تحریم ها به زانو درآمد/ جهش جامعه دریانوردی ایران

کدخبر: ۶۵۷۱۹۵
اقتصادنیوز: مقام مسئول سازمان بنادر با اشاره به بی‌اثر شدن تحریم‌های دریایی آمریکا علیه ایران گفت: طی سال‌های اخیر به ۱۰۰۰ شکایت دریانوردان ایرانی و خارجی رسیدگی شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم،  علی اکبر مرزبان در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی اظهار کرد: دریانوردان چرخه اقتصادی حمل‌ونقل دریایی به حرکت در می‌آورند و صنعت حمل‌ونقل دریایی سهم بالایی را به لحاظ ارزش در اقتصاد دنیا دارد.

وی با بیان اینکه در راستای توسعه پایدار طبق گزارش های آیمو همچنان بیش از 80 درصد سوانح دریایی عامل انسانی است، افزود: از این روز ارتقای دانش دریانوردان در دستور سازمان های جهانی قرار دارد.

مرزبان ادامه داد: صنعت دریانوردی همپای سایر صنایع در حال توسعه است و فناوری‌های نوین در این بخش وارد شده است.

سرپرست امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ایران با داشتن سواحل طولانی و ناوگان بزرگ کشتیرانی یکی از تاثیرگذارترین کشورها در منطقه است. گرچه طی سال های اخیر تحریم‌های یکجانبه آمریکا صنعت دریانوردی کشور را تحت تاثیر قرار دارد، اما جامعه دریانوردی این تحریم‌ها را خنثی کرده است.

خبر مرتبط
جزئیات پرونده‌های رسوب کرده در بنادر/آخرین خبر از فساد چای دبش

پرونده‌های بزرگ رسوب کرده در بنادر و گمرکات کشور بالاخره تعیین تکلیف شدند و به سازمان اموال تملیکلی رسیدند.

مرزبان با اشاره به اینکه با ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد دریامحور فصل نوینی از صنعت دریانوردی در کشور گشوده شده است،اضاقه کرد: سازمان بنادر به عنوان مرجع حاکمیت دریایی کشور، تلاش می کند با ارتقای سطح علمی دریانوردان، تربیت دریانوردان مجرب را در دستور کار قرار داده است.

وی از اعطای مجوز فعالیت دانشگاه، دانشکده و مرکز آموزشی دریایی دریا گذشته اشاره کرد و گفت: سازمان بنادر در راستای اجرا الزامات کنوانسیون کار دریایی، طی سالهای اخیر به 1000 شکایت دریانوردان ایرانی و خارجی رسیدگی کرده است.

امیر بیات معاون گروه کشتیرانی نیز در این همایش با بیان اینکه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران 141 فروند شناور در اختیار دارد، گفت: در افق 1407 نیاز داریم تا 37 قرون شناور ناوگان کشتیرانی را نوسازی کنیم. 

وی با بیان اینکه ظرفیت کشتیرانی 160 هزار TEU است، افزود: ظرفیت حمل ناوگان کشتیرانی 4 میلیون و 920 هزار تن DWT است.

مرزبان ادامه داد: سال گذشته حدود 29 میلیون تن جابجایی بار داشتیم و جایگاه 17 دینا در اختیار کشتیرانی است.

خبر مرتبط
آمار تخلیه و بارگیری 510 میلیون تن کالا در بنادر بازرگانی کشور

اقتصادنیوز: سازمان بنادر و دریانوردی در امور عملیات بندری موفق به تخلیه و بارگیری ۴۴۶ میلیون تن کالا در بنادر بازرگانی و تخلیه ۶۴ میلیون تن کالای اساسی شد.

وی با یادآوری اینکه 7 دفتر منطقه‌ای در دنیا داریم، گفت: با دور زدن تحریم‌ها، نیازهای کشور را تامین می کنیم.

بیات با بیان اینکه روزانه حدود 200 حمله سایبری به کشتیرانی داریم به کاهش وابستگی به دریانوردان خارجی در ناوگان کشتیرانی اشاره کرد و افزود: برای توسعه ناوگان نیز 10 فروند شناور به کشتی‌ سازان داخلی سفارش داده شده است.

وی با بیان اینکه مطلوب نبودن کیفیت شرایط کاری را یکی از چالش های صنعت کشتیرانی عنوان و اضافه کرد: نگهداشت و جبران خدمات، میانگین بالای سن دریانوردان، هزینه های بالا و لزوم توسعه سطح آمورش، رقابت بین‌المللی برای تامین جذب و ارتقا دریانوردان و شرایط سخت کاری و دوری از خانواده از دیگر چالش‌های صنعت کشتیرانی است.

مرزبان بیان کرد: با توجه به درآمدهای بالای صنعت کشتیرانی نیاز است در این بخش سرمایه گذاری شود، به عنوان مثال در پارس جنوبی بایستی حدود 20 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سهام

   اقتصادنیوز: امروز شاخص کل بورس تهران تا مرز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد پایین آمد، مرز که سطح حساس شاخص شناخته می‌شود.

  اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی