ۱۴۷.۵ همت در پایان سال ۱۴۰۲ رسید که رشد نزدیک به دو برابری را نشان می‌دهد.

همچنین، تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری پرداخت شده در سال ۱۴۰۲ به ۴۶ همت (هزار میلیارد تومان) رسید و این در حالی است که طبق اعلام بانک مرکزی، این تسهیلات در سال ۱۴۰۰ تنها حدود ۰.۳ همت بود.

63087961

رشد پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان

بر اساس آمار بانک مرکزی، ارزش تسهیلات پرداخت شده به شرکت‌های دانش بنیان در سال ۱۴۰۰ حدود ۶۶.۹ همت بود که تعداد ۱۳۶۲ شرکت دانش بنیان را تحت پوشش خود قرار داد که بعد از گذشت دو سال، ارزش تسهیلات پرداخت شده در سال ۱۴۰۲ به ۲۶۹ همت رسید که دو هزار و ۹۳۶ شرکت را تحت پوشش قرار داد و نسبت مدت مشابه سال قبل از آن نیز ۵۲ درصد رشد را تجربه کرد.

63087962

رشد ۱۳ برابری پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی و ۹ برابری قرض‌الحسنه اشتغال

تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شده برای اشتغال از ۶.۱ همت در سال ۱۴۰۰ به ۵۷.۴ همت در سال ۱۴۰۲ رسید. همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه پرداختی برای اشتغال از ۰.۲ همت در سال ۱۴۰۰ به ۲.۷ همت در سال ۱۴۰۲ رسیده است.

63087964

رشد ۳۲ همتی تسهیلات به بخش شرکت‌های دارویی

تسهیلات پرداخت شده به شرکت‌های دارویی معرفی شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۴.۵ همت است که با رشد ۳۲ همتی به ۷۶.۳ همت در پایان سال ۱۴۰۲ رسید.

63087965

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی