انتشار این اوراق کلید خورد/ نقش پررنگ شرکت‌های هلدینگ

کدخبر: ۶۵۷۲۰۵
اقتصادنیوز: با اجرای قانون تامین مالی تولید، امکان انتشار اوراق وکالت فراهم شد.
انتشار این اوراق کلید خورد/ نقش پررنگ شرکت‌های هلدینگ

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، مرتضی چشان، رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون اوراق وکالت، اظهار کرد: ابزارهای مختلفی برای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه وجود دارد که یکی از این ابزارها انتشار اوراق است. برای تأمین مالی از طریق اوراق اجاره، مرابحه و… شرایط ضمنی وجود دارد که در صورت احراز آن، شرکت‌ها می‌توانند اقدام به انتشار اوراق کنند.

وی افزود: اوراق وکالت ابزار جدیدی است که این امکان را به شرکت‌های هلدینگ می‌دهد تا برای شرکت‌های زیرمجموعه خود که شرایط انتشار اوراق را ندارند با تکیه بر صورت‌های مالی شرکت هلدینگ تأمین مالی کنند. در واقع شرکت‌های هلدینگ به عنوان شرکت اصلی و بالاسری (بانی)، طرح‌های شرکت زیرمجموعه را تشریح و به نیابت از آنها اقدام به انتشار اوراق می‌کنند.

چشان با اشاره به اینکه دستورالعمل اوراق وکالت پیشتر در سال ۹۸ مصوب شده بود، تصریح کرد: به علت وجود مسائل مالیاتی برای شرکت مجری طرح، اجرای این دستورالعمل با محدودیت مواجه شده بود. برای مثال زمانی که شرکت‌های هلدینگ به نیابت از شرکت‌های زیرمجموعه خود اقدام به انتشار اوراق می‌کردند، سازمان امور مالیاتی، هزینه‌های انتشار اوراق که در شرکت زیرمجموعه مجری طرح ثبت می‌شد را به دلیل اینکه شرکت زیر مجموعه بانی اوراق نیست هزینه غیر قابل قبول مالیاتی تلقی می‌شد که این مشکل در تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون تأمین مالی تولید و زیر ساخت‌ها مرتفع شد.

خبر مرتبط
چرا درآمدزایی دولت از حراج اوراق افت کرد؟

اقتصادنیوز: نتایج نهمین حراج اوراق دولتی بانک مرکزی نشان می‌دهد که برخلاف هفته گذشته که بانک‌ها مشارکت پررنگ‌تری در خرید اوراق دولتی داشتند، در هفته گذشته هیچ‌ بانک یا موسسه مالی در این حراج شرکت نکرده و درآمدزایی دولت از فروش اوراق به کمتر از 4 همت اُفت کرده است.

بر اساس اعلام پایگاه خبری سنا، در ادامه این نشست، رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار، جزئیاتی از مباحث مربوط به سایر شرایط و الزامات اوراق وکالت همچون شرایط بانی، قرارداد وکالت، موضوع وکالت، گزارشگری اوراق وکالت و کلیات سایر اوراق بهادار بدهی را تشریح کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی